Wikipédia dnes oslavuje 15 rokov slobodných vedomostí

0

Wikipédia bola predstavená 15. januára 2001 s odvážnou víziou sveta, kde každý jednotlivec môže slobodne zdieľať všetky vedomosti sveta. Tento ideál celosvetovej spolupráce na tvorbe encyklopédie - a zadarmo - vyzeral utopisticky. Odvtedy na Wikipédii vzniklo viac než 35 miliónov článkov v niekoľkých stovkách jazykov. Medzi čitateľov patria stovky miliónov ľudí po celom svete.

Aj dnes je Wikipédia písaná dobrovoľne; 80 000 redaktorov prispieva každý mesiac, na slovenskej jazykovej verzii je to vyše 500 redaktorov. V čase pätnásteho výročia 28 % ľudí, ktorí sú dnes nažive, nikdy nepoznalo svet bez Wikipédie. Aj keď sa väčšina internetu stáva komerčným miestom, Wikipédia je dostupná pre každého bez obmedzenia pôvodu či veku.

1. január nie je len výročie vzniku Wikipédie, ale aj začiatku hnutia. Wikipédia je len jeden z projektov tohto globálneho hnutia slobodných vedomostí, ktoré ponúka stále rozsiahlejšie zdroje. Tu je niekoľko príkladov:

● Wikipédia bola založená v januári 2001 v angličtine, ale čoskoro boli pridané aj iné jazyky - do roka bola rozšírená na 18 jazykov, dnes ich je niekoľko stovák vrátane slovenčiny. Slovenská Wikipédia vznikla v septembri 2003 a v súčasnosti má viac než 208 000 článkov, čím sa radí na 37. miesto.

● Dobrovoľní redaktori obsah neustále zlepšujú. Každú hodinu vykonajú približne 15 000 zmien. Každý deň založia 7000 článkov.

● Wikipédia sa stala jedným z desiatich najpopulárnejších portálov sveta v roku 2007 a je to jediný neziskový projekt v blízkosti vrcholu rebríčka.

● Okrem Wikipédie Wikimedia zastrešuje 11 ďalších projektov vrátane WikimediaCommons, ako aj Wikislovník, Wikicitáty, Wikizdroje a ďalšie.

Wiki miluje pamiatky, globálna fotografická súťaž, ktorá bola spustená v roku 2010. Jej cieľom je dokumentácia kultúrneho dedičstva. V roku 2011 bola vyhlásená za najväčšiu fotografickú súťaž na Zemi. Iným témam sa venujú sesterské súťaže, ako Wiki miluje Zem, Wiki miluje Afriku a Wiki miluje syry.

● Dobrovoľníci z celého sveta vybudovali partnerstvá s galériami, knižnicami, múzeami a inými organizáciami, aby sprístupnili ich zbierky. Slovenská národná galéria pripravuje v spolupráci s Wikimediou Slovenská republika nahratie tisícov hodnotných slobodných diel.

Občianske združenie Wikimedia Slovenská republika sa stretne v sobotu 16. 1. v Bratislavskom Progressbare na svojom výročnom zhromaždení, kde si pripomenie aj narodeniny Wikipédie.

Ak sa chcete zapojiť, navštívte našu stránku, venovanú špeciálne 15. narodeninám Wikipédie - https://15.wikipedia.org. Takisto sa môžete vyjadriť na sociálnych sieťach s hashtagom #wikipedia15, oštítkovaním @Wikipedia, @WikimediaSK a na Facebooku nájdete aj priamo slovenskú Wikipédiu na @sk.wikipedia.

Zdroj: Wikipédia SR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať