Image
29.6.2018 0 Comments

WPA3: Bezpečnosť Wi-Fi dosiahla najväčší pokrok za posledných viac ako 10 rokov

Zariadenia Wi-Fi používajú ten istý bezpečnostný protokol WPA2 už 14 rokov, v týchto dňoch však prišla zmena. Wi-Fi Alliance, organizácia, ktorá dohliada na prijatie štandardov Wi-Fi, začína certifikovať produkty, ktoré podporujú protokol WPA3, nástupcu bezpečnostného protokolu WPA2, ktorý sa používa od roku 2004.

Nový protokol poskytuje množstvo doplnkových ochrán pre zariadenia pripojené cez Wi-Fi. Jedno z veľkých zlepšení sťaží hekerom rozlúsknutie vášho hesla opakovaným hádaním. WPA3 bude chrániť proti offline útokom s hádaním hesla. Druhé zdokonalenie obmedzí dáta, ktoré bude môcť heker vidieť, aj keď odhalí prístupový kód. Pre používateľa sa však nič nemení - stačí mu len zadať heslo a pripojiť sa k sieti.

Významné zlepšenie prináša funkcia forward secrecy na ochranu osobných údajov, ktorá zabraňuje tomu, aby boli staršie dáta napadnuté neskorším útokom. Ak teda útočník zachytí šifrovaný prenos Wi-Fi a potom prelomí heslo, nebude môcť prečítať staršie údaje, ale iba tie, ktoré v tom čase prechádzajú cez sieť.

Tieto zmeny sa týkajú domáceho a osobného použitia Wi-Fi. Pre podnikové scenáre, kde každý používateľ má iné heslo a dostáva aktualizácie, bude platiť iné nastavenie ochrany.

Samozrejme, ochrana WPA3 sa neobjaví z noci do rána, pôjde o dlhoročný proces. Predovšetkým si budete musieť kúpiť nový smerovač, ktorý podporuje WPA3. To isté platí aj pre všetky zariadenia - budete musieť kúpiť nové, podporujúce WPA3 (alebo dúfať, že vaše staré budú aktualizované). Našťastie zariadenia, ktoré podporujú WPA3, sa môžu naďalej prepájať so zariadeniami používajúcimi WPA2.

Wi-Fi Alliance očakáva rozšírenie WPA3 zhruba v priebehu roka. V súčasnosti nebude tento protokol v nových produktoch povinný. No po masovom prijatí ďalšej generácie Wi-Fi 802.11ax, ktoré sa predpokladá v roku 2019, aliancia očakáva urýchlenie adopcie WPA3.

Napriek tomu, že štandard WPA2 je starý viac ako 10 rokov, zostáva tu ďalej. Protokol je stále udržiavaný a aktualizovaný tak, aby riešil nové exploity a nové ochrany. Podporu WPA3 oznámilo už viacero spoločností vrátane Qualcommu, ktorý už začal vyrábať čipy pre telefóny a tablety, ktoré podporujú technológie 802.11ax a WPA3.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Kalifornské nákupné centrá skenujú ŠPZky áut zákazníkov a ich údaje predávajú veriteľom, poisťovniam a vymáhačom dlžôb

17.07.2018 00:15

Podľa správy organizácie Electronic Frontier Foundation, realitná spoločnosť Irvine, ktorá prevádzkuje v Kalifornii viacero nákupných centier, nainštalovala na ich parkoviskách automatické čítačky poz ...

Bezpečnosť

Smart prilba, ktorá okrem telefonovania privolá aj pomoc

17.07.2018 00:10

Chytrá elektronika preniká do všetkých oblastí, vrátane športu. Príkladom môže byť inteligentná prilba Livall. Spoločnosť Satomar predstavila nový model Livall BH51, ktorý je dizajnovaný nielen pre cy ...

Bezpečnosť

Ochrana diskov, adresárov a súborov šifrovaním

12.07.2018 08:56

Strata USB pamäťového média alebo strata akrádež smartfónu, tabletu či notebooku sú riziká, ktoré sú daňou na mobilitu a flexibilitu a s ktorými musíte počítať a byť na ne pripravení. Počítate s rizik ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button