Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vypočítajte si ako dlho trvá, kým chytíte COVID-19, ak ste v miestnosti s infekčným človekom

3

Hoci koronavírus sa môže šíriť ľahšie ako chrípka, neznamená to, že ak ste v miestnosti s niekým, kto má vírus, automaticky sa nakazíte. V interiéri je síce väčšia pravdepodobnosť šírenia koronavírusu, no schopnosť vírusu šíriť sa z jednej osoby na druhú závisí od rôznych faktorov. Napríklad od toho, aká veľká je miestnosť, ako v nej cirkuluje vzduch, či ľudia nosia rúška alebo nie, či dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť, akú vírusovú nálož má infikovaná osoba a pod.

Dvojica výskumníkov z MIT nedávno použila matematické modely na predpovedanie pravdepodobnosti, že dostanete COVID-19, keď ste v jednej miestnosti s niekým, kto ho už má. Svoje zistenia potom použili na vytvorenie webovej stránky, kde môžu používatelia zadať niekoľko premenných, ktoré im pomôžu určiť riziko nakazenia. 

Napríklad ak v miestnosti s rozlohou 45 štvorcových metrov a s trojmetrovou výškou stropu budú ľudia stáť a rozprávať sa pri normálnej hlasitosti, pričom polovica z nich bude mať rúška, môžete byť v miestnosti 2 hodiny bez významného rizika chytenia koronavírusu. No keby nikto nemal rúško, webová stránka hovorí, že by sa niekto pravdepodobne infikoval koronavírusom už po 45 minútach.

Ak sa v dome s rozlohou 185 m2, so štandardnou klimatizáciou a zatvorenými oknami zhromaždí 5 ľudí, ktorí v interiéri nebudú mať rúško, web hovorí, že bude trvať iba 3 hodiny, kým sa niekto nakazí koronavírusom. Ak je v dome 10 ľudí, tento časový rámec sa skráti na 2 hodiny. Keďže sa blížia vianočné sviatky, možno stojí za to preskúmať na webe riziko nákazy pri rodinných stretnutiach.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Na niečo dobré to je reakcia na: Vypočítajte si ako dlho trvá, kým chytíte COVID-19, ak ste v miestnosti s infekčným človekom

9.12.2020 20:12
Myslím, že to nie je úplne na zahodenie, aj keď je pravda že asi tie modely nebudú dokonale presné (príliš veľa premenných), ani pokrývať úplne všetky faktory, a veľa ľudí to pomýli.
Každopádne je to open source na githube čo je chválihodné a ľahšie skontrolovateľné. A ak už nič iné tak aspoň výchovné z pohľadu ako podobné modely fungujú.
Čo ma najviac prekvapilo tak s vyššou vlhkosťou sa bezpečný čas predlžuje čo mi nedáva zmysel, keďže si myslím, že práve vo vlhkom prostredí zostane vírus dhšie aktívny.
Reagovať

.......................... reakcia na: Vypočítajte si ako dlho trvá, kým chytíte COVID-19, ak ste v miestnosti s infekčným človekom

7.12.2020 20:12
Nemate v tom vobec jasno v redakcii. Neda sa vypocitat ani nahodou za kolko chytite Covid-19. Covid-19 je ochorenie, sposobene virusom Sars-Cov-2. Zrejme ste mysleli tento virus aka je sanca chytit, nie ochorenie, ktore sposobuje. To sa moze a nemusi u osoby prejavit. Sa necudujem, ze sa siria dezinformacie a fantasmagorie po nete a ludia zeru sprostosti Matovicovi z ruky, ked nevedia zakladne veci odlisit. Covid-19 nie je novy typ koronavirusu, ale ochorenie. Novy typ koronavirusu sa ozancuje Sars-Cov-2. Urobte si v tom jasno uz konecne, po roku, prosim vas.
Reagovať

Nie reakcia na: Vypočítajte si ako dlho trvá, kým chytíte COVID-19, ak ste v miestnosti s infekčným človekom

7.12.2020 11:12
Chodte uz niekam doprdele s tym vecnym strasenim s covidom. Sirite len zbytocnu paniku a strach medzi ludmi. Nicomu to nepomaha.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať