SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Zakladateľ Telegramu vyhlásil digitálnu vojnu za zachovanie internetových slobôd v Rusku

Technológie
0

Keďže ruský multiplatformový šifrovaný komunikátor Telegram, ktorý mal v marci 200 miliónov používateľov, odmietol vydať ruským vyšetrovateľom šifrovacie kľúče, tamojšie úrady zablokovali milióny IP adries v celej krajine. Zakladateľ Telegramu Pavel Durov sa zaviazal darovať milióny dolárov v bitcoine prevádzkovateľom VPN ako súčasť svojho „digitálneho hnutia odporu“.

Opatrenia cenzúry zasiahli aj Amazon a Google, ktorých služby Telegram používa. Zablokovaných bolo spočiatku 1,8 milióna IP adries patriacich internetovým gigantom. Ale to bolo len „zahrievacie kolo“. Zákaz sa čoskoro rozšíril na 15 miliónov IP adries.

V aktualizovanom článku na Twitteri Pavel Durov, ktorý teraz žije vo Švajčiarsku, potvrdil, že Rusko výrazne zintenzívnilo boj proti jeho šifrovanej platforme na zasielanie správ.

Podľa agentúry Reuters miestny telekomunikačný úrad Rozcomnadzor požiadal Google, Apple a APKMirror o odstránenie Telegramu z obchodov s aplikáciami, aby tak zabránil miestnym občanom v získaní prístup k softvéru. Nie je jasné, či niektorá spoločnosť má v úmysle splniť požiadavku, ale zatiaľ ani jedna z nich verejne nereagovala.

Durov sa poďakoval spoločnostiam za to, že nerešpektovali požiadavky ruskej vlády, a poznamenal, že doterajšie opatrenia sa ukázali zbytočné.

„Napriek zákazu sme nezaznamenali pokles aktivít používateľov, pretože Rusi obchádzajú zákaz prostredníctvom VPN a proxy serverov. Zároveň sa spoliehame na cloudové služby tretích strán, ktoré zostanú pre našich používateľov čiastočne dostupné,“ uviedol Durov. Takisto poznamenal, že ruské účty predstavujú len približne 7 % používateľskej základne Telegramu. Táto akcia ruskej vlády však spôsobila, že podnikateľ vyhlásil vlastnú vojnu proti cenzúre. „Na podporu internetových slobôd v Rusku a kdekoľvek inde som začal vyplácať bitcoinové granty jednotlivcom a spoločnostiam, ktoré prevádzkujú proxy socket5 a VPN.“

Durov, ktorý pred rokmi založil „ruský Facebook“ VKontakte a už vtedy odmietal spolupracovať s ruskými orgánmi, predstavuje silu, s ktorou treba počítať.  

Zdroj: torrentfreak.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Telegram Digital bitcoin kryptomena Google Apple Amazon aplikácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať