Image
6.11.2018 0 Comments

Vytvorte si doma vlastné virtuálne TV štúdio: Triky pri nakrúcaní videa pred zeleným pozadím

Pri nakrúcaní videí občas potrebujete vytvoriť trikový záber, kde by bolo za nakrútenú scénu vložené iné pozadie. Je to veľmi jednoduché, no potrebujete na to zelené, prípadne modré pozadie. Môže mať podobu plátna, prípadne videokútika či miništúdia so zelenými stenami a podlahou. 

Možnosti využitia zeleného pozadia, počnúc pozadím z farebného, či krepového papiera až po poloprofesionálnu zostavu ukazuje naše video:

Princíp fungovania

Výsledný záber s iným pozadím vznikne tak, že sa zelená farba pozadia pri spracovaní v postprodukcii nahradí iným obrazom. Scény tohto typu môžete vidieť napríklad v televíznej predpovedi počasia, správach a mnohých ďalších reláciách. Tento princíp si vyžaduje takú farbu pozadia, ktorá sa nenachádza na ľuďoch, ich oblečení, nábytku a ďalších predmetoch, ktoré budú v zábere.

Zelená, prípadne modrá farba sa využíva preto, lebo sa nenachádzajú vo farbe ľudskej pleti. Tá je tvorená kombináciou žltých, okrových, oranžových, prípadne červených odtieňov. Samozrejme, ľudia v zábere nesmú mať oblečenie s farbou pozadia, pred ktorým sa nakrúca, pretože na tieto plochy by sa takisto premietalo vkladané pozadie. 

Bez ohľadu na to, akú aplikáciu na editovanie videa použijete, princíp skladania obrazu je rovnaký. Jedna stopa obsahuje scénu nakrútenú pred zeleným pozadím a druhá stopa pozadie, ktoré treba vložiť namiesto zelených plôch. 

Spracovanie v editore videa

V niektorých scénach využívajúcich kľúčovanie pozadia je cieľom vytvoriť maximálnu hodnovernosť, aby divák nepoznal, že je scéna nakrúcaná pomocou triku. V iných prípadoch, napríklad pri nakrúcaní predpovede počasia vo virtuálnom štúdiu, je zas cieľom využiť plochu stien na zobrazenie informácií – máp, tabuliek, obrázkov a podobne. 

Najjednoduchšia ukážka – hračka na pozadí zo zeleného papiera, vpravo po nahradení pozadia reálnym videom

Pri nakrúcaní videa pred zeleným pozadím treba toto pozadie osvetliť čo najrovnomernejšie. Dobré výsledky dosiahnete s tromi zdrojmi rozptýleného svetla, napríklad reflektormi so softboxom alebo fotografickým dáždnikom, pri menších scénach vystačíte aj s dvoma zdrojmi. Ani netreba pripomínať, že ak používate ako pozadie zelené plátno, malo by byť na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku dobre napnuté a perfektne vyžehlené. 

Pozadie aj snímaná scéna musia byť dobre osvetlené

Pomerne dobré výsledky dosiahnete aj vtedy, ak zavesíte plátno a vidieť na ňom záhyby po poskladaní

Znovu zdôrazňujeme, že osvetlenie má byť rovnomerné, ale nie intenzívne. Pri intenzívnom osvetlení by sa od pozadia odrážalo zelené svetlo a osvetľovalo by hercov, prípadne objekty na scéne. Z tohto dôvodu nie je vhodné, aby na scéne boli v zábere biele, lesklé či strieborné plochy, ktoré odrážajú svetlo. 

Techniku trikového plátna môžete použiť v ľubovoľnej mierke škálovateľnosti, počnúc farebným papierom formátu A3, prípadne A4 na stole až po veľké zelené plátno na stojane, ktoré pokryje takmer celú stenu miestnosti. 

Zelené pozadie z krepového papiera. Nevadí ani jeho štruktúra

Najčastejšie sa predáva zelené plátno s rozmermi 3 × 6 m, prípadne súprava Green Screen Studio Set, v ktorej je aj stojan na plátno a dve svetlá na stojanoch s difúznymi dáždnikmi na rozptýlenie svetla. Ak by niektorí ľudia v trikových scénach nemali byť viditeľní, musia si obliecť zelené kostýmy s kapucňami. Potom napríklad môže neviditeľná osoba manipulovať s predmetmi. 

Zelené plochy snímanej scény budú vyplnené pozadím

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 4

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 2

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button