Výskumníci našli spôsob, ako zobraziť objekty rozšírenej reality v zákryte za skutočnými

Technológie
0

Súčasná technológia rozšírenej reality zvládne umiestniť virtuálny obraz pred skutočný, ale opačný postup, teda prekrytie virtuálneho objektu skutočným je pomerne ťažké a headsety dostupné na trhu to neumožňujú.

Výskumníci z Arizonskej univerzity však vyvinuli prototyp systému, ktorý to dokáže.

Projekt pod vedením profesorky Hong Hua z College of Optical Sciences priniesol prototyp displeja na rozšírenú realitu, ktorý dokáže zobraziť virtuálny obraz prekrytý objektmi v reálnom svete. Umožňuje to sústava šošoviek a zrkadiel, podobná ďalekohľadu.

Šošovky zobrazujú reálny pohľad na priestorový modulátor svetla (používa sa na ovládanie svetelných lúčov napríklad v projektoroch). Ten sa použije na vytvorenie masky, ktorá pixel po pixeli zablokuje časť skutočného sveta, takže virtuálny objekt ho vlastne prekryje. Modulované svetlo a virtuálny obraz potom prechádzajú okulárom a dostávajú sa k vášmu oku.

Na obrázku môžete vidieť digitálnu čajovú kanvicu, ktorá sa nachádza pred plechovkou so stlačeným vzduchom, ale čiastočne je skrytá za sprejovou farbou.

Cieľom tímu bolo urobiť čo najlacnejšie riešenie, a tak výskumníci použili šošovky, ktoré sú už k dispozícii, namiesto toho, aby navrhovali vlastné nové. Výsledok je preto trochu objemný. Hua však povedala, že teraz pracujú na prenosnom prototype.

Hua je konzultantkou technológie Magic Leap a je uvedená najmenej na dvoch patentoch spoločnosti, pričom jeden z nich sa týka funkcie vzájomnej oklúzie. Hovorí, že dostať túto funkciu do menších zariadení si vyžaduje čas, a tak bude pravdepodobne chvíľu trvať, kým sa s touto technológiou stretneme napríklad v okuliaroch na rozšírenú realitu.

Práca bola publikovaná v časopise Optics Express.

Zdroj: engadget.com

Redakcia

Všetky autorove články
rozsirena realita technológie AR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať