Image
31.8.2017 0 Comments

Víťazný návrh kabíny hyperloopu prekročil rýchlosť 320 km/h

Do súťaže o najlepší návrh kabíny hyperloopu, vyhlásenej vedením spoločnosti SpaceX, sa zapojilo 25 tímov. Víťaz sa vyberal na základe toho, ako rýchlo dokázali kabíny absolvovať trasu dlhú 1,25 kilometra. Do finále sa dostali traja súťažiaci.

S malou, ale rýchlou kabínou dosahujúcou rýchlosť viac ako 320 km/h ďalších dvoch finalistov porazil tím Warr z Technickej univerzity v Mníchove. Ich malé elektrické vozidlo, zhotovené špeciálne na túto súťaž, má hmotnosť len 80 kg a poháňa ho motor s výkonom 50 kW.

Warr bol síce najrýchlejší v tuneli, ale pôsobivé rýchlosti dosiahli aj ďalší dvaja finalisti. Paradigm, skupina študentov z Northeastern University a Memorial University of Newfoundland and Labrador, na dosiahnutie rýchlosti svojej kabíny použil tlačný stroj SpaceX, potom sa spoľahli na vzdušnú šmykovú dráhu, aby znížili trenie. Počas jazdy dosiahli maximálnu rýchlosť 101 km/h.

Tretí tím zo švajčiarskeho ETH Zürich použil prúdový pohon. Po počiatočných problémoch však stratili spojenie so svojou kabínou, no tá aj tak dosiahla úctyhodnú rýchlosť 40 km/h.

Po skončení súťaže sa šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk vyjadril, že neexistuje  nijaký dôvod, prečo by súťažiaci nemohli v budúcnosti dosiahnuť na 1,25-kilometrovej trati rýchlosť 800 až 960 km/h. To by značilo, že v budúcom roku sa uskutoční ďalšia súťaž Hyperloop Pod. A možno raz tento dopravný systém bude naozaj súperiť s leteckou dopravou.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 2

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button