Image
17.10.2012 0 Comments

Windows 8 dokáže lepšie bojovať s malvérom

security.jpg Podľa názoru odborníka antivírusovej spoločnosti Eset sa systém Windows 8 vie lepšie vyrovnať s malvérom než predchádzajúce verzie.

V prípade novo uvádzaného systému zvolil Microsoft iný, pravdepodobne oveľa lepší prístup k aktívnej ochrane proti malvéru ako v predchádzajúcich verziách. Myslí si to Aryeh Goretsky, výskumník v spoločnosti Eset, ktorá sa zaoberá malvérom a bojom proti nemu. Riešenie Microsoftu označované ako „včasné spustenie antimalvéru" znamená, že v podstate prvý softvérový modul, ktorý je do systému Windows 8 nahraný bezprostredne po štarte, je softvér na ochranu proti malvéru. Ide o zásadnú zmenu, pretože doposiaľ sa podľa Goretského systém „spúšťal na území nikoho" - poradie spúšťaných komponentov nebolo pevne dané, čo znamenalo, že ako prvý mohol systém obsadiť „škodlivý ovládač zariadenia", ktorý neskôr umožnil malvéru oklamať aktívnu antivírusovú ochranu Windows a preniknúť nepozorovane do systému.

Microsoft využíva digitálne podpisy, ktoré udeľuje antivírusovým riešeniam iných výrobcov. Ak takáto aplikácia prejde úspešne kontrolou bezpečnosti, získa digitálny podpis, ktorý jej zaručí prednostný štart počas spúšťania systému. Potom môže systém skontrolovať ešte pred spustením ostatných komponentov a povoliť proces spúšťania iba v prípade, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo, vysvetlil Goretsky. Jediná chyba krásy je podľa odborníka fakt, že sám Microsoft tiež ponúka antivírusovú aplikáciu v podobe programu Windows Defender, ktorá tvorí štandardnú súčasť systému.

Ak teda používateľ aplikáciu Windows Defender neodinštaluje, bude to prvý antivírusový program, ktorý sa spustí po štarte počítača. Goretsky poukazuje na fakt, že pri systéme inštalovanom výrobcom počítača je častým prípadom ponuka antivírusového riešenia iného výrobcu, než je Microsoft. Aj v tomto prípade teda musí výrobca počítača najskôr odinštalovať Windows Defender a nahrať inú aplikáciu, čo je podľa Goretského takisto oveľa jednoduchšie ako v predchádzajúcich verziách Windows.

Microsoft totiž prvýkrát zostavil presné požiadavky na možnosť deaktivácie a odinštalovania antivírusového softvéru na želanie používateľa. Doteraz totiž podľa Goretského vykonávali antivírusové programy množstvo zmien v registroch, ktoré bolo počas odinštalovania ťažké odstrániť. Často dochádzalo k tomu, že aj po odinštalovaní antivírusovej aplikácie zostávali v systéme spustené rôzne systémové procesy a inštalované rôzne ovládače úzko spojené s príslušnou aplikáciou. To, samozrejme, zhoršovalo pozíciu iného antivírusu, ktorý si chcel používateľ inštalovať. To by sa už teraz nemalo stávať a systém by nemal byť „znečistený" rôznymi pozostatkami antivírusových programov, ktoré len zaťažujú prostriedky a blokujú niektoré operácie iným aplikáciám.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete

12.12.2019 17:57

Na internete sa v Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur (1 euro a pod.) napríklad ako úhradu poštovného pre zaslanie odmeny za úč ...

Bezpečnosť

Bezpečný chod vášho podnikania vďaka Schneider Electric Easy UPS 3S

09.12.2019 00:00

Špeciálny projekt Ochrana citlivých dáta a informačných systémov pred prerušením napájania dnes nie je len otázkou pre IT sektor. V prostredí automatizácie ale aj maloobchodu sa nachádzajú  citlivé s ...

Bezpečnosť

Firma vyrábajúca domové zvončeky s kamerou poskytovala polícii obrazový záznam o chodcoch na ulici

05.12.2019 00:10

Dohliadacia spoločnosť Ring, ktorá je vo vlastníctve Amazonu, poskytovala orgánom činným v trestnom konaní tepelnú mapu, ktorá umožňuje polícii vidieť všetky zariadenia Ring nainštalované v danej obla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá