ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Vyhodíme práčky? Nanotextílie sa vyčistia samy, stačí im na to svetlo

Technológie
2

Vedci z univerzity RMIT v austrálskom Melbourne vyvinuli lacný a účinný nový spôsob na pestovanie špeciálnych nanoštruktúr, ktoré môžu pri vystavení svetlu degradovať organickú hmotu, a to priamo na textílii.

Textílie zdokonalené takýmito nanoštruktúrami sa môžu spontánne očistiť od škvŕn a špiny jednoducho tým, že sú vystavené svetlu zo žiarovky alebo slnečnému svetlu.

Vedúci tímu, ktorý technológiu vyvinul, Dr. Rajesh Ramanathan povedal, že novinka sa môže aplikovať v mnohých priemyselných odvetviach, kde sa využíva katalýza, napr. pri výrobe agrochemikálií, farmaceutík a pod.

„Výhodou textílií je to, že už majú nanoštruktúru, takže vynikajúco absorbujú svetlo, čo urýchľuje celý proces odbúravania organických látok,“ vysvetlil Dr. Ramanathan.

Vedci pracovali s nanoštruktúrami na báze medi a striebra, ktoré sú známe svojou schopnosťou absorbovať viditeľné svetlo. Keď sú nanoštruktúry vystavené svetlu, dostanú energetický impulz, ktorý vytvára tzv. horúce elektróny. Práve tieto elektróny potom prudko uvoľnia energiu, ktorá umožní nanoštruktúram odbúravať organické látky.

Veľkou výzvou pre vedcov bolo preniesť túto koncepciu z laboratória na textílie, ktoré možno vyrábať vo veľkom. Napokon prišli s nápadom nechať tieto nanoštruktúry rásť priamo na textile, a to postupným namáčaním v niekoľkých roztokoch. Stabilné nanoštruktúry sa tak vytvorili do 30 minút. Ak potom takúto textíliu vystavili svetlu, sama od seba sa vyčistila v priebehu 6 minút.

„Náš ďalší krok bude testovanie takýchto textílií s organickými zlúčeninami, ktoré by mohli mať väčší význam pre spotrebiteľov, aby sa zistilo, ako rýchlo sa dajú odstrániť bežné škvrny, spôsobené napríklad paradajkovou omáčkou či vínom,“ povedal Ramanathan.

Kým budeme môcť úplne odstaviť naše práčky, treba urobiť ešte veľa práce. Nová technológia však kladie základ pre budúci rozvoj úplne samočistiacich textílií.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

... reakcia na: Vyhodíme naše práčky? Nanotextílie sa vyčistia samy na svetle

5.5.2016 10:05
A tej smrad z potu odstrani tiez svetlo? Uz vidim tie ponozky, co staci vecer po sichte zavesit ku ziarovke a rano si ich mozem opat obut :D
Reagovať

Anorganické znečistenie reakcia na: Vyhodíme naše práčky? Nanotextílie sa vyčistia samy na svetle

28.4.2016 09:04
A čo keď bude šatstvo zašpinené anorganickými nečistotami?
Alebo ešte lepšie toto. Keď sa pôjdem v takom špeciálnom tričku prejsť po pláži za krásneho slnečného dňa, tak ma to oblečenie postupne rozloží? :))))
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať