PC REVUE
Image
13.2.2018 1 Comments

Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci

Až desať slovenských tímov cestovalo do poľského mesta Lodž na východoeurópske semifinále prestížnej súťaže First Lego League určenej pre mladých nadšencov robotiky a programovania. Samozrejme sme tam nechýbali ani my ako hlavný mediálny partner a snažili sme sa zachytiť atmosféru podujatia. 

Princípy súťaže na našom videu vysvetľuje Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu TalentumSAP.

FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých, ktorej sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a súťažiaci sa v tímoch – pripravujú na súťaž. Témou ročníka 2017-18 je „Hydro Dynamics“ – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. Súťažiť v tíme, tak ako po minulé roky, môže maximálne 10 detí a tím musí viesť dospelá osoba – tréner.

Základom FLL je robotická súťaž počas ktorej deti riešia "zapeklité misie" použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november-január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín.

Komisári pripravujú stoly na robotickú súťaž

V dopoludňajšej časti sa predstavili tímy v kategórii Robot Design, kde porota posúdila a obodovala konštrukciu každého robota a tiež v kategórii  Prezentácia výskumného projektu, kde každý tím prezentoval pred porotou svoj projekt na tému voda.

Prezentácia výskumného projektu

Cieľ kategórie Tímová práca je daný už v jej názve. V princípe je to spoločenská hra a rozhovor s tímom - posúdenie spoločného ducha a akcieschopnosti. Popoludní sa konali robotické hry s predstavením modelov - robotov, pomocou ktorých sa snažil každý tím vyriešiť čo najviac misií v stanovenom časovom limite 2 a pol minúty.

V celkovom poradí slovenské tímy obsadili na vrchole rebríčka prvé, tretie a piate miesto.

1. - TalentumSAP

3. - RDS Team

5. - IT-PRO-BESST (spolu s HobbyRobot)

Pre zaujímavosť víťazný tím TalentumSAP z Košíc v minulej sezóne úspešný tím reprezentoval Slovensko na Svetovom festivale v USA. „FLL nie je len súťaž, je to životný štýl. To, že sú úlohy - misie rozmanité, je tam robotika či výskumný projekt, dáva možnosť rozvíjať okrem konštruktérskych a programátorských vedomostí, aj sociálne, výtvarné a organizačné zručnosti a tiež ponúka možnosť zlepšovať sa po komunikačnej stránke. Okrem toho deti počas prípravy trávia spolu veľa času, vytvárajú sa nerozlučné priateľstvá a úprimné vzťahy“ povedala Angelika Haneszová, trénerka a mentorka víťazného tímu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Zmena farby na fotke? Zvládnete to na pár kliknutí

17.10.2018 13:37

Urobiť z modrej červenú alebo zo zelenej žltú. Aj takáto úprava sa občas hodí. Pritom nie je vôbec ťažké zariadiť to. Zmenu farby na fotkách zvládnete na pár kliknutí. Či už chcete upraviť jeden objek ...

Ako na to

Tipy, triky a návody: Ako bez Photoshopu otvárať súbory Photoshopu a pracovať s nimi?

14.09.2018 17:48

Photoshop je v súčasnosti suverénne najrozšírenejší pokročilý editor na prácu s rastrovou grafikou, pričom je obľúbený nielen medzi profesionálmi, ale aj nadšencami. Jeho cena od 143 eur ročne (dnes j ...

Ako na to

Tipy, triky a návody: Ako zistiť heslo k Wi-Fi na prihlásenom zariadení s Windows či Androidom?

17.09.2018 00:10

Možno sa vám už stalo, že ste prišli na návštevu k „nie príliš technicky zdatným“ príbuzným či priateľom, ktorí vám ponúkli pripojenie k ich Wi-Fi, no hoci vám povedali niekoľko rozličných hesiel, kto ...

q

1 Comments

  1. Cena poroty reakcia na: Východoeurópske semifinále First Lego League vyhrali Slováci
    14.2.2018 21:02
    Taktiez tim Legolas, ktory ziskal cenu poroty, bol z Bratislavi. Umiestnil sa celkovo na 11. mieste.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button