Image
12.9.2016 3 Comments

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkilometrový úsek diaľnice, kde je elektrické vedenie uložené v pravom jazdnom pruhu, bol nedávno otvorený v spolupráci s výrobcom nákladných automobilov Scaniou v strednom Švédsku. Okrem toho chce krajina do roku 2050 oslobodiť svoje cesty od áut jazdiacich na fosílne palivá. A zaujímavé je aj to, že táto priekopnícka škandinávska krajina recykluje až 99 % odpadu, takže na skládkach končí len 1 % z neho. Procesom meniacim odpad na elektrinu sa vyrába udržateľná energia približne z 50 % odpadu.

Vo Švédsku sa z ročného úhrnu 4,4 mil. ton komunálneho odpadu 2,2 mil. ton premení na energiu použitím procesu WTE (waste-to-energy – odpad na energiu). Spaľovaním vytriedeného vhodného odpadu sa  v elektrárňach WTE vytvára para poháňajúca turbínu, ktorá produkuje elektrinu. Švédsko dokonca dováža 800 000 tom odpadu z okolitých krajín pre 32 svojich elektrární WTE. Samozrejme, systém je závislý od zodpovedného zaobchádzania obyvateľov s odpadom. Tí si v priebehu rokov už zvykli na jeho triedenie na časť určenú do recyklačných zariadení a časť vhodnú do elektrární WTE. To je tajomstvo pôsobivej 99-percentnej štatistiky recyklovaného odpadu. Na porovnanie, v USA sa každoročne posiela na skládky až 55 % odpadu.

Zdroj: inhabitat.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Prieskumy trhu 2

Nie každý absolvent je na trhu práce žiadaný. Toto je rebríček vysokých škôl podľa záujmu zamestnávateľov

14.06.2019 13:51

Zamestnávatelia potrebujú nových ľudí. Informácia, ktorú počuť z každého jedného rohu, však nemusí znamenať, že firmy sa pobijú o všetkých absolventov vysokých škôl. Analýza Profesie ukazuje, že nie o ...

Prieskumy trhu 3

Slovenskí vedci: Naša práca na Slovensku nie je docenená, no nevzdávame sa

17.04.2019 00:15

Čo trápi slovenských výskumníkov a v čom vidia budúcnosť slovenskej vedy? Odpovede na tieto otázky sa pokúsila získať Nadácia ESET v rámci nového ocenenia ESET Science Award. Vyplynulo z neho, že vedc ...

q

3 Comments

 1. radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu
  12.9.2016 21:09
  Čize namiesto toho aby si nechali 100% odpadu tak 99% spália a pošlú do celeho sveta ovzduším?
  Reagovať
  • RE: radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: radšej nech si ho zakopú u seba
   3.11.2016 07:11
   vo Švédsku majú ovzdušie v úcte ...
   Reagovať
  • RE: radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: radšej nech si ho zakopú u seba
   15.9.2016 17:09
   Asi nie. Píše sa tam: "Procesom meniacim odpad na elektrinu sa vyrába udržateľná energia približne z 50 % odpadu." Ale či je to pravda, to neviem.
   Reagovať

SWAN_062019

Videá