Volvo XC60 T8 EAWD: So zameraním na bezpečnosť

0

Nový model nahrádza svojho úspešného predchodcu, ktorý sa za deväť rokov od uvedenia na trh stal najpredávanejším prémiovým SUV strednej triedy v Európe. Volvo tradične oslovuje klientov najmä dôrazom na bezpečnosť. Nová XC60-ka sa drží tejto tradície a prichádza s technológickou výbavou rôznorodých asistentečných funkcií, ktoré znižujú záťaž vodiča napríklad tým, že pomáhajú udržiavať vozidlo v jazdnom pruhu, zasiahnuť v prípade hroziacej kolízie, strážia mŕtvy uhol atď. Aj vďaka nim získal tento model od Euro NCAP 2017 ocenenie najlepší veľký off-road v kategórii ochrany dospelých cestujúcich a bezpečnostných asistenčných systémov.

Oproti predošlej generácii auto mierne narástlo na dĺžku, šírku a má aj dlhší rázvor, pričom si udržiava rovnakú platformu s modelom XC90. Z dizajnovej stránky sa nám páčil luxusnejši dojem vrátane výberu materiálov a množstvo detailov, na ktoré si výrobca zjavne potrpí.

Stredový dotykový displej je ten istý ako v predchádzajúcej verzii, ibaže grafika rozhrania prešla menším faceliftom. Štartovanie pomocou masívneho otočného ovládača na stredovom tuneli je netradičné, niekomu môže vyhovovať, inému nie, ale Volvo ho už automaticky dáva do všetkých modelov, takže možnosť výberu nie je. To isté platí pre otočný roller na voľbu jazdných režimov.

Z asistenčných systémov nás zaujalo elektronické riadenie stability s aktívnym riadením stáčivosti, ktoré v prípade krízovej situácie smeruje auto tam, kam smeruje volant, a v prípade šmyku pribrzdí príslušné kolesá. K tradičným asistentom patrí systém na udržanie auta v jazdných pruhoch a pri jazde v kolóne na diaľnici či monitorovanie mŕtveho uhla v spätných zrkadlach a upozornovanie na autá blížiace sa zozadu v prípade nevhodného preraďovania sa do vedľajšieho prúdu. Asistenčný balík City Safety, fungujúci v rozmedzí rýchlostí 50 až 100 km/h, má schopnosť zabrániť stretu s iným vozidlom aktívnym zásahom do riadenia, aby auto vybočilo, ak už nemôže bezpečne dobrzdiť. Medzi rýchlosťami 60 až 120 km/ h kontroluje asistent Oncoming Lane Mitigation pruh, v ktorom jazdia protiidúce autá, a ak vodič vybočuje a hrozí stret, dokáže zasiahnuť a vyhnúť sa kolízii. Ďalšie bezpečnostné systémy sa postarajú o ochranu pri bočnom náraze a prevrátení. Systém poloautomatického riadenia Pilot Assist ovláda volant, akceleráciu a brzdenie, prevezme riadenie na dobre značených cestách do rýchlosti 130 km/h a dokáže udržať auto v jazdných pruhoch, pričom volantu sa stačí len priebežne jemne dotknúť.

Vďaka používateľskej aplikácii Volvo On Call môžete svoje auto ovládať pomocou mobilého telefónu odvšadiaľ na svete. Skontrolujete si tak zásobu paliva, zamknete či odomknete vozidlo alebo si vopred zohrejete či vychladíte interiér.

Režimy jazdy zahŕňajú Comfort (mix efektivity, výkonu a jazdy), Pure (maximálna efektivita), Power (najdynamickejšie nastavenie), All-Wheel Drive (pohon všetkých štyroch kolies, pričom krútiaci moment z benzínového motora prechádza na prednú nápravu, zadná náprava je poháňaná výhradne elektromotorom), individuálny a Off-Road režim (navrhnutý, aby zvýšil výšku jazdy pri použití pneumatického odpruženia a prispôsobil režim jazdy v podmienkach obmedzenej stability).

Navigácia Sensus Navigation poskytuje vertikálne zobrazenie mapy, vďaka čomu vidíte naraz väčší úsek cesty

Príjemný bol aj taký detail ako ostrekovače zabudované v stieračoch, ktoré nespotrebujú toľko vody ako tie klasické a fungujú lepšie.

Batožinový priestor modelu Volvo XC60 môžete otvárať a zatvárať pohybom nohy pod nárazníkom, takže ak máte plné ruky, nemusíte všetko skladať na zem, aby ste sa dostali do vozidla.

V interiéri pribudla nová štvorzónová klimatizácia s technológiou CleanZone, ktorá odstraňuje škodlivé znečisťujúce látky a pevné častice zvonka. Informačno-zábavný systém bude, samozrejme, podporovať CarPlay a Android Auto.

Audiosystém Bowers & Wilkins okrem nádherného dizajnu reproduktorov prináša excelentný zvuk aj pri maximálnej hlasitosti

My sme testovali model plug-in hybrid T8 eAWD, pohaňaný 2-litrovým benzínovým motorom a elektromotorom s celkovým kombinovaným výkonom 300 kW čiže 407 konských síl, ktorý má potenciál zrýchlenia z 0 do 100 km/h za 5,3 sekundy. Krútiaci moment je distribuovaný na všetky 4 kolesá osemstupňovou automatickou prevodovkou. Li-Ion batéria s kapacitou 10,4 kWh dokáže zabezpečiť dojazd pri čisto elektrickom pohone zhruba okolo 33 km, čo postačuje na prepravu v rámci mesta. Nabíjanie na plnú kapacitu zo štandardnej domácej zásuvky trvá asi tri a pol hodiny. Samozrejme, batériu si môžete dobíjať aj pomocou benzínového motora, ale počítajte s podstatne vyššou spotrebou paliva. Výrobcom udávaná kombinovaná priemerná spotreba 2,1 l/100 km je nereálna, možno iba za predpokladu, že väčšinu trasy jazdíte len na elektrický pohon, čo predpokladá neustále priebežné nabíjanie. Reálna spotreba pri kombinovanej prevádzke a ľahkej nohe na plyne sa pohybuje okolo 8 l/100 km. Ak sa nemienite veľmi obmedzovať a chcete si užiť jazdu, pripravte sa na spotrebu viac ako 10 l/100 km.

Pneumatické pruženie zaručuje výbornú rovnováhu medzi komfortom a ovládateľnosťou. Jazda je vďaka nemu hladká na každom povrchu a navyše minimalizuje nakláňanie vozidla.

Verdikt:

Volvo XC60 vás zaujme luxusným dizajnom a množstvom bezpečnostných asistenčných systémov. Cena testovanej verzie s top výbavou na úrovni 90 020 eur sa nám zdala vysoká.

Technické parametre:

Udávaná kombinovaná spotreba: 2,1 l/100 km
Vykon motora: 311 kW
Krútiaci moment: 675 Nm
Maximálna rýchlosť: 230 km/h
Objem motora: 1969 cm3
Prevodovka: 8-stupňová automatická Geartronic
Palivo: benzínový hybrid

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
auto technológie hybrid elektro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať