Image
14.10.2015 0 Comments

Výučbové projekty a portály - Scribd, Udemy, Desmos, WolframAlpha

Scribd

Scribd je najväčšia celosvetová on-line knižnica dokumentov, textov, kníh (audiokníh) a komiksov, ktorá má formu aplikácie, ako aj webového portálu. Slúži pre študentov stredných, no najmä vysokých škôl. Vzhľadom a niektorými funkciami môže pripomínať sociálne siete ako Facebook alebo Instagram. Jej hlavná náplň je prístup ku knihám rôznych žánrov, ktoré sú menej známe, ale aj celosvetovo uznávané.

Pokiaľ chce používateľ využívať všetok potenciál aplikácie alebo webu Scribd, musí platiť 9 dolárov mesačne, čo však vôbec nie je veľa vzhľadom na obrovské množstvo kníh, ku ktorým má následne prístup. Hlavná náplň je nahrávanie a zdieľanie patričných dokumentov s priateľmi alebo „followovanie“ zaujímavých ľudí, ktorých publikačno-editačná činnosť je hodná sledovania a sťahovania vo formáte TXT alebo PDF. Bez poplatku má používateľ obmedzený prístup k publikáciám. Môže si prečítať niekoľko strán z kníh, no potom sa na obrazovke zobrazí lišta, ktorá znemožní prehliadať knihu dovtedy, kým nezaplatí príslušnú sumu peňazí.

Dostupnosť: (web + aplikácia pre všetky platformy)

https://www.scribd.com/

Udemy

Udemy je novodobá virtuálna univerzita, ktorá zhromažďuje informácie od laikov, vysokoškolských profesorov a odborníkov do tematických celkov, pričom ich ponúka publiku prostredníctvom on-line kurzov vo forme videí, za ktoré však treba zaplatiť. Ceny sa pohybujú od 10 až do 400 dolárov na základe kvality a kvantity obsahu. Záujemca má prístup k recenziám výučbových videí, ale ak sa chce sám presvedčiť o ich kvalite, niektoré lekcie umožňujú náhľad (preview – prezretie si videa), a tak má používateľ možnosť vyhodnotiť, či sa mu do toho oplatí investovať peniaze. Témy, ktoré sú obsiahnuté vo videách, sú rozdelené na základe profesijných odvetví – od umeleckých, ako je fotografovanie, hudba, dizajn, práca s videom a animáciou, až po technické smery, ako napr. IT manažment, programovanie, tvorba mobilných aplikácií, webov a databáz. Udemy ráta aj s možnosťou, že niekto by chcel využiť čas na vzdelávanie aj v tom prípade, že nemá prístup k internetu. Poskytuje možnosť prezerania videí v off-line režime.

Udemy je vhodné pre ľudí, ktorí chcú získať lepší prehľad o konkrétnej oblasti. Pedagógovia a špecialisti môžu ponúkať pre Udemy on-line kurzy a slušne si tak privyrobiť.

Dostupnosť: (web + aplikácia pre všetky platformy)

https://www.udemy.com/courses/

Desmos

Desmos je aplikácia, ktorá plní úlohu veľmi pokročilej kalkulačky so všetkými funkciami a operáciami. Okrem vypočítania náročnejšieho príkladu či funkcie vie výsledok aj prehľadne graficky znázorniť. Súradnicovú sústavu možno priblížiť a vzdialiť. Desmos je multiaplikácia, ktorá využíva prevažne matematiku, ale má zakomponované aj zábavné prvky. Pomocou matematických vzorcov a funkcií umožňuje kresliť obrazce do grafov, ktoré sa môžu správať dynamicky alebo staticky.

Dostupnosť: (web + aplikácia pre všetky platformy)

https://www.desmos.com/

WolframAlpha

Po tejto aplikácii siahnu ľudia, keď majú problém s ťažším zadaním alebo rovnicou. Je totiž schopná vykresľovať grafy na základe zadaného príkladu ako Desmos, ale s tou nevýhodou, že vždy ponúka zápis výsledku v iných formách, čo nemusí byť vždy potrebné a užitočné, navyše to môže používateľa aj popliesť. Dokonca niekedy neuvedie výsledok v takom formáte, ktorý práve potrebujeme. WolframAlpha je komplexná aplikácia a natoľko vyvinutá, že sa jej môžete na čokoľvek opýtať – od historických udalostí a predpovede počasia až po zloženie jednotlivých potravín či materiálu a chemické vzorce pri ktorých ponúka aj grafické znázornenie. Uplatnenie môže nájsť pri výpočtoch derivácií, integrálov, analýzach, planiometrii atď.

Dostupnosť: (web + aplikácia pre všetky platformy)

http://www.wolframalpha.com/

 

 

 

Zobrazit Galériu
Autor: Martin Žák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

14.02.2020 13:43

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo p ...

Magazín

Technologické trendy, ktoré zmenia náš život

14.02.2020 13:31

1) Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“ 2) Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny 3) Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programov ...

Magazín

Reportáž: TV Philips 2020 / Pohlcujúci zážitok pre všetky zmysly

07.02.2020 14:52

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2020. V úvode označil Kostas Vouzas, CEO spoločnosti TP Vision TV & ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá