ZSE spúšťa prvý nabíjací HUB pre elektromobily s nabíjačkou s výkonom až 350 kW

Technológie
0

Takmer na deň presne po uvedení prvej Ultra-fast nabíjačky na Slovensku na odpočívadle Budča , spustila dnes spoločnosť ZSE v nákupnom centre Aupark v Bratislave prvý nabíjací Hub na Slovensku. Jeho súčasťou je modulárny Ultra-fast nabíjací systém najnovšej generácie ABB Terra HP 175.

Nabíjačka pozostáva z dvoch stojanov ktoré sú schopné súčasne nabíjať dva elektromobily výkonom až 175 kW každý alebo jeden elektromobil výkonom až 350 kW. V rámci Slovenska tak ide o prvú Ultra fast nabíjaciu stanicu s takýmto výkonom. 

Podobný systém avšak od výrobcu EV Tronic funguje aj na už spomínanom odpočívadle Budča, ten však zatiaľ pracuje s výkonom do 175 kW. Dosiaľ totiž na trhu nie je žiadny model elektromobilu ktorý by vedel využiť vyšší výkon nabíjania. Prvým modelom s nabíjaním 350 kW bude Porsche Taycan ktorý má prísť na trh v priebehu budúceho roku. Dovtedy bude rozšírená aj konfigurácia nabíjacej stanice Budča na 350 kW a v rámci Slovenska pribudne ešte niekoľko ďaľších takto výkonných nabíjačiek.

Nabíjací Hub okrem Ultra fast nabíjačky obsahuje aj štvoricu Wallboxov ZSE s výkonom 22kW s možnosťou jedno aj troj fázového nabíjania. Celkovo teda možno súčasne nabíjať až 6 vozidiel, z toho 4 pomocou AC nabíjania a 2 pomocou DC rýchlonabíjania a to prostredníctvom konektorov CCS alebo CHaDeMO. ZSE intenzívne buduje na Slovensku vlastnú sieť nabíjacích staníc s označením ZSE Drive integrovaných do celoeurópskej siete nabíjacích staníc. Do konca roka ich bude 103, z toho 51 z nich rýchlo nabíjacích (výkon 50kW), 18 ultrarýchlo nabíjacích (výkon do 350 kW) a 34 AC nabíjacích staníc s výkonom 22kW.

Zvyšovanie výkonu nabíjacích staníc súvisí so zvyšovaním kapacity akumulátorov. Hlavnou myšlienkou je pritom nabiť každé vozidlo na úroveň 80% v priebehu maximálne 40-50 minút. Pri 350 kW nabíjaní tak Porsche Taycan za 15 minút nabijete na ďalších 400 km normálnej jazdy.

Dnes predstavená ultrarýchla nabíjacia stanica je súčasťou projektu NEXT-E, ktorý je z pohľadu svojej veľkosti kľúčový. V rámci neho sa pozdĺž základnej transeurópskej dopravnej siete vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc (50 kW) a 30 ultra nabíjacích staníc (150-350 kW). Vytvorí sa tak infraštruktúra na plynulé nabíjanie elektromobilov medzi krajinami západnej Európy a krajinami Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko. Na Slovensku sa v rámci projektu vybuduje 18 rýchlonabíjacích staníc a 7 ultra rýchlych nabíjacích lokalít. Nabíjacie stanice by mali byť vybudované do konca roka 2020.

Projekt NEXT-E je zároveň príkladom jedinečnej spolupráce štyroch popredných koncernov v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu a dvoch producentov automobilov.  Zapojili sa spoločnosti skupiny E.ON (Západoslovenská energetika na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL (zastúpené pobočkami vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách), Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL (v Slovinsku a Chorvátsku) a automobilky Nissan a BMW.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať