Wi-Fi 6 sotva prišlo a už je na ceste Wi-Fi 7

0

Wi-Fi 6 práve prichádza do telefónov, notebookov a sieťových zariadení, no inžinieri už upriamujú svoju pozornosť na nasledujúcu verziu Wi-Fi 7. Pri rýchlostiach až 30 gigabitov za sekundu nová generácia sietí Wi-Fi sľubuje lepšie streamovanie videa, dlhší dosah a menšie problémy so zahltením. Zmena príde v niekoľkých krokoch, najprv to budú zlepšenia Wi-Fi 6, ktoré položia základ pre očakávaný príchod Wi-Fi 7 v roku 2024.

Na podujatí Wi-Fi Day, organizovanom spoločnosťou Qualcomm, viceprezident V. K. Jones oznámil niektoré podrobnosti o tom, ako Wi-Fi 7 bude fungovať. Predpokladá tri fázy zlepšovania dnešnej verzie Wi-Fi 6, ktorá sa v technických kruhoch nazýva 802.11ax:

1) Prvé očakávané zlepšenie je zvýšenie kapacity Wi-Fi 6 novými frekvenciami, ktoré americké a európske úrady pravdepodobne otvoria na rádiové prenosy už v budúcom roku. K dvom vysokofrekvenčným pásmam (2,4 GHz a 5 GHz) pribudne tretie – 6 GHz.

2) Druhá aktualizácia Wi-Fi 6 v roku 2022 by mala zlepšiť jeho rýchlosť, najmä pre ľudí, ktorí nahrávajú dáta, napr. videá, z telefónov alebo počítačov. Bude sa spájať so skratkou UL MU-MIMO (uplink multiuser multiple-input multiple-output). Technológia MIMO, zabudovaná už v sieťach Wi-Fi 4 a 5, využíva skutočnosť, že rádiové prenosy vysielané z jedného zariadenia na druhé často prechádzajú viacerými cestami a rôznymi spôsobmi sa odrážajú od vecí, ako sú steny, nábytok a autá. Odosielaním rôznych údajov rôznymi cestami môžete vyťažiť viac z existujúcich frekvencií. Wi-Fi 6 prináša v prvej fáze viacpoužívateľský upgrade MU-MIMO. To znamená, že prístupový bod môže smerovať údaje MIMO na niekoľko zariadení súčasne. V druhej fáze sa zrýchli nahrávanie dát zo zariadenia do siete.

Na svojom podujatí Qualcomm predviedol UL MU-MIMO pomocou 10 smartfónov, ktoré naživo vysielali video o žene maľujúcej krajinku. Tri telefóny, ktoré podporovali UL MU-MIMO, vysielali neprerušované video jej ťahov štetcom, zatiaľ čo video z ostatných siedmich telefónov sa často na niekoľko sekúnd pozastavilo.

3) A najzaujímavejší upgrade Wi-Fi bude zrejme ten tretí, ktorý sa očakáva v roku 2024 a známy je iba pod svojím technickým názvom 802.11be. Mal by priniesť ďalšie zlepšenie MIMO, tzv. koordinované viacpoužívateľské MIMO (coordinated multiuser MIMO – CMU-MIMO).

MU-MIMO vo Wi-Fi 6 umožňuje tvorcom sieťových zariadení vytvárať prístupové body s usporiadaním ôsmich antén, ale 802.11be ich zvládne 16. CMU-MIMO prichádza preto, že všetky tieto antény nemusia byť nevyhnutne na jednom prístupovom bode. S cieľom zlepšiť pokrytie vo väčších domoch a podnikoch sa priemysel Wi-Fi posúva smerom k sieťam s viacerými prístupovými bodmi. Možno si predstaviť dva prístupové body, z ktorých každý má osem antén, alebo štyri prístupové body, z ktorých každý má štyri antény.

Verziu 802.11be ešte nikto oficiálne nenazval Wi-Fi 7. Wi-Fi Alliance, konzorcium, ktoré prichádza s číslami a udeľuje logo Wi-Fi produktom, ktoré prešli certifikačnými testami, začne program certifikácie produktov Wi-Fi 6 až koncom tohto roka. No keďže posledné tri verzie (IEEE 802.11n, 802.11ac a 802.11ax) boli certifikované ako Wi-Fi 4, 5 a 6, dá sa predpokladať, že sieť 802.11be dostane označenie Wi-Fi 7. Organizácia IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers), ktorá vyvíja normy 802.11, ktoré neskôr certifikuje Wi-Fi Alliance, už pracuje na 802.11be a pracovná skupina vo svojej žiadosti o autorizáciu projektu navrhla rýchlosť 30 Gb/s. Na porovnanie, doterajšie testy Wi-Fi 6 preukázali maximum 1,3 Gb/s.

Pracovná skupina sa tiež snaží znížiť oneskorenia v komunikácii s cieľom zlepšiť výkon pri činnostiach citlivých na latenciu, napríklad pri hraní hier. Ďalšia zmena, ktorú prinesie 802.11be, je možnosť odosielať údaje na viacerých frekvenciách súčasne. Dnešné siete odosielajú údaje do zariadení pomocou pásiem 2,4 GHz alebo 5 GHz. Siete 802.11be budú môcť používať dve pásma naraz a možno aj všetky tri.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
WiFi internet web online dáta siet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať