Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Pozrite si nové notebooky ASUSu. Vybavené sú už 10. generáciou CPU Intel Core – Comet Lake-H

0

Procesory s kódovým označením Comet Lake-H sú čerstvá novinka, na ktorú sa práve skončilo informačné embargo. Najvýraznejšia zmena a zlepšenie oproti predošlej generácii je vyšší jednovláknový výkon. To vďaka dosahovaniu vyšších frekvencií, v ktorých má prsty Turbo Boost Max 3.0. Túto technológiu môžete poznať už z čias platformy X99 a highendových procesorov Broadwell-E pre stolové počítače. V mobilných CPU má premiéru. Zlepšila sa napríklad aj oficiálna podpora pamätí DDR4 z 2666 na 2933 MHz, čo náležite využíva vo svojich notebookoch aj ASUS. A to je len jedna z mnohých inovácií, ktoré nám v rámci čerstvých modelov ROG firma ukázala.

Notebooky ROG sú primárne herné, ale odeté do elegantného šatu, aby ste ich vzhľad nemuseli nikomu vysvetľovať ani v práci. Aby boli notebooky dobre uchopiteľné aj na profesionálne použitie, majú skalibrované farby s validáciou Pantone. Voliteľne sú na výber grafické panely (so 100 % pokrytím priestoru Adobe RGB) a rýchle full HD pre hráčov s obnovovacou frekvenciou až do 300 Hz. Doteraz bol v starších notebookoch ASUS ROG najrýchlejší použitý panel 240 Hz.

Medzi kľúčové novinky patrí viac slotov M.2, takže si budete môcť v prípade potreby pohodlne rozšíriť úložnú kapacitu ďalším SSD a nad rámec rýchlostných špecifikácií Intelu sú i pamäte s 3200 MHz. Všetky notebooky ROG s Comet Lake-H majú na čipe procesora aplikovaný už tekutý kov. To na rýchlejší odvod tepla, ktorý má dosah tak na hlučnosť, ako i konečný výkon. Udávaný tepelný výkon nových procesorov Intel síce zostáva na 45 W, ale táto hodnota sa vzťahuje iba na základné frekvencie. Tie sú v praxi vždy presahované a reálna spotreba môže byť viac než dvojnásobná. Čim nižšie je zahrievanie, tým vyššie sú posadené frekvenčné limity, ktoré sú pri posledných 200 MHz v réžii TVB (Thermal Velocity Boost). Použitý tekutý kov je Thermal Grizzly Conductonaut, ktorý si drží stále vlastnosti a ani v priebehu času nepraská, čo bol problém starších zmesí.


Na efektívnejšie chladenie ASUS vo všetkých notebookoch s Intel Comet Lake-H používa na čipoch tekutý kov

Popri nových procesoroch Intel Comet Lake-H sa v týchto nových notebookoch po prvýkrát objavujú aj grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2070 Super a RTX 2080 Super. Tie už poznáte zo stolových počítačov a našich testov. Varianty v notebookoch majú rovnakú výbavu, ale na nižšiu spotrebu sú o 240 – 285 MHz na jadre pomalšie. Pamäte už však zostávajú 14 GHz GDDR6.

Zephyrus S15, S17 a M15

No teraz už k jednotlivým notebookom. Respektíve ROG Zephyrus S15 a S17 sa dajú označiť ešte za „staronové“. Konštrukčne totiž stavajú na osvedčenom dizajne, ktorý sa nezmenil, ale vnútri už tepú čerstvé komponenty. V najvyššej konfigurácii je až osemjadrový (šestnásťvláknový) procesor Core i7-10875H a grafická karta RTX 2080 Super a 300 Hz panel s matricou IPS. Variant s 15-palovým displejom (Zephyrus S15) má hmotnosť 2,04 kg a 17-palcový 2,64 kg. S hrúbkou sa oba zmestia do 19 mm.


ROG Zephyrus S15

ASUS sa nevzdal ani Zephyrusu M15, ktorý bol jedným z najpopulárnejších tenkých notebookov z rodiny ROG. Jeho hrubé črty šasi zosilneného zliatinou magnézia zostávajú nezmenené, ale obsahuje už rýchlejší (144/240 Hz) alebo farebnejší (4K Adobe RGB) displej. Procesor môže byť voliteľne Core i7-10750H alebo Core i7-10875H a grafika GeForce RTX 2070 Super. Pestrejší je aj zvuk s DAC ESS Sabre. Výkonné SSD PCIe (NVMe) sú zapojené v RAID 0 s celkovou dostupnou kapacitou 1 TB. Nové sú i dve farebné vyhotovenia – sivé a black prism.

Strix G15 a G17

Úplne nová séria notebookov v dvoch veľkostiach – 15,6 a 17,3". Použité displeje sú v tomto prípade výhradne vysokorýchlostné, ale s prísľubom vysokej vernosti farieb so 100 % porytím priestoru sRGB. Pestrá i je možná variabilita konfigurácií. Najnižšia sa bude predávať s Core i5-10300H a GeForce GTX 1650 Ti, čo bude lákať asi predovšetkým študentov, ale notebook kúpite i s Ci7-10875H a GeForce RTX 2070 Super.

Za pozornosť tu stojí i voľný slot M.2, ktorý sa dá v prípade potreby doplniť na požívateľskej úrovni. Výrobca k tomu i nabáda a prízvukuje jednoduchosť demontáže spodného krytu obyčajným krížovým skrutkovačom. Okrem tradičného čierneho vyhotovenia budú notebooky dostupné i v ľadovej (svetlej) modrej a vo variante Electro Punk so svetlovodom s ružovým lemovaním okolo základne a displeja. Inak ide o štandardne veľké notebooky s hmotnosťou 2,4 kg (15,6"), respektíve 2,85 kg (17,3").


ROG Strix G15 Electro Punk

Strix Scar G15 a G17

V duchu motta „zbohom tučným herným notebookom“ Scar stelesňuje s hrúbkou 25 – 26 mm vzhľadom na výkon, ktorý musí chladiť, naozaj mimoriadne štíhly notebook. Predávať sa bude totiž i vo výbave s najvýkonnejším procesorom Comet Lake-H (Core i9-10980HK s frekvenciou teoreticky až 5,3 GHz) aj najvýkonnejšou grafikou GeForce RTX (2080 Super). Ak si na najvyšší dostupný výkon procesora (s otvoreným násobičom na ďalšie laborovanie s frekvenciami) a grafickej karty nepotrpíte, bude i konfigurácia s Core i7-10875H a grafikami RTX 2070 Super, RTX 2070 a RTX 2060.

Displej je tu až 300-hertzový a takisto umožňuje rozšírenie notebooku o tretie SSD do voľného slotu M.2. Hmotnosť sa drží stále hlboko pod 3 kg, 15,6" variant má 2,57 kg a 17,3" 2,85 kg, čo je stále polovičná hmotnosť najvýkonnejších konfigurácií spred 3 – 4 rokov. A aj oproti unikátnemu notebooku ASUS ROG Mothership z minulého roka má Strix Scar o 17 % menší objem, je o 7 % tenší a hlavne o 41 % ľahší. Otázkou je už len to, pri akej hlučnosti a s akým výkonnostným obmedzením bude tento notebook pracovať, čo si radi neskôr preveríme v podrobných testoch.


ROG Strix Scar G15

Zephyrus Duo 15

Na vrchol pyramídy prichádza notebook, ktorý spája to najlepšie z modelov Zephyrus (úzky profil) s jedinečnosťou ZenBooku Pro Duo. To znamená, že Zephyrus Duo má nad klávesnicou druhý displej, ktorý sa tiahne naprieč celou šírkou notebooku. A aby bolo možné výkonný hardvér čo najlepšie chladiť, už nie je v rovine so základňou, ale zdvihnutý v miernom uhle, čo dostáva displej dostáva lepšie do zorného poľa, ale hlavne vytvára priestor na výduchy po bokoch. Predsa len aj tento notebook počíta s Core i9, a hoci RTX 2080 Super je už vo verzii Max-Q (t. j. so zníženou nominálnou frekvenciou GPU), je takáto výkonná skladba komponentov v pomere k telu bezkonkurenčná. Hrúbka notebooku je iba 21 mm a hmotnosť 2,4 kg.

Hlavný displej už nie je typu OLED (ako na Pro Duo), ale LCD. Rozlíšenie môže mať full HD, 300 Hz a 100 % sRGB alebo 4K, 60 Hz a 100 % Adobe RGB. Oba s podporou technológie NVIDIA G-Sync. Sekundárny 14" displej má vždy rozlíšenie 3840 × 1100 px a je dotykový. Úžitková kapacita špičkových SSD PCIe ×4 (v RAID 0) je až 2 TB.


ROG Zephyrus Duo

V obchodoch v tomto kvartáli

Ešte presne nevieme, kedy sa notebooky dostanú do predaja, no podľa všetkého najneskôr do konca júna. Neznáme zostávajú zatiaľ i ceny, o ktorých vás budeme včas informovať prostredníctvom tlačových správ.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus notebook dizajn displej procesor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať