Image
3.1.2019 0 Comments

Volkswagen predstavil mobilný rýchlonabíjací „powerbank“ pre elektromobily

Nemecká automobilka má predstavu, že v budúcnosti budú mestá vybavené mobilnými nabíjacími stanicami typu powerbank, ktoré umožnia rýchle a pohodlné nabíjanie elektrických automobilov. Firma považuje svoju mobilnú nabíjaciu stanicu za užitočnú technológiu, ktorá zvýši flexibilitu nabíjacej infraštruktúry.

Mobilná nabíjacia stanica funguje rovnako ako prenosné akumulátory, ktoré ľudia každodenne používajú na nabíjanie svojich smartfónov počas dňa. Prototyp ponúka rýchle DC nabíjanie s výkonom až 100 kilowattov. Nabíjať možno až štyri autá súčasne -dve jednosmerným prúdom a dve striedavým.

Powerbank má kapacitu 360 kWh, čo je dostatok elektrickej energie na nabitie až 15 elektromobilov. V prípade potreby však môže nabíjať aj elektrické bicykle. Keď sa z neho energia vyčerpá, treba ho pripojiť k sieti ako akékoľvek iné zariadenie s batériou.

K dispozícii je možnosť priameho pripojenia k zdroju elektrickej energie, čo umožňuje nabíjanie stanice až 30 kW prostredníctvom striedavého prúdu pomocou trvalého štandardného pripojenia k sieti. Stanice môžu byť nakonfigurované aj tak, aby sa dali dobíjať veternou alebo solárnou energiou.  Vďaka technológii rýchleho nabíjania trvá nabíjací proces priemerne 17 minút. Ak obsah energie v inštalovanej batérii klesne pod 20 percent, nabíjacia stanica sa jednoducho vymení za druhú s nabitými akumulátormi.

Vytvorenie mobilnej nabíjacej stanice, ktorá nemusí byť pripojená k rozvodnej sieti, má niekoľko výhod. Umožňuje majiteľom elektrických áut nabiť vozidlo, aj keď je najbližšia zásuvka vzdialená stovky kilometrov. Takúto nabíjaciu stanicu ocenia aj urbanisti, ktorí môžu určiť najvhodnejšie miesto na inštaláciu trvalých nabíjacích staníc. Mobilnú stanicu Volkswagenu môžu premiestňovať a zistiť, ktorá lokalita je najvýhodnejšia.

Pojem mobilný však treba brať s určitou rezervou. Stanica síce nie je zabetónovaná, no má hmotnosť ako auto, takže na jej premiestnenie sa vyžaduje nákladné vozidlo vybavené žeriavom. Neočakávajte teda, že ju budete môcť pripevniť na strešný nosič e-Golfu a zväčšiť tak jeho dojazd na batériu.

Prvé mobilné nabíjacie stanice sa objavia na začiatku roka 2019 ako súčasť pilotného programu v rodisku Volkswagenu – v nemeckom Wolfsburgu. V roku 2020 sa program rozšíri aj do ďalších miest. Automobilka sa však nezmienila o tom, kedy sa začne ich bežná výroba.

Zdroj: digitaltrends.comvolkswagenag.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Tesla má vraj v oblasti elektroniky 6-ročný predstih pred konkurenciou

19.02.2020 00:20

Rozbor elektromobilu Tesla Model 3, ktorý si objednala japonská mediálna spoločnosť Nikkei Business Publications, dospel k záveru, že Tesla je v oblasti elektroniky „6 rokov pred Toyotou a VW“. Najvia ...

Technológie 1

Armáda testuje terénne elektrické skútre na taktické použitie

17.02.2020 00:05

Americká armáda by čoskoro mala začať testovať jedinečný štvorkolesový elektrický skúter, označovaný ako EZRaider, a to v rámci každoročného cvičenia AEWE (Army Expeditionary Warrior Experiments) vo F ...

Technológie

Polícia preferuje Teslu. Ušetria na prevádzke aj na kamerách

13.02.2020 00:03

Vozidlá Tesla používa čoraz viac policajných oddelení na celom svete. Jeden z dôvodov je možnosť ušetriť približne 3000 dolárov, ktoré sa zvyčajne vynaložia na dodatočné vybavenie vozidla kamerami. Ho ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá