Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Víťazom Ceny ITAPA je portál Over.si, ktorý nás odbremeňuje od byrokracie

Informatizácia
6

Byrokracia je dlhé roky jeden zo zásadných problémov fungovania slovenských štátnych inštitúcií. Aj v 21. storočí musíme na úrady neustále nosiť potvrdenia s informáciami, ktoré už o nás verejná správa má. Kým iné vyspelé krajiny svojich obyvateľov od zbytočného chodenia po úradoch odbremenili dávno, Slovensku sa to až donedávna priveľmi nedarilo. V septembri však Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu spustil projekt Over.si, ktorý štartuje novú éru. Len za pár mesiacov fungovania má tento prvý antibyrokratický portál výsledky: odbúrava povinnosť stáť na úradoch a ľuďom šetrí peniaze. Splnil tým najdôležitejšie kritérium prestížnej súťaže Cena ITAPA 2018 a v hlasovaní odbornej poroty sa stal suverénnym víťazom.

Video z vyhlásenia víťazov

Jednoznačným víťazom Ceny ITAPA 2018 sa zaslúžene stal projekt spoločnosti DXC Technology Slovakia pripravený pre Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Projekt s názvom Over.si ušetrí občanom veľa peňazí aj hodín, ktoré by inak premárnili čakaním na úrade.

V prvej fáze projektu už viac ako 16 tisíc pracovníkov orgánov verejnej moci získalo nástroj, ako sa dostať k oficiálnym údajom bez potreby zaťažovania občanov, pričom pokles záťaže je už teraz enormný. „Za jediný mesiac od spustenia projekt zabezpečil viac ako 10-tisíc výpisov a odpisov, ktoré by bez tohto projektu museli ľudia dokladovať. To zodpovedá asi 12 percentám celkového byrokratického zaťaženia občanov. Projekt teda predstavuje veľký a jasne definovaný skok k tomu, aby sa odbúralo zhruba 1 milión rôznych výpisov a odpisov, ktoré ročne občania musia donášať úradom,“ objasnil generálny riaditeľ DXC Technology Slovakia Zdenko Böhmer. Od septembra už Slováci nemusia na úrady nosiť výpisy z obchodného a živnostenského registra či listy vlastníctva, od januára 2019 pribudnú aj výpisy z registra trestov. Rašiho úrad tiež plánuje v druhom kole odbúrať administratívnu záťaž občanov aj pri potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom i zdravotnom poistení či daniach.

Druhé miesto získal projekt eČasenka. Čakanie je otravné. O to viac, ak sedíte v miestnosti s kašľajúcimi pacientami a lekára neustále vyrušuje klopkanie ľudí, ktorí si prišli len po recept či výsledky. Takto to dnes vyzerá u mnohých lekárov a je to presne to, čo neznášame. Jednoducho, elegantne a účinne rieši problém preplnenej čakárne projekt eČasenka alebo aj efektívna čakáreň. „Náš systém umožňuje aj pomerne málo IT zručným pacientom prihlásiť sa, vyžiadať si časenku a následne čakať doma. Alebo len zaslať dopyt na recept. Systém sám automaticky organizuje a notifikuje ľudí tak, aby museli v čakárni stráviť len minimum času,“ vysvetľuje Patrik Stieranka, zadávateľ aj realizátor tohto projektu. Projekt eČasenka aj vďaka tomu obsadil druhé miesto súťaže Cena ITAPA 2018. Odbornú porotu presvedčilo viac ako 1,8 milióna pacientov, ktorí služby eČasenky za posledné tri roky využili, ako aj ich 98-percentná miera spokojnosti.

Tento projekt získal aj Cenu Rádia Slovensko, tú už piatykrát udelili priamo poslucháči Rádia Slovensko. 

UVOstat.sk a jeho zhotoviteľ Miroslav Babič si odnášajú cenu za tretie miesto. Na jednom mieste totiž zhromažďuje a dáva do súvisu informácie o verejných obstarávaniach, verejnosť tak môže poľahky zistiť, kam tečú verejné financie. „Projekt spája niekoľko verejných zdrojov (vestník, eks, centrálny register zmlúv, výberové konania, register partnerov verejného sektora, register hospodárskych subjektov, register právnických osôb), čím poskytuje  nástroj, bez ktorého by sa inak museli používatelia hodiny prehrabávať rôznymi zdrojmi a skladať čriepky dohromady,“ vraví Miroslav Babič s tým, že verejnosť portál využíva - mesačne na túto stránku zavíta zhruba sedem tisíc ľudí. 

Už druhýkrát v histórii sa udeľovala aj cena za Najlepší projekt v oblasti digitalizácie krajín V4. Do súťaže sa tak mohli prihlásiť aj projekty zo susedných krajín, ktoré prospievajú k rozvoju digitalizácie a informatizácie svojej krajiny. Víťazom sa stal projekt Brno iD.

V Brne si môžu obyvatelia i návštevníci vybaviť akékoľvek služby z pohodlia domu – len za pomoci platobnej karty. Zabezpečuje to projekt Brno iD, ktorého idea i realizácia oslovila porotu a získal cenu Najlepšieho projektu digitalizácie spoločnosti V4. „Po zriadení elektronického mestského účtu môžu obyvatelia aj návštevníci Brna nielen nakupovať cestovné lístky, ale už sa cez platobnú kartu môžu preukazovať revízorom, vypožičiavať si knihy v mestskej knižnici, či si zakúpiť zážitkové programy v ZOO. Okrem toho cez toto riešenie poskytujeme aj benefity vzorným občanom. Jedným z nich je napríklad získanie dotácie pri kúpe ročného cestovného lístka,“ povedala pri preberaní ocenenia Zuzana Ondroušková, ekonomická riaditeľka Dopravního podniku města Brno.

Cviker – Digitálna platforma pre urbanistické plánovanie si odnieslo špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad. Vďaka ich riešeniu môžu obyvatelia v reálnom pohľade vidieť všetky plánované nové výstavby či zmeny a v prípade, že majú záujem, môžu ich pripomienkovať.

Národný projekt IT akadémia Slovenska získala špeciálnu cenu poroty, a to aj napriek tomu, že nejde o IT projekt, ale o vzdelávanie. Nakoľko platí, že bez takýchto aktivít by žiadne IT projekty nevznikli.

Cena ITAPA je renomovaná súťaž, ktorú vyhlasuje kancelária ITAPA. Hodnotenie je dvojkolové. V prvom kole vyberie odborná porota päť najlepších projektov, pričom výber sa uskutoční spôsobom prideľovania preferenčných bodov. Tie prideľuje každý porotca. Porotcovia môžu podľa vlastného uváženia prideliť spolu najviac 10 bodov, no maximálny počet bodov na jeden projekt sú tri body. Pri hodnotení a udeľovaní preferenčných bodov sa berie do úvahy viacero kritérií ako overenie a reálne zhodnotenie projektu, cieľ projektu, dopad, inovatívnosť, ako aj technická realizácia či komunikácia. V druhom kole porotcovia hodnotia už len 5 vybraných – nominovaných projektov. Na spoločnom stretnutí po rozprave určia konečné poradie projektov od 1. po 3. miesto. Hodnotiaca komisia má právo neprideliť projektom všetky víťazné priečky, pokiaľ má napríklad pochybnosť o kvalite alebo reprezentatívnosti projektov. 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ocenenie ITAPA

6 komentárov

4-harkova ziadost v exceli! reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

12.12.2018 12:12
wow, stvorharkova ziadost na pristup k sluzbe over.si dostupnej na adrese oversi.gov.sk je dostupna len vo forme xlsx!
pristup k sluzbe je viazany na staticku IP.
nie som si isty ci sa pise rok 2018 alebo 1998. A ze Cena ITAPA 2018.
Reagovať

Porozprávaj sa o OverSi reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

12.12.2018 12:12
q: dobry den, preco to prezentujete ako over.si ked na tej adrese je ina sluzba?
a: IP adresu môžete zistiť napríklad aj pomocou stránky https://whatismyipaddress.com. Musíte si ale overiť, či máte IP adresu statickú – čo znamená, že je stále rovnaká. Túto informáciu Vám bude vedieť povedať poskytovateľ Vášho internetového pripojenia, prípadne to nájdete v zmluve o pripojení. Ak nemáte statickú IP adresu, je potrebné si túto službu u neho objednať.

pytajte sa na co chcete, my vam na co chceme odpovedame.
Reagovať

zrazka marketingu s realitou reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

12.12.2018 12:12
Adresa oversi.gov.sk prezentovane ako over.si nikoho nezaujima.
Spravna adresa je ta, ktora je marketingovo prezentovana, teda over.si
Skoda ze na spravnej adrese nepocuva prezentovany servis ale nejaky domenovy parkovac.
Reagovať

Adresa je oversi.gov.sk reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

14.11.2018 16:11
Správna adresa je oversi.gov.sk dostupná pre úradníka len z jeho IP adresy. Prístup sa žiada tu https://stopbyrokracii.sk/ziadost-o-pripojenie-do-portalu-oversi-gov-sk/
Reagovať

Adresa je oversi.gov.sk reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

14.11.2018 16:11
Správna adresa je oversi.gov.sk dostupná pre úradníka len z jeho IP adresy. Prístup sa žiada tu https://stopbyrokracii.sk/ziadost-o-pripojenie-do-portalu-oversi-gov-sk/
Reagovať

Naozaj je to ttak? reakcia na: Výsledky súťaže Cena ITAPA

14.11.2018 14:11
Staci si pozriet na http://Over.si kde visiet iba suchy obrazok Over.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať