Záhadné videá na YouTube. Konšpiratívne teórie majú prozaické vysvetlenie.

0

youtube.jpg Od septembra minulého roka sa na jednom kanáli YouTube s názvom Webdriver Torso objavujú zvláštne videá. Bolo ich uverejnených už vyše 77 000. Každé má rovnaký formát a cyklicky sa v nich opakuje 10 slideov (číslovaných od 0000 do 0009).

Každá snímka zobrazuje dva obdĺžniky - jeden modrý a jeden červený, pričom v nasledujúcej snímke obdĺžniky zmenia veľkosť a pozíciu. Zo zvukovej stránky sa v nich objavuje digitálne pípanie a ďalšie čudné zvuky. Na prvý pohľad sa zdá, že zvuky sa menia vo chvíli, keď nastane zmena zobrazovaných útvarov, no pozornejším sledovaním zistíte, že to tak nie je.

Klipy sú generované v intervale 20 sekúnd, majú dĺžku 10 sekúnd a v dolnom rohu každého z nich je nápis aqua.flv. Objavilo sa niekoľko vysvetlení záhadných videí, niektoré aj celkom bizarné. Teórie siahali od ich mimozemského pôvodu cez špionáž až po virálny marketing.


Každopádne WebDriver je nástroj na písanie automatizovaných testov webových stránok, ktorého cieľom je napodobniť správanie skutočného používateľa a jeho interakcií s aplikáciou HTML.

Web Daily Dot preto skontaktoval majiteľa nástroja Selenium WebDriver, aby sa pokúsil o identifikáciu autora videí na základe zoznamu vývojárov. Zdalo sa totiž pravdepodobné, že Webdriver Torso je súčasť tohto projektu, a to nielen podľa podobného názvu, ale aj preto, že automatická tvorba je vcelku logické vysvetlenie nahrávania takého množstva videí. No Patrick Lightbody, ktorý sa na projekte podieľa už od roku 2005, poprel súvislosť medzi nástrojom WebDriver a Webdriver Torso. „Tie videá vyzerajú, akoby sa niekto snažil nadviazať kontakt s mimozemšťanmi," napísal vo svojom vyjadrení.

Skutočnosť je však, zdá sa, oveľa prozaickejšia. Newyorský softvérový tester Isaul Vargas identifikoval jedno video z konferencie, na ktorej sa zúčastnil pred rokom. Vytvorila ho jedna európska firma, ktorá vyrába softvér pre set-top boxy. Spoločnosť potrebovala rýchlo a spoľahlivo nahrávať digitálne videá a túto schopnosť testovala nahrávaním krátkych videosekvencií. Testovala totiž svoj softvér na kódovanie videa a merala, ako YouTube ich videá komprimuje.

Neskôr Vargas pátral po pôvode videí z prezentácie a zistil, že ich dodala britská firma YouView. Sú síce veľmi podobné, ale rozhodne nie totožné s videami z Webdeveloper Torso. Pravdepodobne teda pôjde o testovanie softvéru, no autor zostáva neznámy.

No je tu ešte jedna indícia - medzi tisíckami videí je jedno, ktoré vybočuje z radu. Ide o krátke šesťsekundové video z Eiffelovej veže s komentárom: „Matei is highly intelligent."

Video síce vzniklo vo Francúzsku, ale meno Matei je rumunské. Môže teda ísť napríklad o Rumuna, ktorý pracuje na testovaní softvéru vo Francúzsku či Belgicku. The Guardian našiel zatiaľ dvoch „podozrivých". Tak či onak, ten, komu sa podarí vypátrať skutočného autora a účel videí, stane sa na internete slávnym. Čo si o záhadných videách myslíte vy?

Zdroj: dailydot.com
theguardian.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať