Vodivý roztok Nanotips umožní ovládať smartfón aj v kožených rukaviciach

Technológie
0

nanotips.jpg Možnosť ovládania dotykového displeja smartfónu v rukaviciach je v zimných mesiacoch veľmi vítaná. Doteraz to umožňovali špeciálne rukavice s dotykovými končekmi prstov. Tie sú však dosť drahé.

Kanadský projekt Nanotips, ktorý v súčasnosti hľadá finančnú podporu na portáli Kickstarter, prichádza s novým riešením: vodivým roztokom, ktorý možno naniesť na akékoľvek rukavice. Ide o náter na báze tekutého polyamidu, ktorý po zaschnutí vytvorí vodivú vrstvu komunikujúcu s dotykovým ovládaním telefónu. Do konca kampane chýba ešte pár dní, no vyzbieral sa už asi šesťnásobok cieľovej sumy 10 500 kanadských dolárov.

Riešenie rovnako ako ostatné dotykové rukavice využíva vodivé nanočastice napodobňujúce elektrickú vodivosť ľudskej kože. Možno ho však využiť v spojení s rukavicami z ľubovoľného materiálu vrátane pracovných či športových rukavíc.

Vodivá kvapalina sa aplikuje na palce a ukazováky rukavíc špeciálnym aplikátorom, podobným tomu, aký sa používa na nanášanie laku na nechty. V závislosti od materiálu rukavíc potom kvapalina pri schnutí buď vsiakne do tkaniny, alebo na ňom vytvorí vodivý povlak.

nanotips2.png

„Nebolo ťažké vytvoriť produkt, ktorý interaguje s dotykovým displejom zariadení," hovorí autor projektu Tony Yu. „Oveľa náročnejšie bolo dosiahnuť, aby vydržal dostatočne dlho."

V rámci kampane sa ponúkajú dve rôzne riešenia - modré a čierne. Modrý roztok sa aplikuje na štandardné materiály, napr. úplety, zatiaľ čo čierny je určený na odolnejšie materiály, ako je koža, guma a pod. Každý roztok po zaschnutí mierne sfarbí podkladový materiál. Yu teraz pracuje na vytvorení úplne transparentného riešenia. Zároveň varuje, že čierny roztok môže zmeniť štruktúru niektorých látok.

nanotips3.jpg

Vodivá vrstva by mala fungovať niekoľko týždňov (modrý roztok) alebo aj mesiacov (čierny roztok). Potom treba aplikovať ďalšiu vrstvu náteru. Jedna fľaštička bude stáť 22 kanadských dolárov (14,65 eura). Nie je to síce veľa, ale nejde ani o výrazne lacnejšie riešenie ako špeciálne dotykové rukavice.

Zdroj: mashable.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať