Image
7.6.2018 0 Comments

Yamaha AG06: Analógový mixážny pult

Mottom konštruktérov bola v tomto prípade prehľadnosť. Všetky vstupy a ovládacie prvky tohto 6-kanálového mixážneho pultu sú na elegantne tvarovanom hornom paneli. Už letmý pohľad na konektory prezradí, že zariadenie je určené na mixovanie signálov z analógových zdrojov.

Prvé dva kanály majú vstupy na mikrofón s kombinovanými konektormi XLS/jack 6,3 mm. Fantómové napájanie napätím + 48 V, ktoré potrebujú kondenzátorové mikrofóny, má len vstup 1. Napájanie sa zapína červeným tlačidlom pod prvým vstupom. Ak potrebujete nahrávať stereo a druhý mikrofón tiež potrebuje fantómové napájanie, budete preň potrebovať samostatný fantómový zdroj alebo predzosilňovač podporujúci takéto napájanie. Vstup 2 je univerzálnejší, dá sa prepínať buď pre druhý mikrofón, alebo ako Hi-Z vstup pre elektrické gitary a syntetizátory. Kombinovaný vstup 3 a 4 je primárne určený pre elektronické klávesové nástroje a posledný kombinovaný vstup na USB výstup z počítača, CD alebo hudobný prehrávač. Tento vstup má konektory RCA (cinch). Do kombinovaných vstupov môžete pripojiť buď zdroj stereofónneho zvuku, alebo samo­statne pravý a ľavý kanál.

Vpravo hore je sekcia výstupných konektorov na monitorovacie reproduktorové sústavy, slúchadlá a, samozrejme, stereofónny analógový výstup. Možno sa zamyslíte nad absenciou vstupu MIDI. Treba si uvedomiť, že ide o analógový mixážny pult, no hlavný dôvod je inde. Keby ste hrali na syntetizátore alebo elektrickom klavíri, na vstup MIDI by sa prenášali informácie o notách, ktoré hráte. Nič viac. Naproti tomu na zvukovom výstupe elektronického klavíra je zvuk doplnený o zafarbenie, dozvuky, simulované akustické rázy drevenej dosky klavíra, čiže zvuk je neporovnateľne bohatší. 

Na zadnom paneli je port USB 2.0 typu B na dátové pripojenie a napájanie. To v prípade, ak je mixážny pult pripojený k počítaču. Ak po­užívate zariadenie s iPadom, musíte ho napájať cez samostatný konektor micro-B USB. iPad totiž nedokáže napájať externé zariadenia USB pomocou redukcie z  konektora Lightning na USB typu Camera Connection Kit.

AG06 produkuje zvuk v špičkovej kvalite 24 bit/192 kHz. Je vybavený efektovým signálovým procesorom pre ekvalizér, kompresor, filtre a reverb. Efekty sa konfigurujú pomocou softvéru AG DSP Controller, a to buď v móde Easy, alebo Expert, kde sa môžete pohrať s krivkami priebehu a parametrami každého efektu. Nastavené funkcie sa aktivujú tlačidlami v sekcii mikrofónových vstupov. Po naprogramovaní si AG06 bude pamätať všetky nastavenia aj po vypnutí a odpojení od napájania.

Pri živom nahrávaní a streamovaní vysielania na internet oceníte režim Loopback. Ak mixážny pult pripájate k počítaču, potrebujete ovládač Yamaha. Ak použijete iPad, nepotrebujete nijaké ovládače. Z aplikačného obchodu si môžete stiahnuť aplikáciu Cubasis LE. Vysvetlenie si zaslúži prepínač v strede dolnej časti. Má tri polohy: DRY CH 1-2 prepne mixážny pult do dvojkanálového režimu, využívajúceho iba kanály 1 a 2 bez efektov DSP. Poloha INPUT MIX umožňuje mixovať alebo zaznamenávať všetky vstupy, na ktoré sú aplikované efekty DSP. Poloha LOOPBACK odošle ste­reofónny mix kanálov 1-6 s DSP a zvuk z počítača alebo iPadu do dátového portu USB 2.0 na webové vysielanie do služieb typu YouTube Live. Ak chcete počas živého internetového vysielania povedať napríklad pokyny spoluúčinkujúcim bez toho, aby to šlo von, použijete tla­čidlo MONITOR MUTE, ktoré z výstupného signálu vypne kanály 1 a 2, kam sú pripojené mikrofóny. 

Mixážny pult má na spodnej stene dva závitové otvory, takže sa dá umiestniť na stojan (napríklad Yamaha BMS-10A), aby bol vo vhodnej výške a spevák, rečník či hudobník ho mohol priebežne ovládať. Pult som niekoľkokrát použil pri nahrávaní zvukového komentára k videám, pričom hudobné podfarbenie som púšťal z multimediálneho prehrávača iPod. S výnimkou vstupu 5 a 6, ktorý má konektory RCA, všetky ostatné vstupy a výstupy disponujú zásuvkami na 6,3 mm konektory jack, takže na pripojenie monitorovacieho zosilňovača s reproduktorovými sústavami (v mojom prípade Monacor SA-50 a reproduktory AQT) budete možno potrebovať redukcie alebo káble s príslušnými konektormi. 

Parametre:

• Kvalita zvuku: 24 bitov/192 kHz; rozmery: 155 × 63 × 202 mm, hmotnosť: 1 kg

• Zapožičal Syntex
• Cena: 176,40 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prehľadné ovládanie, možnosť konfigurácie efektov, veľmi kvalitný zvuk, licencia na Cubase AI
- Druhý mikrofónový vstup nemá fantómové napájanie

Celkovo: 88 %

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Spoločník na cesty: Panasonic RP HTX90N

02.08.2019 09:35

Spoločnosť Panasonic má v portfóliu viacero typov slúchadiel, miniatúrnych do uší aj veľkých uzatvorených. Testovaná novinka patrí medzi druhé menované a nahrádza starší model HTX80B. Dizajn zostáva v ...

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom nak ...

Recenzie

Recenzia: DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

01.08.2019 00:00

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá