Vizionári: Informačné technológie sa majú ďalej poľudšťovať, budú viac „vidieť a myslieť"

Technológie
0

technologie.jpg Na špecializovanej konferencii s názvom IEEE Computer Vision/Pattern Recognition Conference, ktorá sa uskutočnila koncom júna v Columbuse v americkom Ohiu, predstavili vedci a vizionári zo spoločností Google, Facebook, Microsoft, Amazon či Xerox výsledky výskumov zameraných na to, ako v budúcnosti poľudštiť počítačové technológie a naučiť ich „vidieť a myslieť" podobne ako naozajstný mozog. Veľa noviniek sa zameriava najmä na oblasť dopravy, kde majú technológie stále čo ponúknuť.

Medzi trendy, ktoré by mohli už čoskoro preniknúť do bežného života, patria nasledujúce:

Identifikácia vodičov, ktorí používajú telefóny nepovoleným spôsobom

S ohľadom na verejnú bezpečnosť množstvo štátov zakazuje používanie mobilného telefónu pri riadení. Vedci preto pracujú na kamerovom systéme na diaľnice, ktorý dokáže rozpoznať telefonujúcich vodičov bez hands-free, ktorí sú tak rizikom pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Hoci táto „novinka" môže vyzerať na prvý pohľad nepopulárne, mohla by výrazne zvýšiť bezpečnosť premávky.

Inteligentné telefóny ako pomocníci pri riadení

Vedci pracujú aj na realizácii vízie, ktorá by premenila všadeprítomné inteligentné telefóny na asistentov pri riadení. Nejde pritom len o tradičnú navigáciu, ale skôr o úlohu spolujazdca, ktorý dáva na vodiča pozor. Technológia rozpoznávania čŕt tváre by telefónu umožnila napríklad zistiť, kam sa vodič práve pozerá a či dáva pozor na riadenie.

Porozumenie tomu, čo ľudí zaujme pri pohľade na obraz

Vedci z európskej divízie spoločnosti Xerox a Harvardovej univerzity študujú, čo ľudí zaujme pri pohľade na obrázok. Porozumenie atraktívnym obrazovým prvkom umožní predikovať, kam sa ľudia pozrú, len čo budú vystavení určitej scéne, fotografii alebo hre.

Triedenie dát podľa vizuálnych podpisov

Obrázky a videá dnes tvoria 90 percent internetového prenosu a je problém s ich štrukturalizáciou. Na prehľadanie a využitie takéhoto masívneho množstva dát je potrebná technológia, ktorá automaticky analyzuje obrázok a vytvorí jedinečný „vizuálny podpis", ktorý ho odlíši od iných obrázkov. Európske výskumné centrum spoločnosti Xerox (XRCE) vytvorilo patentovanú metodológiu, ktorá vytvára tieto podpisy v extrémne kompaktnej a robustnej podobe, ktorá má umožniť radenie obrázkov áut napríklad podľa značky alebo modelu vozidla.

Zdroj: ICT manažer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať