Image
13.12.2017 0 Comments

Výskumníci našli spôsob, ako zobraziť objekty rozšírenej reality v zákryte za skutočnými

Súčasná technológia rozšírenej reality zvládne umiestniť virtuálny obraz pred skutočný, ale opačný postup, teda prekrytie virtuálneho objektu skutočným je pomerne ťažké a headsety dostupné na trhu to neumožňujú.

Výskumníci z Arizonskej univerzity však vyvinuli prototyp systému, ktorý to dokáže.

Projekt pod vedením profesorky Hong Hua z College of Optical Sciences priniesol prototyp displeja na rozšírenú realitu, ktorý dokáže zobraziť virtuálny obraz prekrytý objektmi v reálnom svete. Umožňuje to sústava šošoviek a zrkadiel, podobná ďalekohľadu.

Šošovky zobrazujú reálny pohľad na priestorový modulátor svetla (používa sa na ovládanie svetelných lúčov napríklad v projektoroch). Ten sa použije na vytvorenie masky, ktorá pixel po pixeli zablokuje časť skutočného sveta, takže virtuálny objekt ho vlastne prekryje. Modulované svetlo a virtuálny obraz potom prechádzajú okulárom a dostávajú sa k vášmu oku.

Na obrázku môžete vidieť digitálnu čajovú kanvicu, ktorá sa nachádza pred plechovkou so stlačeným vzduchom, ale čiastočne je skrytá za sprejovou farbou.

Cieľom tímu bolo urobiť čo najlacnejšie riešenie, a tak výskumníci použili šošovky, ktoré sú už k dispozícii, namiesto toho, aby navrhovali vlastné nové. Výsledok je preto trochu objemný. Hua však povedala, že teraz pracujú na prenosnom prototype.

Hua je konzultantkou technológie Magic Leap a je uvedená najmenej na dvoch patentoch spoločnosti, pričom jeden z nich sa týka funkcie vzájomnej oklúzie. Hovorí, že dostať túto funkciu do menších zariadení si vyžaduje čas, a tak bude pravdepodobne chvíľu trvať, kým sa s touto technológiou stretneme napríklad v okuliaroch na rozšírenú realitu.

Práca bola publikovaná v časopise Optics Express.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pozvánka na veľtrh Hannover Messe 2020

20.02.2020 00:05

Na medzinárodnom veľtrhu Hannover Messe, ktorý sa bude konať v termíne 20 – 24 apríl bude nosnou témou priemyselná transformácia. Očakáva sa účasť 5 500 vystavovateľov zo 70 krajín. Tento rok je partn ...

Technológie

Prvý akrobatický dron predviedol extrémne letecké manévre

19.02.2020 00:15

Video nakrútené v Chorvátsku ukazuje 12-rotorovú koaxiálnu multikoptéru zostrojenú spoločnosťou Drone Champions AG s cieľom propagovať jej videohru Drone Champions League (DCL). Zo šasi z uhlíkových v ...

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá