Image
28.9.2018 0 Comments

Vyučovanie prostredníctvom virtuálnej reality prinieslo pozitívne skúsenosti

Skúsenosti s výučbou prostredníctvom VR majú prvé dve stredné zdravotnícke školy. Samsung plánuje podporiť aj ďalšie.

Spoločnosť Samsung Electronics Czech and Slovak v závere školského roka 2017/2018 zrealizovala prieskum medzi študentmi a pedagógmi Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave a Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach, ktorí mali možnosť využívať virtuálnu realitu (VR) a aplikáciu Virtuálna anatomická učebňa (VAU) vývojárov z Virtual Medicine pri výučbe predmetu Anatómia. Cieľom prieskumu bolo zistiť spokojnosť študentov, ale aj ich pedagógov, s takouto formou výučby a prínos v spôsobe vzdelávania prostredníctvom VR.

„Projekt virtuálnych učební sme podporili už v roku 2016 na Univerzite Komenského na Lekárskej fakulte. Koncept sa stal atraktívnym hneď po spustení, preto sme sa rozhodli vyskúšať to aj v nižších ročníkoch a implementovať skúšobnú výučbu aj na stredných zdravotníckych školách,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, manažérka spoločensky zodpovedných aktivít firmy Samsung Electronics Czech and Slovak.

Potenciál aj v iných predmetoch
Podľa vyše 94 % opýtaných študentov sa zmenil ich postoj k VR v školstve v pozitívnom zmysle, resp. sa ich postoj nezmenil a podľa nich má VR svoje uplatnenie aj na školách a preto by odporučili výuku s pomocou VR aj ďalším študentom. Až 82,4 % študentov sa vyjadrilo, že anatómia sa im učí ľahšie s VR a vedia si lepšie predstaviť jednotlivé orgány, resp. im určitým spôsobom zjednodušila učenie anatómie. Preto by až 65,9 % privítalo VR aj pri ďalších predmetoch a 25,9 % chce s VR pokračovať najmä pri predmete anatómia. Len 10,6 % uviedlo, že ich VR nijak neovplyvnilo v tom, ako sa im učí anatómia. Študenti by ocenili zavedenie výučbu prostredníctvom VR aj do predmetov ako sú Fyzikálna terapia, Masáže či Patológia.

23,8 % študentov využívalo VR vo výuke na každej hodine a 31 % zhruba raz za týždeň. Skúsenosti s VR sú u väčšiny študentov veľmi pozitívne. Najväčší prínos vidia v možnosti vidieť zblízka jednotlivé časti tela, orgány, jednotlivé svaly, ako aj systémy, čím sa im lepšie zapamätajú informácie o nich. VR im podľa ich názoru zlepšila predstavivosť, pretože si môžu všetko hneď pozrieť.

Pohľad pedagógov
Podobne na otázky odpovedali aj pedagógovia, pre ktorých je vyučovanie prostredníctvom VR výbornou pomôckou a učí sa im s ňou ľahšie. Podľa 60 % pedagógov VR určite patrí do vyučovania a pre zvyšných 40 % taktiež, ale len za určitých podmienok. Pre 80 % z nich je občas náročné vyučovať predmet Anatómia klasickým spôsobom, najmä z dôvodu chýbajúcich demonštračných pomôcok. Vo svojich odpovediach sa priznali, že si musia vopred premyslieť, do ktorej časti vyučovacej hodiny a akým spôsobom zaradia VR. Príprava na takúto hodinu im zaberie približne 2 hodiny navyše. Všetci pedagógovia však potvrdili, že u nich prevládajú pozitíva po zavedení VR do výučby – najmä lepšie študijné výsledky. Zároveň si vedia predstaviť zavedenie VR aj v iných predmetoch.

„Slovensko sme si zvolili za miesto pilotného spustenia virtuálnych učební a tento koncept sa nám osvedčil. Preto začiatkom októbra otvárame aj dve nové učebne v Českej republike – v Mladej Boleslavy a Šumperku, a ďalšiu plánujeme na Slovensku,“ doplnila Zelenická.

Školy, ktoré sa zapoja do súťaže o vytvorenie virtuálnej učebne na Slovensku, ktorá sa spustí v najbližšom čase, a budú vybrané komisiou, dostanú ako dar kompletné technologické vybavenie – 65-palcovú interaktívnu obrazovku (LH65QBHRTBC/EN), 16 setov Samsung  Gear VR  s ovládačom (SM-R325NZVAORX), so smartfónmi Samsung Galaxy S8 a aplikáciou VAU pre stredné školy.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Služba chark teraz aj v Berlíne: Doručovanie priamo do zaparkovaného vozidla

16.08.2019 11:14

Dodanie internetovej objednávky priamo do zaparkovaného vozidla? Táto myšlienka sa skrýva za službou chark. Ide o pilotný projekt sekcie Lab1886, ktorý bol vo fáze beta úspešne otestovaný v Stuttgarte ...

Tlačové správy

Lenovo odštartovalo fiškálny rok fy19/20 najvyšším rastom v priemysle

16.08.2019 11:10

Skupina Lenovo oznámila, že celkové tržby za prvý fiškálny štvrťrok dosiahli 12,5 miliardy USD, čo predstavuje kontinuálny rast počas ôsmich po sebe idúcich kvartálov. Príjmy pred zdanením sa medziroč ...

Tlačové správy 1

Samsung hlási obrovský záujem o Galaxy Note10 / Note10+

16.08.2019 11:10

Samsung hlási obrovský záujem o jej najnovšie vlajkové lode Galaxy Note10 a Note10+. Za prvých 5 dní sa na Slovensku i v Česku predobjednalo o 67 % viac zariadení, ako tomu bolo v prípade predchádza ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá