Image
13.2.2018 1 Comments

Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci

Až desať slovenských tímov cestovalo do poľského mesta Lodž na východoeurópske semifinále prestížnej súťaže First Lego League určenej pre mladých nadšencov robotiky a programovania. Samozrejme sme tam nechýbali ani my ako hlavný mediálny partner a snažili sme sa zachytiť atmosféru podujatia. 

Princípy súťaže na našom videu vysvetľuje Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu TalentumSAP.

FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých, ktorej sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a súťažiaci sa v tímoch – pripravujú na súťaž. Témou ročníka 2017-18 je „Hydro Dynamics“ – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. Súťažiť v tíme, tak ako po minulé roky, môže maximálne 10 detí a tím musí viesť dospelá osoba – tréner.

Základom FLL je robotická súťaž počas ktorej deti riešia "zapeklité misie" použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november-január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín.

Komisári pripravujú stoly na robotickú súťaž

V dopoludňajšej časti sa predstavili tímy v kategórii Robot Design, kde porota posúdila a obodovala konštrukciu každého robota a tiež v kategórii  Prezentácia výskumného projektu, kde každý tím prezentoval pred porotou svoj projekt na tému voda.

Prezentácia výskumného projektu

Cieľ kategórie Tímová práca je daný už v jej názve. V princípe je to spoločenská hra a rozhovor s tímom - posúdenie spoločného ducha a akcieschopnosti. Popoludní sa konali robotické hry s predstavením modelov - robotov, pomocou ktorých sa snažil každý tím vyriešiť čo najviac misií v stanovenom časovom limite 2 a pol minúty.

V celkovom poradí slovenské tímy obsadili na vrchole rebríčka prvé, tretie a piate miesto.

1. - TalentumSAP

3. - RDS Team

5. - IT-PRO-BESST (spolu s HobbyRobot)

Pre zaujímavosť víťazný tím TalentumSAP z Košíc v minulej sezóne úspešný tím reprezentoval Slovensko na Svetovom festivale v USA. „FLL nie je len súťaž, je to životný štýl. To, že sú úlohy - misie rozmanité, je tam robotika či výskumný projekt, dáva možnosť rozvíjať okrem konštruktérskych a programátorských vedomostí, aj sociálne, výtvarné a organizačné zručnosti a tiež ponúka možnosť zlepšovať sa po komunikačnej stránke. Okrem toho deti počas prípravy trávia spolu veľa času, vytvárajú sa nerozlučné priateľstvá a úprimné vzťahy“ povedala Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Fotíme bezzrkadlovkou – princíp, výhody, tipy a triky

10.04.2019 13:33

Každý renomovaný výrobca fotoaparátov má v súčasnosti v ponuke niekoľko modelov bezzrkadloviek. Sú to prístroje s výmennými objektívmi, ktoré v hľadáčiku namiesto optickej sústavy obsahujúcej zrkadlo ...

Ako na to

BBC MICRO:BIT - Mikropočítač na efektívnu výučbu programovania a robotiky

10.04.2019 13:10

Zdá sa vám názov BBC Micro povedomý? Máte pravdu. Tento mikropočítač vyrábala v 80. rokoch minulého storočia spoločnosť Acorn Computer pre vzdelávací projekt BBC Computer Literacy Project a využíval s ...

Ako na to

Spoznajte falošný procesor skôr, než bude neskoro

17.04.2019 00:10

Zhotovovanie rôznych nepravých produktov či napodobenín nie je žiadna novinka. Ich tvorcovia sa takýmto spôsobom dokážu slušne nabaliť. To však obyčajne na úkor nič netušiacich zákazníkov, ktorí chcú ...

q

1 Comments

  1. Cena poroty reakcia na: Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci
    14.2.2018 21:02
    Taktiez tim Legolas, ktory ziskal cenu poroty, bol z Bratislavi. Umiestnil sa celkovo na 11. mieste.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button