Image
26.3.2018 0 Comments

Volkswagen I.D. Vizzion je úplne autonómny (úroveň 5), preto nemá volant ani pedále

Na autosalóne v Ženeve sa objavili aj mimoriadne dizajnové nápady a koncepty. Patrí k nim aj koncepčné vozidlo I.D. Vizzion, ktoré predstavil Volswagen.

Elektrický I.D. Vizzion bude mať v produkčnej verzii volant a autonómiu úrovne 4, ale koncepcia vystavovaná v Ženeve je úplne autonómna (úroveň 5) a nevyžaduje ľudskú kontrolu.  Preto ani nemá nijaký volant, pedále či palubnú dosku.

Obrovskými dverami a interiérom s kobercami a ergonomicky tvarovanými sedadlami Vizzion pripomína podobne veľké koncepčné vozidlo Lagonda značky Aston Martin.

Koncept VW je však menej luxusný, interiér je z dreva a mäkkej kože, koberec je vyrobený zo syntetického materiálu. Nechýba však presklená panoramatická strecha.

Vo výbave sú aj nabíjacie podložky na bezdrôtové nabíjanie telefónov, ktoré sa pomaly stávajú štandardnou súčasťou súčasných produkčných modelov.

Koncept je prevádzkovaný prostredníctvom rozšírenej reality. Používatelia používajú hlas a gestá na vydávanie inštrukcií pomocou „virtuálneho rozhrania“, ktoré vidia prostredníctvom okuliarov Microsoft HoloLens.

Sú tu len dve tlačidlá, ktorými možno vozidlo s maximálnou rýchlosťou 180 km/h zastaviť. Energiu dodáva 111 kWh lítiovo-iónová batéria, umiestnená pod podlahou.

Sedan má pohon všetkých štyroch kolies, čo dáva celkový výkon 225 kW alebo 301 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 6,3 sekundy.

Palubný personálny asistent ponúka rôzne režimy jazdy, v ktorých sa mení pozícia sedadiel, okolité osvetlenie, zábavné prvky a pod. Vozidlo môže dokonca vďaka technológii rozpoznávania tváre identifikovať svojich cestujúcich a prispôsobiť im nastavenia.

Podľa blogu Volkswagenu by sa I.D. Vizzion mal už v roku 2022 stať vrcholom ponuky plne elektrických modelov tohto výrobcu a pôjde o luxusnú limuzínu s dojazdom 650 km a naozaj exkluzívnym dizajnom.

Zdroj: theverge.com ,topgear.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019