Image
16.4.2019 0 Comments

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré bolo vytlačené približne za tri hodiny, je pre človeka primalé, má približne 2,5 cm, čo je veľkosť srdca králika.

Je však prvé, ktoré má vytlačené všetky krvné cievy, predsiene a komory pomocou atramentu vyrobeného z vlastných biologických materiálov pacienta. Je úplne biokompatibilné a zodpovedá pacientovi, čo znižuje možnosť jeho odmietnutia telom.

Výskumní pracovníci odobrali pacientovi tukové tkanivo, potom ho rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Následne bunky „preprogramovali“ na kmeňové bunky, ktoré sa zmenili na srdcové bunky. Necelulárne materiály sa premenili na gél, ktorý slúžil ako bioatrament na tlač. Doposiaľ boli vytlačené len jednoduché tkanivá bez krvných ciev. Prelomová práca sa opisuje v dokumente v časopise Advanced Science. 

„Pacienti už nebudú musieť čakať na transplantáciu alebo užívať lieky, aby sa zabránilo odmietnutiu orgánu,“ uvádza sa v tlačovej správe. „Namiesto toho budú potrebné orgány vytlačené a úplne prispôsobené pre každého pacienta.“ Vytlačené srdcia by mohli byť testované na zvieratách, ale neexistuje žiadny časový harmonogram na ich testovanie na ľuďoch.

Vytlačiť srdce vo veľkosti ľudského môže trvať celý deň. Bude si totiž vyžadovať miliardy buniek na rozdiel od miliónov použitých na tlač prototypového minisrdca. Hoci nie je jasné, či tlačiareň môže vytlačiť srdce lepšie ako ľudské, tlačou „náplastí“ by sa dali zlepšiť alebo odstrániť choré oblasti v srdci a nahradiť niečím, čo funguje.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

18.06.2019 00:35

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť na ...

Výskum 1

Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.06.2019 00:15

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom č ...

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button