Image
26.3.2018 0 Comments

Volkswagen I.D. Vizzion je úplne autonómny (úroveň 5), preto nemá volant ani pedále

Na autosalóne v Ženeve sa objavili aj mimoriadne dizajnové nápady a koncepty. Patrí k nim aj koncepčné vozidlo I.D. Vizzion, ktoré predstavil Volswagen.

Elektrický I.D. Vizzion bude mať v produkčnej verzii volant a autonómiu úrovne 4, ale koncepcia vystavovaná v Ženeve je úplne autonómna (úroveň 5) a nevyžaduje ľudskú kontrolu.  Preto ani nemá nijaký volant, pedále či palubnú dosku.

Obrovskými dverami a interiérom s kobercami a ergonomicky tvarovanými sedadlami Vizzion pripomína podobne veľké koncepčné vozidlo Lagonda značky Aston Martin.

Koncept VW je však menej luxusný, interiér je z dreva a mäkkej kože, koberec je vyrobený zo syntetického materiálu. Nechýba však presklená panoramatická strecha.

Vo výbave sú aj nabíjacie podložky na bezdrôtové nabíjanie telefónov, ktoré sa pomaly stávajú štandardnou súčasťou súčasných produkčných modelov.

Koncept je prevádzkovaný prostredníctvom rozšírenej reality. Používatelia používajú hlas a gestá na vydávanie inštrukcií pomocou „virtuálneho rozhrania“, ktoré vidia prostredníctvom okuliarov Microsoft HoloLens.

Sú tu len dve tlačidlá, ktorými možno vozidlo s maximálnou rýchlosťou 180 km/h zastaviť. Energiu dodáva 111 kWh lítiovo-iónová batéria, umiestnená pod podlahou.

Sedan má pohon všetkých štyroch kolies, čo dáva celkový výkon 225 kW alebo 301 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 6,3 sekundy.

Palubný personálny asistent ponúka rôzne režimy jazdy, v ktorých sa mení pozícia sedadiel, okolité osvetlenie, zábavné prvky a pod. Vozidlo môže dokonca vďaka technológii rozpoznávania tváre identifikovať svojich cestujúcich a prispôsobiť im nastavenia.

Podľa blogu Volkswagenu by sa I.D. Vizzion mal už v roku 2022 stať vrcholom ponuky plne elektrických modelov tohto výrobcu a pôjde o luxusnú limuzínu s dojazdom 650 km a naozaj exkluzívnym dizajnom.

Zdroj: theverge.com ,topgear.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pozvánka na veľtrh Hannover Messe 2020

20.02.2020 00:05

Na medzinárodnom veľtrhu Hannover Messe, ktorý sa bude konať v termíne 20 – 24 apríl bude nosnou témou priemyselná transformácia. Očakáva sa účasť 5 500 vystavovateľov zo 70 krajín. Tento rok je partn ...

Technológie

Prvý akrobatický dron predviedol extrémne letecké manévre

19.02.2020 00:15

Video nakrútené v Chorvátsku ukazuje 12-rotorovú koaxiálnu multikoptéru zostrojenú spoločnosťou Drone Champions AG s cieľom propagovať jej videohru Drone Champions League (DCL). Zo šasi z uhlíkových v ...

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá