ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

2

Reproduktory tejto série boli vyvinuté v spolupráci s firmou Sonos. Určite to prospelo aj elektronickej a hlavne akustickej konštrukcii, no hlavným prínosom je možnosť napojenia na služby Sonos, využívanie mobilnej aplikácie Sonos a možnosť kombinovať reproduktory Symfonisk s reproduktormi a subwoofermi tejto značky. Na testovanie som mal k dispozícii jeden reproduktor klasickej  konštrukcie a jeden reproduktor zabudovaný v lampe.

VideorecenziaPolicový reproduktor IKEA Sonos Symfonisk

Prívlastok „policový“ má u tohoto reproduktora dva významy. Jeho rozmery umožňujú, aby bol umiestnený do police, či už na výšku, alebo na šírku, alebo sám môže po upevnení na stenu na šírku pomocou konzoly, ktorá sa predáva samostatne fungovať ako malá polička s nosnosťou 3 kg.  K dispozícii je biely variant so svetlosivou textilnou mriežkou, alebo čierny variant s tmavosivou mriežkou. Panel z mriežkou je odoberateľný. Na ovládanie primárne slúži mobilná aplikácia, na reproduktore sú aj tri tlačidlá, dva na nastavenie hlasitosti a jedno Play/Stop. Dva stlačenia posunú prehrávanie na nasledujúcu a tri stlačenie na predchádzajúcu skladbu

Pokiaľ kladiete dôraz na stereofónnu reprodukciu, môžete spárovať dva reproduktory a umiestniť ich tak, aby ste v danej miestnosti dosiahli zodpovedajúcu stereofónnu fázu. Reproduktor nemá mikrofón, takže sa nedá použiť v spojení so službami Amazon Alexa, či Google Assistant na zadávanie povelov. Reproduktor je výhradne sieťový, to znamená, že sa k nemu môže zdroj multimediálneho obsahu pripojiť buď cez WiFi podľa štandardu 2.4 GHz 802.11b/g/n, alebo cez ethernetový kábel. Ten uvítate, aj v prípade ak máte len 5 GHz WiFi sieť štandardu 802.11b/ac, ktorú reproduktor nepodporuje. Žiadny iný konektor, či už metalický audio Jack, alebo optický  na reproduktore nenájdete a nedá sa k nemu pripojiť ani cez bluetooth. Inak povedané môžete do reproduktora streamovať hudbu, rádio a podcasty zo zariadení vo vašej domácej sieti, alebo zo streamovacích služieb. 

Výrobca neudáva ani frekvenčný rozsah, ani ďalšie relevantné parametre, dokonca ani výstupný výkon. Po odobratí panelu z prievzdušnou tkaninou som zistil že reproduktor je osadený nízkotónovým reproduktorom s priemerom 8 cm a výškovým reproduktorom s priemerom 3.2 cm. Vonkajší objem reproduktora Symfonisk je 4.7 litra, vnútorný odhadujem okolo 3 litre. Pomocou meracieho mikrofónu a osciloskopu som nameral pre 60 Hz útlm -6 dB čo je pre reproduktorovú sústavu takéhoto objemu dobrý výsledok. Hlasitosť je dostatočná na príjemné ozvučenie stredne veľkej miestnosti. Zvuk je prekvapivo plastický, niekomu sa možno budú zdať basy menej výrazné, takže si ich doladí pomocou ekvalizéra v mobilnej aplikácii. 

Reproduktory Symfonisk sú kompatibilné nielen so službami Sonos, ale aj  s kalibračným systémom Sonos Trueplay, ktorý prispôsobí reprodukciu charakteristike miestnosti. Pri kalibrácii sa používa mikrofón smartfónu s ktorým sa podľa pokynov v aplikácii pohybujete po miestnosti. 

Technické parametre: Rozmery 10 x 31 x 15 cm, Hmotnosť 2.8 kg, cena 118 eur

Lampa s reproduktorom Symfonisk

Zariadenie je kombináciou stolnej lampy s reproduktorovou sústavou v podstavci. Podľa priemeru akustických meničov a aj subjektívneho dojmu z reprodukcie sa z najväčšou pravdepodobnosťou jedná o rovnaké meniče aj nízkofrekvenčný zosilňovač. Rovnako aj napojenie na aplikáciu Sonos a služby tejto firmy sú rovnaké ako pre reproduktor Symfonisk v klasickom tvare kvádra. 

Umiestnenie do podstavca si vyžiadalo určité kompromisy čo sa týka objemu ozvučnice a basreflexovej trubice, takže milovníci basov pravdepodobne v ekvalizári trochu zdôraznia vyššie tóny. Na stránkach výrobcu je produkt označený ako stolná lampa, dizajn a konštrukcia však predpokladajú buď umiestnenie na nočný stolík, alebo niekam na nábytok na lokálne osvetlenie, takže sa predpokladá skôr komorná hlasitosť reprodukcie.

Lampa má závit na žiarovku E14 a maximálny príkon výrobca stanovil na 7 W. LED žiarovka s takýmto príkonom poskytne na daný účel dostatok svetla. Zapínanie a vypínanie svetla je otočným spínačom. Lampa nemá žiadne obvody na stmievanie žiarovky, ale nič vám nebráni použiť inteligentnú žiarovku a ovládať ju cez jej ovládač, prípadne aplikáciu jej výrobcu. Ja som použil žiarovku IKEA TRÅDFRI a napojil som ju na ovládaciu bránu rovnakej značky takže lampa sa začlenila do systému inteligentného osvetlenia v našej domácnosti.

Inteligentným žiarovkám IKEA sme sa venovali v článku https://www.pcrevue.sk/a/Smarthome--Ovladanie-IKEA-svietidiel-mobilnou-aplikaciou-a-hlasom

K článku bolo aj video o možnostiach ovládania mobilnou aplikáciou, alebo cez hlasových asistentovTechnické parametre: Rozmery 216 x 216 x 401 cm, Hmotnosť 2.9 kg Cena 186 eur 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
IKEA Symfonisk Sonos

2 komentáre

Dostupnost reakcia na: Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.1.2020 22:01
1.2.2020
Reagovať

Dostupnosť na Slovensku? reakcia na: Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.1.2020 21:01
Kedy budú dostupné oficiálne na Slovensku? Pretože ich zatiaľ ikea sk neponúka na stránke.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať