Windows 8 vraj prinesie novú metódu aktivácie. Stop pirátom?

Bezpečnosť
0

Podľa zvestí, ktoré kolujú na internete, by mal Windows 8 priniesť aj nový spôsob aktivácie, nazývaný OEM Activation 3.0, ktorý by mal podstatne skomplikovať prácu pirátom. (Rozdiely oproti doterajšiemu modelu OA 2.1, použitému vo Windows 7, si môžete pozrieť v tabuľke na obrázku.) Pri doterajšom aktivačnom modeli OEM výrobcovia získali jeden aktivačný kľúč, ktorý mohli použiť pre svoje počítače. Hackeri potom vytvorením falošnej OEM autority aktiváciu obišli.

oem_activation.jpg

Vo Windows 8 sa bude produktový kľúč viazať na konkrétny počítač a bude zabudovaný v UEFI/BIOS-e. Už pri inštalácii systému OEM výrobcom sa počítač spojí s aktivačnými servermi Microsoftu a proces aktivácie bude zavŕšený pri jeho prvom spustení používateľom.

oa3_proces.jpg

Schéma aktivačného modelu Windows 8 z údajnej uniknutej prezentácie Microsoftu (zdroj: Myce

Vynaliezavosť pirátov však nepozná hranice, a tak je zrejme len otázkou času, kedy sa im podarí obísť aj takéto zabezpečenie. Veď napokon už deň po tom, čo Microsoft oznámil, že odovzdal nový operačný systém výrobcom hardvéru, sa na internete objavila verzia Windows 8 Enterprise N (N znamená, že je určená pre európskych používateľov a neobsahuje Windows Media Player), pričom sa ukázalo, že ide naozaj o funkčnú finálnu verziu. Je však možné, že uniknutá verzia sa bude dať spustiť len počas skúšobnej doby.

Zdroj: myce.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať