Image
31.5.2017 1 Comments

Záhada chýbajúceho plastu: Môžu novo vyvinuté mikroorganizmy rozkladať plastový odpad v mori?

V našich oceánoch sa nachádzajú tisíce ton plastového odpadu. No na počudovanie je ho tam predsa len menej, ako by sa očakávalo. Problém študuje Ricard Sole z Universitat Pompeu Fabra v Barcelone.

Prieskumy oblastí, kde sa hromadia plávajúce plasty, ukázali že v skutočnosti ho je len desatina až stotina toho, čo sa predpokladalo, navyše sa podľa Soleho zdá, že jeho množstvo sa nezvyšuje. Tento úkaz sa nedá vysvetliť fyzikálnymi procesmi, vedci sa skôr nazdávajú, že medzi mikróbmi sa objavila populácia, u ktorej sa vyvinula schopnosť postarať sa o biodegradáciu plastov.

Ďalší výskumníci však hovoria, že existuje niekoľko ďalších možných vysvetlení tohto „chýbajúceho plastu“. Hoci sa ukazuje, že plast v oceánoch degraduje oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo, nie je isté, či je to dobré. Napríklad biodegradácia by mohla urýchliť rozpad veľkých kusov plastu na veľa malých kúskov, čo by malo väčší celkový dosah. Okrem toho plasty obsahujú rôzne prísady, ktoré by sa mohli uvoľniť a dostať do potravinového reťazca.

„Aby sme skutočne vyriešili problémy s plastom, musíme v prvom rade zabrániť tomu, aby sa dostali do oceánov,“ hovorí Matthew Cole z Exeterskej univerzity.

Teoreticky je možné, že u niektorých mikróbov sa vyvinula schopnosť rozkladať plasty. Výskumy mora ukazujú, že mikroorganizmy kolonizujúce plávajúce plasty sú celkom odlišné od tých, ktoré sú v okolitej vode, čo naznačuje, že niektoré z nich sa kŕmia znečisťujúcimi látkami. V skutočnosti tak plávajúce plasty  vytvárajú úplne nový ekosystém, ktorý vedci nazvali „plastisféra“.

Zatiaľ vedci nenašli žiadne mikróby, o ktorých je známe, že sú schopné rozkladať plast. Sole pripúšťa aj ďalšie možné vysvetlenie, že keď kusy plastu kolonizuje veľké množstvo mikroorganizmov, jednoducho ho potopia, prípadne sa rozpadnú na mikroskopické kúsočky, ktoré sa nezachytia v sieťach nádob výskumníkov. Aj zvieratá, napríklad korytnačky,  môžu prehltnúť kúsky plastu a tie sa potom hromadia v ich žalúdku, čo môže viesť k ich smrti.

Hoci plávajúceho plastu je menej, ako sa očakávalo,  jeho vplyv na morský život nie je úplne jasný. Navrhnuté boli už rôzne spôsoby na vyčistenie oceánu od plastov, no podľa vedcov je táto snaha nepraktická. Zamerať sa treba predovšetkým na prevenciu a redukciu množstva plastového odpadu.

Zdroj: Newscientist

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

1 Comments

  1. alebo reakcia na: Záhada chýbajúceho plastu: Môžu novo vyvinuté mikroorganizmy rozkladať plastový odpad v mori?
    31.5.2017 08:05
    jednoducho to zeru ryby a my nasledne tie ryby
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button