Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

RECENZIA: Xrite i1 Pro 2 / Kalibračná sonda pre profesionálov

0

» Kalibračný spektrofotometer i1 Pro 2 od firmy Xrite je nástroj určený pre profesionálov v oblasti fotografie, grafiky, videa, prezentácií a tlače.

Zariadenie sa dodáva vo viacerých verziách podľa určenia. Sonda je vždy rovnaká, líši sa iba softvér a obsah súpravy. Od toho sa odvíjajú možnosti, čo všetko sa dá s konkrétnou súpravou robiť. V predošlom čísle sme písali o kalib­račnej sonde Spyder5 Elite. Tá je určená tak pre profesionálne štúdiá, ako aj pre domácich nadšencov. Xrite i1 Pro 2 však ide ďalej a mieri najmä k profesionálom, o čom vypovedajú jej širšie možnosti a, samozrejme, aj vyššia cena. My sme mali k dispozícii súpravu, ktorá umožňuje kalibráciu monitorov, projektorov, skenerov a tlačiarní. Ak doma fotografujete alebo tvoríte grafiku, určite ste sa stretli s tým, že keď si svoje fotografie dáte vytlačiť na tlačiarni, zistíte, že farby sú zrazu úplne iné, ako ste ich videli na monitore. Je to spôsobené práve tým, že váš reťazec nie je skalibrovaný, takže inak vyzerajú farby na displeji fotoaparátu, inak na monitore a inak po vytlačení. Ak sa to stane u vás doma, asi sa vám to nebude páčiť, to je však celý problém, no viete si asi predstaviť, aké by to bolo, keby to tak mali v tlačiarňach a grafických štúdiách, kde vytvárajú časopisy a iné tlačoviny. Preto celý reťazec, kde sa takéto materiály spracúvajú, musí byť skalibrovaný tak, aby od grafika, ktorý obsah spracúva, až po konečný výtlačok boli farby stále rovnaké. Na to slúžia zariadenia ako Xrite i1Pro 2.

Obsah balenia

Súprava k nám dorazila v čiernom kufríku, v ktorom sú vylisované priehradky na všetky súčasti. V kufríku nájdete všetko potrebné, aby ste dokázali vykonať merania a kalibráciu monitora, projektora, tlačiarne aj skenera. Je tu sonda (spektrofotometer), 3 druhy držiakov, kalibračná základňa, podložka na skenovanie kalibračných výtlačkov z tlačiarne, kalibračná tabuľka (color checker) a CD so softvérom a návodmi.

Postup meraní a možnosti

Na to, že zariadenie je určené profesionálom, je dodávaný softvér používateľsky prívetivý a prevedie vás celým procesom merania a kalibrácie. Na dodanom CD je aj viacero videonávodov, ktoré slúžia na rýchle oboznámenie sa s postupom práce. Pred meraním sa sonda vloží do podstavca, ktorý obsahuje biely terčík. Ten slúži na skalibrovanie sondy pred meraním, je to podobný proces, ako vykonávajú digitálne kamery a fotoaparáty, teda vyváženie bielej. Sonda sa kalibruje na štandardnú bielu, od ktorej potom odčíta normované hodnoty ostatných farieb, aby ich softvér mohol porovnať. Kalibráciu sondy treba vykonať pred každým meraním, pretože aj vplyvom zahrievania môžu výsledné hodnoty „plávať“. Pri kalibrovaní monitora si zvolíte, či ho chcete kalibrovať vzhľadom na osvetlenie miestnosti. To je dosť dôležité, pretože okolité osvetlenie má veľký vplyv na finálne vnímanie farieb. Program vám zobrazí, ako máte sondu použiť a nastaviť, aby zmerala okolité svetlo. Potom vložíte sondu do špeciálneho držiaka s vyvažovacím závažím, vďaka ktorému sa dá prevesiť cez hranu monitora. Sonda sa umiestni snímačom do stredu panela. Program umožňuje merať monitory s manuálnym aj so softvérovým ovládaním. V druhom prípade vykoná program celú kalibráciu vrátane finálneho nastavenia monitora automaticky. Po spustení merania prebieha celý proces automaticky, ak je nevyhnutná vaša spolupráca, program vás na to vyzve. Po ukončení kalibrácie môžete nechať vytvoriť farebný profil monitora, ktorý sa automaticky uloží do systému.

