SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 Advertisement

ZONER: Zatvorené oči na skupinovej fotke? Pomôže vám modul Editor

0

Skupinová fotografia na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Zoženiete ľudí na jedno miesto, zavoláte „úsmev, prosím“ a vyfotíte desať snímok. Ibaže doma pri počítači zistíte, že na každej fotke má niekto z ľudí zatvorené oči. Čo teraz s tým?

Urobte viac fotografií

Základné pravidlo je fotiť radšej viac ako menej. Pokiaľ fotíte malé skupinky, minimum sú dve až tri fotky. Pri fotkách väčších skupín je bežných i desať a viac záberov. Viac materiálu rieši nielen problémy s tým, že niektorí ľudia „spia“, ale napríklad i snímky rozmazané pohybom alebo zlé zaostrenie. Žiaľ, i tak niekedy nastane situácia, že prídete domov a máte síce tri podobné snímky, ale na dvoch z nich mrkajú rôzne osoby a tretia fotka nie je zaostrená. Potom nezostáva iné riešenie ako úpravy na počítači.  

Nedá sa skombinovať rôzne snímky

Najskôr si vyberieme základnú fotku, kde väčšina ľudí vyzerá dobre, ale jeden človek má zatvorené oči. K takejto fotke musíme nájsť druhú, kde má spiaci človek hlavu vo veľmi podobnej pozícii, ale s otvorenými očami.  Nie je dobré, ak sa na druhej snímke díval s hlavou otočenou inak alebo dokonca vyšlo či zašlo slnko, Naopak, je bez problémov, ak na snímkach nebola použitá rovnaká expozícia a sú rôzne svetlé.

Po výbere zjednotiť nastavenie

Pred začatím úprav je vhodné v module Vyvolať zjednotiť základné nastavenia, hlavne vyváženie bielej.
Môžete zmeniť aj svetlosť, kontrast a čokoľvek iné, ale podmienka je, že dané úpravy skopírujete na obe fotografie, ktoré chcete použiť.

Otvorte základnú snímku v module Editor

Už pri vstupe do modulu Editor sa aktuálna fotka zobrazí ako vrstva 1. Identifikujte človeka so zavretými očami.
Následne použite tlačidlo Pridať vrstvu a vyberte Vložiť zo súboru. V okne vyberte zvolenú druhú fotku a tá sa hneď zobrazí ako vrstva 2. Teraz použite obdĺžnikový výber a vyberte oči a okolie. Je lepšie zvoliť o niečo väčšiu oblasť, z ktorej potom zmažeme kraje. Následne stačí výber skopírovať a zase ho vložiť na rovnaké miesto. Teraz sú tri vrstvy: originálna fotka so zavretými očami, druhá fotka s otvorenými očami a samostatne otvorené oči.

Úpravy nových očí

Oči treba transformovať (posunúť, otočiť, zväčšiť/zmenšiť) a takisto farebne vyladiť, aby sedeli s okolím. Na posunutie sa hodí modul Presun a transformácia. Drobné presuny najrýchlejšie vykonáte klávesovými šípkami. Keď treba oči zmenšiť či pootočiť, môžete to urobiť ťahaním myši za značky na kraji vybranej vrstvy. Ak nové oči potrebujú upraviť svetlosť či farbu, najjednoduchšie je otvoriť panel Rýchle úpravy a zmeniť príslušné bežce.

Zahladenie okrajov

Zostáva posledný krok. Zatiaľ sme ladili všeobecné vlastnosti a vrstvy, ale na to, aby oči do okolia skutočne pasovali, je nevyhnutné urobiť okraje do stratena namiesto súčasných ostrých. Pri tomto procese si zároveň môžete vybrať, ktoré časti z vrstvy zachovať a ktoré spriehladniť. Postup je jednoduchý. Pre aktuálnu vrstvu vytvorte masku kliknutím pravým tlačidlom na ikonku vrstvy a z menu vyberte Maska a Odkryť všetko. Nová maska vrstvy sa automaticky vyberie, takže ďalšie nástroje budú kresliť nie do vrstvy, ale do jej masky.

Vytvorenie masky, ktorá necháva všetko viditeľné

Ďalej stačí len vybrať nástroj Štetec s rozmazaním nastaveným na 100 %. Štetec získa jemné okraje, a pokiaľ použijete čiernu farbu, postupne budete rozmazávať kraje masky.

Opravíte aj iné časti tela

Rovnakým spôsobom možno meniť nielen oči, ale v niektorých prípadoch aj celú hlavu a iné časti tela. Výrazne záleží na pozadí za vymenenou oblasťou.

 

Zoner

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať