Xbox Adaptive Controller – herný ovládač nielen pre ľudí so zhoršenou motorikou

0

V našich recenziách často predstavujeme špičkové herné ovládače pre náruživých hráčov s rafinovanou mechanickou a elektronickou konštrukciou. Niektoré počítačové hry by mohli byť vítaným spestrením aj pre telesne postihnutých, avšak vzhľadom k obmedzeným motorickým schopnostiam sú pre nich tradičné spôsoby ovládania pomocou kombinácie kláves, gamepadu, či joysticku ťažké, alebo pre niektorých dokonca nepoužiteľné. Máme však tip na jedno zariadenie, ktoré by týmto ľuďom mohlo pomôcť a jeho predstavenie sme úmyselne načasovali na obdobie keď sa rozhodujete o darčekoch pre členov rodiny

Microsoft pre ľudí s obmedzenou motorikou ponúka zaujímavý herný ovládač Xbox Adaptive Controller, ktorý môžete cez USB pripojiť nielen k Xboxu, ale aj k PC. Ovládač v tvare veľkej platne s dvomi veľkými okrúhlymi tlačidlami bol vyvinutý s cieľom sprístupniť hranie hier na počítačoch a konzolách aj ľuďom s obmedzenou motorikou. Dve tlačidlá sú samozrejme na ovládanie hier málo, preto má ovládač Xbox Adaptive Controller v zadnej časti 19 vstupov, ku ktorým je možné pripojiť ovládacie prvky pre ďalšie funkcie.

Tieto vstupy sú realizované ako zásuvky pre dvojpólové 3.5 mm konektory Jack, ktoré sa dajú kúpiť v každej elektro predajni a každý vstup funguje ako niektoré z tlačidiel štandardného ovládača, to znamená, že má len dva stavy: rozpojené a zopnuté. V ovládačoch môžu teda byť mechanické spínače, bez akejkoľvek elektroniky. V praxi to znamená, že vhodné ovládacie prvky pre konkrétneho človeka dokáže vyrobiť každý trochu zručnejší kutil. Môže to byť tlačidlo, pedál, tiahlo a podobne. Samozrejme dá sa kúpiť aj niekoľko typov hotových ovládačov. 

Xbox Adaptive Controller je bezdrôtový Xbox ovládač, ktorý je možné pripojiť k externými tlačidlám, spínačom, držiakom a joystickom, čo hráčom s obmedzenou pohyblivosťou prináša možnosť ovládať ich obľúbené hry. Dva veľké tlačidlá sú implicitne namapovené ako A a B, ale môžete ich funkciu preprogramovať. Vstupy pre externé ovládače sú označené popismi, akú funkciu štandardného ovládača príslušný vstup zastupuje. K ovládaču môžete taktiež pripojiť dve zariadenia, napríklad joysticky cez USB. V takom prípade však treba Adaptive Controller napájať cez USB kábel, alebo z externého zdroja. 

Ešte zostáva vysvetliť, prečo je v nadpise slovo nielen.  Ovládač Xbox Adaptive Controller vám vynikajúco poslúži aj v prípade ak si budete chcieť vytvoriť panel, kokpit, či inú špecializovanú konfiguráciu pre svoje obľúbené hry. Stačí zabudovať do svojej konštrukcie tlačidlá a pripojiť ich k Adaptive Controlleru

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať