Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Začiatok Transformerov. Robot Primer sa oblieka do skladateľného exoskeletu

0

Výskumníci z MIT CSAIL už roky pracujú na transformujúcich sa robotoch. Ich najnovší výtvor je robot v tvare kocky, ktorý sa nazýva Primer a mení svoj formu a funkciu tým, že si oblieka rôzne exoskelety.

Primer je založený na strojoch v tvare kocky, ktoré tím vyvinul v roku 2013. Celý proces sa začína tým, že sa presunie do stredu exoskeletu, ktorý sa potom zatvára ako ploché listy. Keď na tieto listy pôsobí teplo, zložia sa do určitých tvarov. Môžu vytvoriť loď, klzák alebo koleso, ktorých jadrom je Primer.

Tvar exoskeletu určuje schopnosť pohybu robota. Štruktúra sa pohybuje ovládaním Primera pomocou magnetov, ale môže lietať, keď má podobu klzáka, kotúľať sa, keď sa zmení na kolesovú konštrukciu, alebo plávať na vode, keď má podobu lode. Ponorením telesa do vody sa exoskelet zasa narovná, čím sa Primer vyslobodí a môže sa premiestniť do ďalšieho exoskeletu.

Cieľom výskumníkov je vytvoriť stroj, ktorý môže vykonávať viacero úloh. Shuguang Li, člen tímu a jeden z autorov publikovanej štúdie, to vysvetľuje takto: „Predstavte si budúcu aplikáciu pri prieskume kozmického priestoru. Mohli by ste poslať na Mars jediný robot s kopou exoskeletov, ktorý by potom vykonával rôzne úlohy.“ Takýto robot by sa uplatnil aj pri vyhľadávacích a záchranárskych prácach, pretože by mohol meniť svoju štruktúru podľa prostredia, v ktorom sa musí pohybovať.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Primer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať