Image
31.8.2017 0 Comments

Víťazný návrh kabíny hyperloopu prekročil rýchlosť 320 km/h

Do súťaže o najlepší návrh kabíny hyperloopu, vyhlásenej vedením spoločnosti SpaceX, sa zapojilo 25 tímov. Víťaz sa vyberal na základe toho, ako rýchlo dokázali kabíny absolvovať trasu dlhú 1,25 kilometra. Do finále sa dostali traja súťažiaci.

S malou, ale rýchlou kabínou dosahujúcou rýchlosť viac ako 320 km/h ďalších dvoch finalistov porazil tím Warr z Technickej univerzity v Mníchove. Ich malé elektrické vozidlo, zhotovené špeciálne na túto súťaž, má hmotnosť len 80 kg a poháňa ho motor s výkonom 50 kW.

Warr bol síce najrýchlejší v tuneli, ale pôsobivé rýchlosti dosiahli aj ďalší dvaja finalisti. Paradigm, skupina študentov z Northeastern University a Memorial University of Newfoundland and Labrador, na dosiahnutie rýchlosti svojej kabíny použil tlačný stroj SpaceX, potom sa spoľahli na vzdušnú šmykovú dráhu, aby znížili trenie. Počas jazdy dosiahli maximálnu rýchlosť 101 km/h.

Tretí tím zo švajčiarskeho ETH Zürich použil prúdový pohon. Po počiatočných problémoch však stratili spojenie so svojou kabínou, no tá aj tak dosiahla úctyhodnú rýchlosť 40 km/h.

Po skončení súťaže sa šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk vyjadril, že neexistuje  nijaký dôvod, prečo by súťažiaci nemohli v budúcnosti dosiahnuť na 1,25-kilometrovej trati rýchlosť 800 až 960 km/h. To by značilo, že v budúcom roku sa uskutoční ďalšia súťaž Hyperloop Pod. A možno raz tento dopravný systém bude naozaj súperiť s leteckou dopravou.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 nm procesory AMD Zen 2 prídu v roku 2019

22.05.2018 00:25

AMD v súčasnosti dodáva na trh 12 nm procesory a jeho generálna riaditeľka Lisa Su tvrdí, že spoločnosť je už takmer pripravená na prechod na 7 nm výrobu. Nová architektúru Zen 2 bude súčasťou 7 nm pr ...

Technológie

Americké námorníctvo bude pomocou umelej inteligencie hľadať malvér v šifrovanej komunikácii

22.05.2018 00:20

Pentagon spolupracuje s veľkými technologickými vývojármi, ktorí používajú umelú inteligenciu a cloud computing na odhaľovanie kybernetických útokov protivníka ukrytých v šifrovanej webovej prevádzke. ...

Technológie

Aktuálna tema: Ako kriminalisti a súdni znalci skúmajú zabavené mobily a počítače

22.05.2018 00:15

Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom, bez ohľadu na to či bol kriminálny čin spáchaný prostredníctvom informačných techno ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize