Výrobcovia a mobilní operátori nechávajú Androidy zraniteľné

Bezpečnosť
0
Bezpečnostní experti tvrdia, že výrobcovia a mobilní operátori nechávajú telefóny s operačným systémom Android zraniteľné. Problémom je, že včas neposkytujú bezpečnostné aktualizácie.

android_72.jpg

V prípade iPhonov je situácia jednoduchšia - Apple kontroluje distribúciu aktualizácii, ktoré sú následne prístupné všetkými majiteľom telefónov s iOS (s výnimkou starých nepodporovaných modelov). Ak Apple nájde vo svojom systéme chybu a vydá aktualizáciu, všetci používatelia si ju môžu hneď nainštalovať a zamedziť tak prípadným útokom hackerov, ktorí by chceli tento nedostatok zneužiť.

Majitelia Androidov však musia počkať, až (a či vôbec) aktualizáciu pripraví výrobca a pre ktoré modely bude určená. Následne musí aktualizáciu schváliť aj mobilný operátor a až potom je nová verzia systému prístupná pre spotrebiteľov. Z pohľadu používateľa je výsledok taký, že Androidy čakajú na aktualizáciu niekoľko mesiacov, rok a mnohokrát aj dlhšie - ak daná verzia systému obsahuje bezpečnostnú dieru, používatelia sa nemajú ako chrániť. Pokročilí používatelia si na internete možno nájdu neoficiálnu upravenú verziu operačného systému, to však situáciu nemení.

Štúdia, ktorú vykonala spoločnosť DuoSecurity odhalila, že približne polovica zariadení s Androidom má bezpečnostné diery a to aj v prípade, že Google tieto nedostatky opravil v niektorej z aktualizácii. Na svete sa momentálne nachádza viac ako 100 miliónov Androidov. Hoci Google reaguje na prípadné nedostatky v systéme pružne, problémom je proces distribúcie aktualizácie k používateľom - výrobcovia telefónov ich obvykle pripravujú pomaly pričom každú aktualizáciu je potrebné optimalizovať pre každý telefón zvlášť.

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať