Image
29.6.2018 0 Comments

WPA3: Bezpečnosť Wi-Fi dosiahla najväčší pokrok za posledných viac ako 10 rokov

Zariadenia Wi-Fi používajú ten istý bezpečnostný protokol WPA2 už 14 rokov, v týchto dňoch však prišla zmena. Wi-Fi Alliance, organizácia, ktorá dohliada na prijatie štandardov Wi-Fi, začína certifikovať produkty, ktoré podporujú protokol WPA3, nástupcu bezpečnostného protokolu WPA2, ktorý sa používa od roku 2004.

Nový protokol poskytuje množstvo doplnkových ochrán pre zariadenia pripojené cez Wi-Fi. Jedno z veľkých zlepšení sťaží hekerom rozlúsknutie vášho hesla opakovaným hádaním. WPA3 bude chrániť proti offline útokom s hádaním hesla. Druhé zdokonalenie obmedzí dáta, ktoré bude môcť heker vidieť, aj keď odhalí prístupový kód. Pre používateľa sa však nič nemení - stačí mu len zadať heslo a pripojiť sa k sieti.

Významné zlepšenie prináša funkcia forward secrecy na ochranu osobných údajov, ktorá zabraňuje tomu, aby boli staršie dáta napadnuté neskorším útokom. Ak teda útočník zachytí šifrovaný prenos Wi-Fi a potom prelomí heslo, nebude môcť prečítať staršie údaje, ale iba tie, ktoré v tom čase prechádzajú cez sieť.

Tieto zmeny sa týkajú domáceho a osobného použitia Wi-Fi. Pre podnikové scenáre, kde každý používateľ má iné heslo a dostáva aktualizácie, bude platiť iné nastavenie ochrany.

Samozrejme, ochrana WPA3 sa neobjaví z noci do rána, pôjde o dlhoročný proces. Predovšetkým si budete musieť kúpiť nový smerovač, ktorý podporuje WPA3. To isté platí aj pre všetky zariadenia - budete musieť kúpiť nové, podporujúce WPA3 (alebo dúfať, že vaše staré budú aktualizované). Našťastie zariadenia, ktoré podporujú WPA3, sa môžu naďalej prepájať so zariadeniami používajúcimi WPA2.

Wi-Fi Alliance očakáva rozšírenie WPA3 zhruba v priebehu roka. V súčasnosti nebude tento protokol v nových produktoch povinný. No po masovom prijatí ďalšej generácie Wi-Fi 802.11ax, ktoré sa predpokladá v roku 2019, aliancia očakáva urýchlenie adopcie WPA3.

Napriek tomu, že štandard WPA2 je starý viac ako 10 rokov, zostáva tu ďalej. Protokol je stále udržiavaný a aktualizovaný tak, aby riešil nové exploity a nové ochrany. Podporu WPA3 oznámilo už viacero spoločností vrátane Qualcommu, ktorý už začal vyrábať čipy pre telefóny a tablety, ktoré podporujú technológie 802.11ax a WPA3.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

PR: Staňte sa špecialistom na alarmy. Certifikované školenie aj vo vašom meste!

31.08.2018 08:01

Láka vás začať montovať alarmy prestížnej značky Jablotron? Chcete sa stať certifikovaným odborníkom v tejto oblasti? Tak si do svojho diára poznačte termíny najbližších školení:  18 a 19. 9. 2018  v  ...

Bezpečnosť

Startup učí autonómne vozidlá rozpoznávať zámery chodcov, či vstúpia na cestu alebo počkajú

22.08.2018 00:10

Chodci predstavujú jednu z najväčších výziev pre autonómne vozidlá - nakoľko ostatné autá sa pohybujú viac-menej predvídateľným spôsobom, no pohyb chodcov je nepravidelný a ťažko sa dá vopred odhadnúť ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli zneužiť faxy v multifunkčných zariadeniach na ovládnutie celej firemnej siete

20.08.2018 00:05

Vo veku okamžitých správ cez internet sa fax považuje za archaický kus technológie. No výskumní pracovníci zo spoločnosti Check Point varujú, že kybernetickí kriminálnici môžu využívať zraniteľnosti, ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button