PC REVUE
Image
8.12.2017 0 Comments

Vysokorýchlostné kvantové šifrovanie môže v budúcnosti pomôcť zabezpečiť internet

Kvantové šifrovanie môže byť vďaka novo vyvinutému systému o krôčik bližšie k širokému použitiu. Novo vyvinutý systém je schopný distribuovať šifrovacie kódy rýchlosťami rádovo v megabitoch za sekundu, čo je päť- až desaťkrát rýchlejšie, ako umožňujú existujúce metódy.

Pokrok v oblasti kvantových počítačov môže čoskoro poskytnúť hackerom prístup k zariadeniam, ktoré sú dostatočne výkonné na to, aby dokázali prelomiť akékoľvek štandardné možnosti internetového zabezpečenia. V tom prípade by boli ohrozené všetky naše online údaje – od zdravotných záznamov až po transakcie v bankách. Aby bojovali proti takémuto budúcemu ohrozeniu, vedci pracujú na vytvorení teoreticky neprelomiteľného kvantového šifrovania dát.

A teraz môžu byť tieto kvantové šifrovacie techniky o krok bližšie k širokému využitiu vďaka novo vyvinutému systému vedcov z Duke University, Ohio State University a Oak Ridge National Laboratory.

Dáta z našich online nákupov, bankových transakcií či zdravotných záznamov sú chránené takzvanými šifrovacími kľúčmi. Osobné informácie odosielané po webe sa najskôr šifrujú pomocou jedného z týchto kľúčov a potom dekódujú v prijímači pomocou rovnakého kľúča. Aby mohol tento systém fungovať, obe strany musia mať prístup k rovnakému kľúču a musia ho držať v tajnosti.

Metóda Quantum Key Distribution (QKD) využíva jednu zo základných vlastností kvantovej mechaniky – skutočnosť, že „čítanie“ kvantových stavov častíc hmoty, ako sú elektróny či fotóny, automaticky mení ich vlastnosti. Pri takomto spôsobe výmeny kľúčov sú teda obe strany upozornené na porušenie bezpečnosti.

Hoci prvá teória o QDK bola vypracovaná v roku 1984 a implementovaná krátko po tom, iba teraz sa dostáva do širšieho povedomia. Niektoré európske spoločnosti začali predávať systémy na QDK využívajúce lasery a Čína už prevádzkuje satelit na vysielanie kvantového kľúča na dve pozemné stanice vzdialené 1200 km. Problémom týchto systémov sú však pomerne nízke rýchlosti prenosu - medzi desiatkami až stovkami kilobitov za sekundu, čo je príliš pomalé na praktické využitie na internete.

„Pri takýchto nízkych hodnotách nemôžu systémy kvantového šifrovania podporovať niektoré základné každodenné úlohy, napríklad šifrovanie telefonického hovoru alebo streamingu videa,“ vysvetľuje Nurul Taimur Islam, postgraduálny študent na Duke University.

Rovnako ako mnohé systémy QKD aj ten nový používa laser na zakódovanie informácií o jednotlivých fotónoch svetla. Islam a jeho tím však našli spôsob, ako „nabaliť“ na každý fotón viac informácií, čím sa ich technológia stáva rýchlejšou.

Skrátením času, keď sa fotón uvoľní sa im podarilo na jeden fotón uložiť dva bity namiesto jedného a v spojení s rýchlejším snímaním dosiahli desaťnásobnú rýchlosť prenosu.

V dokonalom svete by QKD bola úplne bezpečná metóda. Akýkoľvek pokus o hacknutie výmeny kľúčov by zanechal chyby pri prenose, takže by sa dal ľahko odhaliť. V reálnom svete však QDK vyžaduje použitie nedokonalých zariadení a tieto nedokonalosti vytvárajú medzery, ktoré môžu hackeri zneužiť. Vedci sa preto snažia minimalizovať problémy na úrovni komponentov tvoriacich systém kvantového šifrovania. Hoci ich vysielač vyžaduje niektoré špeciálne súčasti, všetky sú v súčasnosti komerčne dostupné. Šifrovacie kľúče zakódované vo fotónoch sa môžu odosielať cez existujúce vedenia z optických vlákien, takže je pomerne jednoduché integrovať ich vysielač a prijímač do súčasnej internetovej infraštruktúry.

„Všetky tieto zariadenia okrem jednofotónových detektorov existujú v telekomunikačnom priemysle a pravdepodobne by sme mohli celý vysielač a prijímač prispôsobiť do škatule veľkosti CPU v počítači,“ povedal Islam.

Zdroj: sciencedaily.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 4

Komentár: Čoskoro tu môžeme mať tri internety. Hrozí nám balkanizácia webu?

08.11.2018 00:10

V septembri Eric Schmidt, bývalý výkonný riaditeľ Googlu a predseda spoločnosti Alphabet, povedal, že v najbližších 10 – 15 rokoch sa internet s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelí na dve časti – jedn ...

Internet 1

Nové zariadenie môže 100-násobne zrýchliť internet vďaka „skrútenému svetlu“

06.11.2018 00:05

V článku publikovanom v časopise Nature Communications výskumníci z univerzity RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) predstavili prvé nanofotónové zariadenie na svete na kódovanie a spracovan ...

Internet

Na internete sa začínajú objavovať uniknuté informácie o iPhonoch na rok 2019

24.10.2018 00:10

Menej ako mesiac po uvedení tohtoročných modelov iPhone XS18, iPhone XS Max a iPhone XR sa vo svete technológií začali objavovať uniknuté informácie o ďalšej verzii smartfónu Applu. Správy z webu Mac ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button