Kalibrácia tlačiarne prebieha takisto veľmi jednoducho, hoci v tomto prípade je vaša asistencia potrebná viac. Programu najprv určíte, ako chcete tlačiareň testovať. Zvolíte testovaciu paletu farieb podľa toho, či chcete detailné nastavenie alebo stačí menej presné, ale rýchlejšie. Tlačiareň potom vytlačí kalibračný výtlačok. Tu treba dať pozor na nastavenia, či chcete posudzovať tlač na obyčajný papier alebo fotopapier. Výtlačok sa umiestni do meracieho prípravku. Sem sa vloží aj sonda, ktorú predtým treba umiestniť do kalibračného podstavca a skalibrovať. Potom podľa pokynov programu prechádzate jednotlivé riadky na vytlačenom vzore a na monitore ihneď vidíte vzorovú farbu a odtieň, ktorý vytlačila tlačiareň. Na záver merania program vygeneruje profil ICM tlačiarne, ktorý môžete použiť v systéme.

Softvér umožňuje aj tlač meracích tabuliek na posudzovanie farebnej vernosti fotoaparátov. Uložené merania monitorov alebo tlačiarní môžete medzi sebou porovnávať. Môžete tak sledovať napríklad zmeny v podaní farieb a ďalších parametroch pri konkrétnom monitore v priebehu času. Softvér priamo vykreslí graf zmien. Samozrejmá je aj možnosť skalibrovania a zladenia všetkých monitorov napríklad v rámci pracoviska. To je veľmi dôležité v grafických štúdiách a videoštúdiách, kde na jednom projekte pracuje viacero ľudí a potrebujú mať vždy relevantný náhľad.

PARAMETRE:

Merač spektra
Technológia i1 na meranie vlnovej dĺžky
• Spektrálny analyzátor: holografická difrakčná mriežka s poľom 128 fotocitlivých diód
• Spektrálny rozsah: 380 – 730 nm
• Fyzický vzorkovací interval: 3,5 nm
• Optické rozlíšenie: 10 nm
• Spektrálny reporting: 380 ... 730 nm do 10 nm krokoch
• Meranie frekvencie v režime skenovania: 200 meraní za sekundu

Optika
• Geometria merania: 45°/0° kruhová osvetľovacia optika, ISO 13655: 2009
• Meranie clony: 4,5 mm (0,18")
• Svetelný zdroj: plynom plnená žiarovka s volfrámovým vláknom a UV LED
• Formát dát: spektrálna odrazivosť [bezrozmerné]
• Podmienky merania:
 - vstavaný UV - ISO 13655: 2009 stav merania M0
 - D50 - ISO 13655: 2009 stav merania M1
 - UV bez filtra - ISO 13655: 2009 stav merania M2
• Kalibrácia: manuálna na externú bielu kera­mickú referenciu
Cena: 1538,60 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľké možnosti merania a kalibrácie, zrozumiteľná a jasná obsluha, dodané videonávody, praktické balenie
- Obmedzená grafika výstupov meraní

VERDIKT:

Kalibračná sonda Xrite i1Pro 2 je nástroj pre profesionálov so všetkým, čo k tomu patrí. Používateľom ponúkne naozaj široké možnosti kalibrácie a nastavení v rôznych režimoch. Neoceniteľná je pri ka­librovaní tlačiarní, kde poskytne možnosti nastavenia pre rôzne typy tlačových materiálov. Výhodné je to, že ak nepotrebujete úplne detailné nastavenie, možno vykonať celú kalibráciu v zrýchlenom režime a ušetriť tak množstvo času. Pri meraní monitorov umožňuje okrem základných parametrov, ako je podanie a presnosť farieb, gama krivka, biely bod, jas a kontrast, skontrolovať aj plynulosť farieb na ploche ­monitora a rovnomernosť podsvietenia, čo býva najväčšou slabinou LCD monitorov. Navyše umožňuje kalibráciu a kontrolu projektorov a základnú kalibráciu skenerov. Cena sa niekomu môže zdať vysoká, treba si však uvedomiť, že sa pohybujeme v oblasti profesionálnej techniky, kde takéto sumy nie sú výnimočné, a vzhľadom na možnosti zariadenia rozhodne nie je premrštená.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať