YouTube zverejnil prvé video v 8K kvalite. Vychutnať si ho však môže len málokto

0

8k_youtube.png Aj keď YouTube už nejaký čas podporuje videá v 8K kvalite (7680 × 4320), len pred niekoľkými dňami prišiel s možnosťou prepnutia snímok na túto kvalitu. Tým sa stal jednou z prvých platforiem, ktoré takúto vymoženosť ponúkajú. Problémom však ostáva, že väčšina bežných používateľov si nedokáže plynule prehrať video ani v 4K rozlíšení.

8K_kvalita.png

Na natočenie krátkeho videa s názvom Ghost Towns bola použitá kamera RED Epic Dragon 6K, takže snímky neboli pôvodne v 8K kvalite. Výsledné rozlíšenie 8K (respektíve iba 7,6K) sa docielilo tým, že sa niektoré zo záberov natiahli o 125 %, iné sa zasa pospájali v programe After Effects. Takže nakoniec ani nemožno hovoriť o originálnom 8K videu. No pozrieť si ho už len v 4K kvalite určite stojí zato.


Kamery, ako aj videá v 8K kvalite si môže dovoliť len málokto. Na natočenie záberov v takom vysokom rozlíšení sú k dispozícii iba tri 8K kamery. Ďalšia (RED 8K Weapon Vista Vision) by mala pribudnúť už na konci roka. Tieto kamery nájdu využitie zrejme len v rukách filmárov, ktorí zo záznamu s takýmto rozlíšením získajú po „downscale" kvalitnejšie 4K video.

Zdroj: news.slashdot.org, 9to5google.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať