Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Zabúdame chrániť elektrobicykle i náradie pred chladom. Po zime sa ich batérie nemusia prebudiť

0

Nízke teploty ohrozujú životnosť batérií, preto sme zvyknutí pred zimou chrániť svoje mobilné telefóny či notebooky. Na ochranu mnohých prístrojov však zabúdame. Najčastejšie sú vystavené chladu batérie v elektrobicykloch, navigáciách alebo aku náradia. Tieto zariadenia zostávajú cez zimu v záhradných kôlňach, kde niekoľko mesiacov čelia teplotám pod optimálnych 15 stupňov Celzia. Poradíme, ako s akumulátormi v zime zaobchádzať, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Ideálna teplota pre prevádzku aj skladovanie batérií je medzi 15 a 20 stupňov Celzia. Nízke teploty potom môžu viesť k ich rýchlemu vybytiu, celkovému poklesu kapacity, ale aj úplnému zničeniu. Ak je batéria vystavená chladu len dočasne, potom nie je defekt trvalý. Pri zahriatí na izbovú teplotu bude pracovať opäť tak, ako sme zvyknutí. Pokiaľ ale batériu necháme vystavenú nízkym teplotám dlhodobo, môže byť jej poškodenie nezvratné. To hrozí predovšetkým v prípade menej používaných a sezónnych prístrojov, ktoré zostanú cez zimu na chladnom mieste.

Kapacita všetkých typov batérií pri nízkych teplotách dramaticky klesá. Miera percentuálneho poklesu závisí od výšky okolitej teploty. Čím nižšia je teplota vonku, tým rýchlejšie akumulátor stráca svoju kapacitu a vybitá batéria vás prekvapí skôr, než čakáte. Pokiaľ bude kapacita akumulátora pri bežnej izbovej teplote na úrovni 100%, klesne jej kapacita pri teplote 0 stupňov Celzia o 20%, pri -20 stupňoch Celzia potom o 40%.

Najčastejšie trpia batérie elektrobicyklov
Častú chybu robia užívatelia stále obľúbenejších elektrobicyklov, ale tiež skútrov či kolobežiek poháňaných elektrickou energiou. Tie sú bežne počas celej zimy uschované v chladnej garáži alebo záhradnom prístenku, kde môžu teploty klesnúť až pod bod mrazu. Chlad tak môže viesť k zničeniu akumulátora. Cena novej batérie sa pritom pohybuje medzi 200 až 500 EUR, zlá starostlivosť o prístroj sa tak predraží. Ak nemáme možnosť uschovať bicykel vo vykurovanej miestnosti, je vhodné aspoň vyňať akumulátor a ten samostatne skladovať v teple. Pokiaľ budeme chcieť na elektrobicykli vyraziť aj v priebehu zimy, nemusíme sa prechádzky obávať. Krátkodobé užívanie vonku batérii neuškodí, treba však počítať s tým, že ukazovateľ energia bude menej presný.

Zabúdame na záhradné náradie alebo navigáciu
V záhradných kôlňach, ktoré nie sú dostatočne tepelne izolované, zostáva cez celú zimu náradie s akumulátorom. Najčastejšie sa jedná o vŕtačky a skrutkovače na elektrický pohon. Často sú to aj väčšie prístroje ako kosačky, píly alebo plotové nožnice na batérie. Opäť platí, že je dobré batériu skladovať mimo prístroja v miestnosti s bežnou izbovou teplotou. Batérie potom vždy skladujte nabité úplne alebo aspoň na 80% kapacity. Ak spotrebiče nepoužívate dlhšie ako pol roka, potom je dobré vždy po 6 mesiacoch akumulátor plne nabiť a vybiť a potom znovu dobiť na maximum kapacity.

Ďalším prístrojom, ktorý v zime zabúdame pred mrazom chrániť, je navigácia. Často ju totiž ponecháme cez noc v premrznutom aute. Ak sa vám to stane, vyberte pred zapnutím prístroja akumulátor a dajte si ho do vrecka, aby sa zahrial. Praktickým pomocníkom môže byť aj gélový ohrievač rúk, ktorý dodá batérii potrebné teplo. Až potom ju môžete vrátiť späť do navigácie. Nemalo by sa to však stávať pravidelne, batéria by sa mohla poškodiť.

Riziko predstavujú aj radiátory alebo sneh
Akumulátory ohrozujú aj vysoké teploty, ktoré ich môžu poškodiť viac ako chlad. Prístroje na batérie držte v dostatočnej vzdialenosti od zdrojov tepla, ako sú radiátory a krby. Zvlášť nebezpečné sú snahy o rýchle zahriatie akumulátora z nízkych teplôt, napríklad pomocou fénu či rúry. V takom prípade môže dôjsť k prehriatiu a explózii batérie. Vysoká teplota môže spôsobiť nedostatočné nabitie batérie, ale aj znížiť životnosť akumulátora. Ak je batéria vystavená teplote vyššej ako 40 stupňov Celzia, kapacita okamžite klesne o 10%.

V zimných mesiacoch však batéria ohrozuje aj sneh. Do prístroja sa totiž môže dostať voda, ktorá môže batériu aj celé zariadenie nenávratne zničiť. Pokiaľ nie je prístroj vodotesný, je dobré pri používaní aj za snehu či dažďa zvážiť obstaranie vodeodolného obalu. V prípade, že zariadenie do styku s vodou príde, je nutné ho okamžite vypnúť a vybrať batériu a po príchode domov ho nechať vyschnúť. Opäť platí, že na vysúšanie nie je vhodné používať žiadne zdroje tepla, prístroju a jeho akumulátoru to uškodí.

Zobrazit Galériu

LESENSKY.CZ s.r.o.

Všetky autorove články
smartfon notebook bateria

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať