Image
16.4.2019 0 Comments

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré bolo vytlačené približne za tri hodiny, je pre človeka primalé, má približne 2,5 cm, čo je veľkosť srdca králika.

Je však prvé, ktoré má vytlačené všetky krvné cievy, predsiene a komory pomocou atramentu vyrobeného z vlastných biologických materiálov pacienta. Je úplne biokompatibilné a zodpovedá pacientovi, čo znižuje možnosť jeho odmietnutia telom.

Výskumní pracovníci odobrali pacientovi tukové tkanivo, potom ho rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Následne bunky „preprogramovali“ na kmeňové bunky, ktoré sa zmenili na srdcové bunky. Necelulárne materiály sa premenili na gél, ktorý slúžil ako bioatrament na tlač. Doposiaľ boli vytlačené len jednoduché tkanivá bez krvných ciev. Prelomová práca sa opisuje v dokumente v časopise Advanced Science. 

„Pacienti už nebudú musieť čakať na transplantáciu alebo užívať lieky, aby sa zabránilo odmietnutiu orgánu,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Namiesto toho budú potrebné orgány vytlačené a úplne prispôsobené pre každého pacienta.“ Vytlačené srdcia by mohli byť testované na zvieratách, ale neexistuje žiadny časový harmonogram na ich testovanie na ľuďoch.

Vytlačiť srdce vo veľkosti ľudského môže trvať celý deň. Bude si totiž vyžadovať miliardy buniek na rozdiel od miliónov použitých na tlač prototypového minisrdca. Hoci nie je jasné, či tlačiareň môže vytlačiť srdce lepšie ako ľudské, tlačou „náplastí“ by sa dali zlepšiť alebo odstrániť choré oblasti v srdci a nahradiť niečím, čo funguje.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Jednoduchá robotická konštrukcia dokáže simulovať hmatovú spätnú väzbu vo VR

22.10.2019 00:20

Hoci robotických ramien existuje už veľké množstvo, väčšina z nich je ťažká, drahá a nie je dostupná bežným používateľom. Vedci z Bristolskej univerzity sa to snažia zmeniť. Vyvinuli prvý systém, ktor ...

Výskum

Vedci vytvorili plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

22.10.2019 00:05

Čínski vedci už v roku 2016 úspešne vytvorili spermie myší z kmeňových buniek, ktoré potom použili na oplodnenie obyčajných vajíčok a na produkciu zdravých mláďat. Minulý rok ďalší tím z Číny manipul ...

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019