Image
26.3.2018 0 Comments

Windows 10 začne podporovať nový úsporný formát obrázkov HEIF, ktorý je efektívnejší ako JPEG

Microsoft prináša do svojho operačného systému Windows 10 podporu pre nový formát obrázkov HEIF (High Efficiency Image Format), ktorý ako prvý spopularizoval Apple v systéme iOS 11 a v tomto roku ho už začal podporovať aj Android.

HEIF využíva menej úložného priestoru pri zachovaní kvality obrázkov. Využíva technológiu z HEVC (High Efficiency Video Coding) na účinnú kompresiu obrázkov, takže zaberajú takmer len polovicu priestoru ako univerzálne podporovaný formát JPEG.

HEIF nielenže pomôže uvoľniť úložný priestor v zariadení a šetriť dáta, ale je to aj flexibilný dátový kontajner, kde možno ukladať aj sekvencie obrázkov, metadáta ako EXIF a XMP, ale aj dáta nedeštruktívnych úprav obsahu pomocou kompatibilného softvéru.

Inými slovami, pomáha fotografickým formátom držať krok s dnešnou meniacou sa definíciou digitálnej fotografie.

Hoci on-line služby Microsoftu, ako je OneDrive, už podporovali formát HEIF, vo Windows 10 jeho natívna podpora chýbala. Blížiaca sa aktualizácia Redstone 4, ktorá bude pravdepodobne nazvaná Spring Creators Update, by to mala zmeniť. Aplikácia Fotky v systéme Windows 10 bude predvolene podporovať formát HEIF.

Podpora HEIF je súčasťou nedávno vydaného testovacieho náhľadu pre insiderov vo Fast Ringu. Číslo zostavenia je 17623. Ide však len o základnú podporu na prehliadanie. Upravovať obrázky HEIF v tejto verzii nemožno.

Zdroj: hurrott.comcnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

Technológie 1

IQOS 3 DUO chce pomôcť ešte viac presadiť bezdymové fajčenie

15.10.2019 14:36

Philip Morris pokračuje vo vývoji technológie IQOS s cieľom pomôcť dospelým fajčiarom prejsť na bezdymové výrobky. IQOS je riešenie typu “Heat-not-burn”, čo znamená, že funguje na báze zahrievania tab ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dgitalna medicina

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019