Umelá inteligencia dokáže vytvoriť syntetický hlas iba na základe 5 minút počúvania ľudskej reči

Výskum a vývoj
2

Výcvik výkonných modelov prevodu textu na reč vyžaduje dostatočne výkonný hardvér. Vedci z IBM však hľadajú menej náročné modely a vyvinuli novú, ľahkú a modulárnu metódu syntézy reči. Tvrdia, že dokáže syntetizovať reč vysokej kvality v reálnom čase tým, že si osvojí rôzne aspekty hlasu hovoriaceho, čo umožňuje prispôsobiť sa novým štýlom a hlasom hovoriacich s použitím iba malého množstva údajov.

Hoci schopnosti systémov TTS (Text-to-Speech) sa v poslednom čase dramaticky zlepšujú, väčšina z nich je závislá od veľkých a komplexných modelov neurónových sietí, ktoré je ťažké trénovať. To znemožňuje syntézu reči v reálnom čase. Nový model, ktorý má tento problém vyriešiť, je založený na modulárnej architektúre.

Systém IBM pozostáva z troch častí: prediktora funkcie prozódie (prízvuku), prediktora akustickej funkcie a neurónového vokodéra, ktorý generuje ukážky reči z akustických prvkov. Všetky komponenty spolupracujú na prispôsobení umelého hlasu cieľovému hovoriacemu preškolením na základe malého množstva údajov od neho.

V teste potom požiadali dobrovoľníkov, aby si vypočuli a vyhodnotili dvojice hlasových vzoriek – so syntetizovaným a prirodzeným hlasom. Zistilo sa, že model vykazuje vysokú kvalitu a veľkú podobnosť s pôvodným hovoriacim už po vyškolení na 5 minútach hlasového prejavu rečníka.

Zdroj: venturebeat.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI zvuk hlas audio technika IBM system

2 komentáre

Skutočnoosť je iná reakcia na: Umelá inteligencia dokáže vytvoriť syntetický hlas iba na základe 5 minút počúvania ľudskej reči

3.10.2019 23:10
So sto percentnou pravdepodobnosťou sa nejedná o Umelú inteligenciu ale o metódu strojového učenia takže milí vedci trafili vedľa.
Reagovať

Aka je to velka podobnost? reakcia na: Umelá inteligencia dokáže vytvoriť syntetický hlas iba na základe 5 minút počúvania ľudskej reči

3.10.2019 14:10
.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať