Záhada chýbajúceho plastu: Môžu novo vyvinuté mikroorganizmy rozkladať plastový odpad v mori?

1

V našich oceánoch sa nachádzajú tisíce ton plastového odpadu. No na počudovanie je ho tam predsa len menej, ako by sa očakávalo. Problém študuje Ricard Sole z Universitat Pompeu Fabra v Barcelone.

Prieskumy oblastí, kde sa hromadia plávajúce plasty, ukázali že v skutočnosti ho je len desatina až stotina toho, čo sa predpokladalo, navyše sa podľa Soleho zdá, že jeho množstvo sa nezvyšuje. Tento úkaz sa nedá vysvetliť fyzikálnymi procesmi, vedci sa skôr nazdávajú, že medzi mikróbmi sa objavila populácia, u ktorej sa vyvinula schopnosť postarať sa o biodegradáciu plastov.

Ďalší výskumníci však hovoria, že existuje niekoľko ďalších možných vysvetlení tohto „chýbajúceho plastu“. Hoci sa ukazuje, že plast v oceánoch degraduje oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo, nie je isté, či je to dobré. Napríklad biodegradácia by mohla urýchliť rozpad veľkých kusov plastu na veľa malých kúskov, čo by malo väčší celkový dosah. Okrem toho plasty obsahujú rôzne prísady, ktoré by sa mohli uvoľniť a dostať do potravinového reťazca.

„Aby sme skutočne vyriešili problémy s plastom, musíme v prvom rade zabrániť tomu, aby sa dostali do oceánov,“ hovorí Matthew Cole z Exeterskej univerzity.

Teoreticky je možné, že u niektorých mikróbov sa vyvinula schopnosť rozkladať plasty. Výskumy mora ukazujú, že mikroorganizmy kolonizujúce plávajúce plasty sú celkom odlišné od tých, ktoré sú v okolitej vode, čo naznačuje, že niektoré z nich sa kŕmia znečisťujúcimi látkami. V skutočnosti tak plávajúce plasty  vytvárajú úplne nový ekosystém, ktorý vedci nazvali „plastisféra“.

Zatiaľ vedci nenašli žiadne mikróby, o ktorých je známe, že sú schopné rozkladať plast. Sole pripúšťa aj ďalšie možné vysvetlenie, že keď kusy plastu kolonizuje veľké množstvo mikroorganizmov, jednoducho ho potopia, prípadne sa rozpadnú na mikroskopické kúsočky, ktoré sa nezachytia v sieťach nádob výskumníkov. Aj zvieratá, napríklad korytnačky,  môžu prehltnúť kúsky plastu a tie sa potom hromadia v ich žalúdku, čo môže viesť k ich smrti.

Hoci plávajúceho plastu je menej, ako sa očakávalo,  jeho vplyv na morský život nie je úplne jasný. Navrhnuté boli už rôzne spôsoby na vyčistenie oceánu od plastov, no podľa vedcov je táto snaha nepraktická. Zamerať sa treba predovšetkým na prevenciu a redukciu množstva plastového odpadu.

Zdroj: Newscientist

Redakcia

Všetky autorove články
plast mikroorganizmy

1 komentár

alebo reakcia na: Záhada chýbajúceho plastu: Môžu novo vyvinuté mikroorganizmy rozkladať plastový odpad v mori?

31.5.2017 08:05
jednoducho to zeru ryby a my nasledne tie ryby
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať