SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 Advertisement

Recenzia: WD Black SN750 (1 TB) / Bleskové SSD pre náročných

0

WD po odkúpení Sandisku si s diskami SSD spočiatku nepočínalo príliš suverénne. Prvý produkt z radu Black, ktorý v segmente pre bežných používateľov vždy predstavoval a stále predstavuje vrchol ponuky WD, bol skôr podpriemerný model NVMe. Aj preto toto SSD veľmi rýchlo nahradila podstatne výkonnejšia revízia. Pretože prišla v tichosti počas dopredaja pilotného modelu, s označením takmer na nerozoznanie a za podobné peniaze, spôsobila v cenníkoch trochu chaos. Teraz sú obe tieto SSD minulosťou a WD má už „čierne“ SSD s prívlastkom SN750. A veruže v našich testoch nedopadlo vôbec zle.

Radič i 64-vrstvové pamäte TLC sú vlastné (Sandisk), DRAM (DDR4) buffer je už od SK Hynix. Táto výbava predstavuje to najmodernejšie, čo sa v súčasných SSD používa.

Jedna z prvých praktických vecí, ktorú treba pochváliť, je mimoriadne rýchly maximálny výkon zápisu do pamätí (1,5 GB/s). Konkurenčné SSD vrátane populárneho Samsung 970 Evo sú po zaplnení bloku SLC pomalšie. V sekvenčnom čítaní sú v celom spektre prenášaných súborov ešte nejaké rezervy a videli sme už i rýchlejší sekvenčný zápis veľmi malých súborov (12 – 59 kB), no vďaka rekordnému viacvláknovému aplikačnému výkonu sú všetky hriechy tomuto SSD odpustené. Tak v čítaní, ako i v zápise SN750 vyniká a zaraďuje sa k absolútnej špičke. Mimoriadne vysoký je i náhodný prístup k malým blokom, čo takisto výrazne prispieva k svižnosti všetkého programového, čo na SSD beží.

Prémiovejšie mohlo byť azda len puzdro radiča. To je tradične plastové. Napríklad Samsung z neho elegantne urobil tepelný rozvádzač. Teploty WD Black SN750 sú tak trochu vyššie, pri maximálnom výkone popri vhodne navrhnutom systémovom chladení do 90 °C. Výrobca síce hovorí o pracovných teplotách do 70 °C, no k strate výkonu vplyvom tohto intenzívnejšieho zahrievania nedochádza. Vždy je však možnosť siahnuť po variante s chladičom alebo si dokúpiť nejaký zvlášť podľa seba. WD chválim i za použitie pevnej nálepky, ktorú možno pred inštaláciou chladiča jednoducho odstrániť (a archivovať) a v prípade potreby/reklamácie ju pohodlne dať naspäť.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový stabilný výkon sekvenčného zápisu, mimoriadne vysoký aplikačný výkon, výhodná cena, moderné, 64-vrstvové pamäte TLC
- Vyššie zahrievanie

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 100 %
Výkon:100 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť: 100 %
Celkovo: 98 %

• Cena: 235 EUR

 

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
WD SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať