Image
23.4.2018 0 Comments

Zakladateľ Telegramu vyhlásil digitálnu vojnu za zachovanie internetových slobôd v Rusku

Keďže ruský multiplatformový šifrovaný komunikátor Telegram, ktorý mal v marci 200 miliónov používateľov, odmietol vydať ruským vyšetrovateľom šifrovacie kľúče, tamojšie úrady zablokovali milióny IP adries v celej krajine. Zakladateľ Telegramu Pavel Durov sa zaviazal darovať milióny dolárov v bitcoine prevádzkovateľom VPN ako súčasť svojho „digitálneho hnutia odporu“.

Opatrenia cenzúry zasiahli aj Amazon a Google, ktorých služby Telegram používa. Zablokovaných bolo spočiatku 1,8 milióna IP adries patriacich internetovým gigantom. Ale to bolo len „zahrievacie kolo“. Zákaz sa čoskoro rozšíril na 15 miliónov IP adries.

V aktualizovanom článku na Twitteri Pavel Durov, ktorý teraz žije vo Švajčiarsku, potvrdil, že Rusko výrazne zintenzívnilo boj proti jeho šifrovanej platforme na zasielanie správ.

Podľa agentúry Reuters miestny telekomunikačný úrad Rozcomnadzor požiadal Google, Apple a APKMirror o odstránenie Telegramu z obchodov s aplikáciami, aby tak zabránil miestnym občanom v získaní prístup k softvéru. Nie je jasné, či niektorá spoločnosť má v úmysle splniť požiadavku, ale zatiaľ ani jedna z nich verejne nereagovala.

Durov sa poďakoval spoločnostiam za to, že nerešpektovali požiadavky ruskej vlády, a poznamenal, že doterajšie opatrenia sa ukázali zbytočné.

„Napriek zákazu sme nezaznamenali pokles aktivít používateľov, pretože Rusi obchádzajú zákaz prostredníctvom VPN a proxy serverov. Zároveň sa spoliehame na cloudové služby tretích strán, ktoré zostanú pre našich používateľov čiastočne dostupné,“ uviedol Durov. Takisto poznamenal, že ruské účty predstavujú len približne 7 % používateľskej základne Telegramu. Táto akcia ruskej vlády však spôsobila, že podnikateľ vyhlásil vlastnú vojnu proti cenzúre. „Na podporu internetových slobôd v Rusku a kdekoľvek inde som začal vyplácať bitcoinové granty jednotlivcom a spoločnostiam, ktoré prevádzkujú proxy socket5 a VPN.“

Durov, ktorý pred rokmi založil „ruský Facebook“ VKontakte a už vtedy odmietal spolupracovať s ruskými orgánmi, predstavuje silu, s ktorou treba počítať.  

Zdroj: torrentfreak.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platená inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

18.11.2019 00:00

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie 2

PLANEO Elektro oslavuje 10 rokov a po celom Slovensku má už 50 predajní

17.11.2019 00:15

Spoločnosť FAST PLUS, prevádzkovateľ maloobchodnej siete predajní PLANEO Elektro usporiadal pre svojich predajcov a obchodných partnerov pravidelnú výstavu spotrebnej elektroniky, veľkých a malých dom ...

Technológie 4

RCS, nástupca SMS a MMS sú už dostupné všetkým používateľom Androidu

18.11.2019 00:10

Google spustil zasielanie správ RCS pre všetkých používateľov systému Android. Použiť sa dá na všetkých zariadeniach, na ktorých je spustená aplikácia Android Messages. Aplikácia Android Messages (Spr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá