Windows 10 si zarezervuje 7 GB vášho úložného priestoru. Má sa tak zabrániť zlyhaniu aktualizácie

0

Pred najbližšou veľkou aktualizáciou Windows 10 Microsoft vyhradí na vašom zariadení 7 GB úložiska na vyriešenie problému s nedostatkom miesta.

Microsoft už pred minuloročnou októbrovou aktualizáciou varoval, že na zariadeniach, ktoré nemajú dostatok miesta na inštaláciu, sa objaví chybové hlásenie. Systém Windows totiž pred spustením aktualizácie nekontroluje, či má zariadenie dostatok voľného miesta. Súčasné riešenie vyžaduje od používateľov, aby manuálne odstránili nepotrebné dočasné súbory a dočasne presunuli dôležité súbory, ako sú fotografie a videá, na externé úložné zariadenia, aby poskytli dostatok miesta na aktualizáciu.

Tento problém je najakútnejší pri zariadeniach s malou úložnou kapacitou, napr. pri PC s lacnými 32 GB flash diskami.

Windows 10 vo verzii 1903, ktorá má byť vydaná na jar, zavedie tzv. rezervovaný úložný priestor, ktorý bude predstavovať približne 7 GB voľného miesta na disku. Ten musí byť dostupný, aby sa aktualizácie mohli hladko nainštalovať.

Rezervované úložisko nebude nevyužité. Automaticky sa tam presunú dočasné súbory, ktoré by používatelia museli odstrániť, keby v čase aktualizácie nebol dostatok miesta. Zautomatizujú sa tak postupy, ktoré v súčasnosti vyžadujú, aby používatelia manuálne riešili chyby spôsobené systémom Windows, ktorý nekontroluje dostupný priestor.

Táto funkcia bude automaticky povolená na zariadeniach dodávaných so systémom Windows 10 verzie 1903 a na čistých inštaláciách verzie 1903. Používatelia nebudú môcť odstrániť rezervovaný úložný priestor, ale bude možné upraviť jeho veľkosť.

Na zariadeniach s vyhradeným úložným priestorom služba Windows Update odstráni dočasné a nepotrebné súbory umiestnené vo vyhradenom úložisku a potom použije rezervovaný priestor na prevzatie aktualizácií.

Microsoft verí, že to umožní na „väčšine počítačov“ inštalovať aktualizácie bez toho, aby museli používatelia uvoľňovať miesto. A ak Windows Update potrebuje viac miesta, ako je vyhradené, automaticky použije ďalší dostupný voľný priestor.

Microsoft odhaduje, že veľkosť rezervovaného úložiska sa bude začínať približne na 7 GB, ale upozorňuje, že v závislosti od použitia zariadenia bude možno treba viac. Hoci vyhradené úložisko nemožno odstrániť, spoločnosť to klasifikuje ako „voliteľnú funkciu“. Pozrieť si ju môžete v časti Settings > Apps > Apps & features > Manage optional features (Nastavenia> Aplikácie> Aplikácie a funkcie> Spravovať voliteľné funkcie).

Veľkosť priestoru potrebného na rezervované úložisko v zariadení môžete zmenšiť odinštalovaním voliteľných funkcií, ktoré nepoužívate,“ vysvetľuje Microsoft. Nehovorí však, o koľko. Novinku môžu už teraz testovať účastníci programu Windows Insider.

Zdroj: zdnet.com

redakcia

Všetky autorove články
Windows 10 aktualizacia ulozny priestor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať