Wikipédia znemožnila úpravy článkov z počítačov amerického Kongresu

0

INT_Wikipedia znemoznila.jpg Správcovia otvorenej encyklopédie Wikipédia pre „neustále rušivé úpravy" znemožnili, aby z počítačov v americkej Snemovni reprezentantov bolo možné vykonávať úpravy tejto najväčšej on-line encyklopédie sveta.

Blokácia, ktorá bude trvať desať dní, prichádza po tom, čo boli na Wikipédii vykonávané anonymné zmeny údajov o politikoch a firmách, rovnako ako boli rôzne prispôsobované známe udalosti, ako je napríklad vražda Kennedyho. Napríklad biografia bývalého amerického ministra zahraničia Donalda Rumsfelda bola upravená tak, že bol na Wikipédii nazývaný ako „nepriateľský živočích pojedajúci mexické deti". PC používajúcim adresy IP patriace Snemovni reprezentantov bolo vykonávanie zmien na Wikipédii zamedzené pre „vandalizmus" už skôr. O editáciu článkov na Wikipédii sa v médiách hojne hovorilo už pred mesiacom, keď veľké PR agentúry prisľúbili, že sa budú na Wikipédii správať korektne. 

Jedna z viditeľných zmien pri vražde Kennedyho bolo, že Lee Harvey Oswald údajne konal „na popud režimu Fidela Castra". V biografii ukrajinskej političky Natálie Vitrenkovej potom pribudla zmienka, že jej konanie „bolo organizované Rusmi". Zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales pre BBC uviedol, že ho tieto incidenty neprekvapujú, pretože „vandalizmus tu vždy bol a vždy bude. Nejaký zamestnanec Snemovne reprezentantov to podľa mňa berie ako zábavu a medializácia celej kauzy ho podporuje v ďalšom konaní. Mal by však myslieť na ich oddelenie IT, to po ňom teraz celkom určite ide",uviedol Wales. 

Server BBC skôr v tomto roku objavil, že neznámy používateľ počítača britskej vlády pridal na Wikipédii poznámku, podľa ktorej „všetci moslimovia sú teroristi". Wikipédia umožňuje anonymne vykonať zmenu na akejkoľvek stránke, ale dobrovoľníci (tzv. wikipediáni) tieto zmeny sledujú a ihneď ich opravujú. V prípade nutnosti potom wikipediáni upozornia administrátorov na to, že určitý príspevok sa často mení, a tí môžu daného používateľa zablokovať. Dobrovoľníci z Wikipédie varujú správcu encyklopédie pred editormi zo Snemovne reprezentantov od marca 2012. Tí tak minulý týždeň museli pristúpiť k 10-dennému zákazu adries IP. Treba podotknúť, že na tento zákaz sa nikto oficiálne nesťažoval. 

Neoficiálne reakcie na Kapitole sú však rôzne. „Je naozaj nutné, aby bola zakázaná editácia takmer desiatim tisícom zamestnancov pre činy dvoch či troch ľudí?" pýtal sa jeden zamestnanec, pričom podľa druhého nemenovaného zamestnanca „sa šanca, že by tieto úpravy vykonával naozaj niekto z Kongresu, blíži nule". Podľa niektorých bezpečnostných expertov je totiž možné, že „útoky" naozaj neprichádzajú z adries IP z Kapitolu, ale útočníci ich využívajú iba ako krytie.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať