Vyhodený zamestnanec Microsoftu opisuje priebeh veľkého prepúšťania

0

Blesk_vyhodeny.jpg Minulý týždeň Microsoft oznámil masívne prepúšťanie. O prácu prišlo až 18-tisíc zamestnancov spoločnosti.

To sa nepáčilo ani mnohým predstaviteľom štátov, ktorých sa tieto zmeny týkali a v ktorých prepúšťanie takisto prebieha.

Za celou situáciou stojí akvizícia Nokie. S ňou Microsoft získal 25-tisíc nových zamestnancov, čo predstavovalo až 25 % z doterajšej pracovnej sily spoločnosti. Aj preto prišla o prácu až polovica novozískaných pracovníkov.

Okrem nich však prepúšťanie zasiahlo aj štruktúry spoločnosti. O prácu tak prišlo 5500 pracovníkov Microsoftu. Medzi nimi aj známy YouTuber Jerry Berg, ktorého ľudia poznajú z jeho kanála Barnacules Nerdgasm.

A keďže je podobná situácia veľkou zmenou pre každého človeka, Jerry sa prostredníctvom svojho kanála k celej situácii obšírne vyjadril svojim odberateľom. Okrem jeho rodinnej situácie a "YouTube budúcnosti" Jerry podrobnejšie opísal aj priebeh prepúšťania.

Softvérový developer Jerry Berg v Microsofte pracoval dlhých 15 rokov. Konkrétne išlo o divíziu zameranú priamo na systém Windows. Vo štvrtok 17. júla bolo zvolané stretnutie asi 150 zamestnancov, na ktorom nechýbalo mnoho rovnako skúsených kolegov. YouTuber sa vyjadril, že všetky jeho projekty boli úspešné, a teda nikto netušil, prečo boli na stretnutie zvolaní.

Pred zamestnancov sa postavili predstavitelia vyššieho manažmentu, ktorí ako prvé nezabudli spomenúť, že sú z tohto oznámenia rovnako sklamaní. Spoločnosť sa údajne vyberá novým smerom a sú tu pozície, ktoré už viac nie sú nevyhnutné. Zhromaždení zamestnanci tak boli prepustení s tým, že si do nedele (20. 7.) môžu zbaliť svoje veci, lebo práve vtedy im vyprší platnosť ich prístupových kariet.

Zamestnanci boli šokovaní a Jerry toto oznámenie označil ako "najlepšie uchované tajomstvo spoločnosti vôbec". A to aj napriek tomu, že už pár týždňov vopred kolovali fámy o redukovaní stavu v spoločnosti. Sám Satya Nadella vo svojom predchádzajúcom liste viackrát naznačil blížiacu sa reštrukturalizáciu. Takéto masívne "čistky" však zamestnanci predsa len nečakali. A to hlavne aj vďaka svojim dlhoročným zásluhám, pretože pri podobnom prepúšťaní by sme mohli čakať, že spoločnosť opustia najmä mladší a menej skúsení pracovníci.

Jerry je podľa vlastných slov zhrozený týmto "novým smerovaním" spoločnosti a viac sa obáva o zamestnancov, ktorí v Microsofte zostávajú. Nevie totiž, ako chcú po takom veľkom znižovaní stavov zvládnuť všetku prácu, ktorá je s vývojom operačného systému spojená.

Obavy o zostávajúcich zamestnancov vychádzajú aj z faktu, že zamestnanci na odchode zrejme dostanú dostatočné odstupné. Aj o tom sa manažment v krátkosti vyjadril. Jerry sám povedal, že nevie, či sa tak stane u každého zamestnanca, ale on sám dostane odstupné, ktoré ho zabezpečí na mesiace dopredu. A preto má mnoho týždňov na to, aby sa rozhodol, ako bude z profesijnej stránky jeho život pokračovať. A ako neskôr spresnil, neznamená to, že po týchto mesiacoch bude bez peňazí, ale iba to, že po nich už "konečne" bude načase začať si hľadať prácu, ak sa mu nepodarí vymyslieť niečo lepšie skôr. Microsoft tak zjavne svojich bývalých pracovníkov neplánuje nechať v kaši.

Jerry Berg sa na Microsoft nehnevá, naopak, je mu vďačný za dlhé roky spolupráce a podmienky, aké vo firme mal. Rovnako aj o snahu zabezpečiť svojich odchádzajúcich zamestnancov. Mrzí ho však fakt, že o prácu zrejme prišiel vďaka "počítačovému algoritmu", ktorý ho umiestnil na zoznam zamestnancov, ktorí v rukách držia čierneho Petra. Teda že sa nikto osobne nepozrel na jeho záznamy a zásluhy. Inak by si zrejme svoje miesto udržal.

Väčšina vybraných zamestnancov tak mala zrejme len smolu. Jerry zároveň nesúhlasí s novým smerovaním Microsoftu a dúfa, že sa raz spoločnosť vráti k svojim koreňom. Preto takisto nevylučuje, že sa raz do Microsoftu vráti, ak dostane príležitosť.

Jerry sa v krátkosti vyjadril aj k operačnému systému. Stojí si za tým, že Windows 7 bol skvelý produkt. Naopak, Windows 8 podľa jeho slov ľudia začali neznášať pre jeho používateľské prostredie. No práca, ktorá sa skrýva pod vzhľadom nového OS, je údajne omnoho lepšia, ako bola dovtedy vykonaná na Windows 7.

Berg sa zhoduje na tom, že až čas ukáže, či veľké prepúšťanie a zmena smerovania spoločnosti pomôže. Prial by si však, aby Microsoftu začalo viac záležať na jeho zákazníkoch a dával im to, čo si sami žiadajú.

Zdroj: svetit.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať