PC REVUE
Image
31.8.2017 0 Comments

Víťazný návrh kabíny hyperloopu prekročil rýchlosť 320 km/h

Do súťaže o najlepší návrh kabíny hyperloopu, vyhlásenej vedením spoločnosti SpaceX, sa zapojilo 25 tímov. Víťaz sa vyberal na základe toho, ako rýchlo dokázali kabíny absolvovať trasu dlhú 1,25 kilometra. Do finále sa dostali traja súťažiaci.

S malou, ale rýchlou kabínou dosahujúcou rýchlosť viac ako 320 km/h ďalších dvoch finalistov porazil tím Warr z Technickej univerzity v Mníchove. Ich malé elektrické vozidlo, zhotovené špeciálne na túto súťaž, má hmotnosť len 80 kg a poháňa ho motor s výkonom 50 kW.

Warr bol síce najrýchlejší v tuneli, ale pôsobivé rýchlosti dosiahli aj ďalší dvaja finalisti. Paradigm, skupina študentov z Northeastern University a Memorial University of Newfoundland and Labrador, na dosiahnutie rýchlosti svojej kabíny použil tlačný stroj SpaceX, potom sa spoľahli na vzdušnú šmykovú dráhu, aby znížili trenie. Počas jazdy dosiahli maximálnu rýchlosť 101 km/h.

Tretí tím zo švajčiarskeho ETH Zürich použil prúdový pohon. Po počiatočných problémoch však stratili spojenie so svojou kabínou, no tá aj tak dosiahla úctyhodnú rýchlosť 40 km/h.

Po skončení súťaže sa šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk vyjadril, že neexistuje  nijaký dôvod, prečo by súťažiaci nemohli v budúcnosti dosiahnuť na 1,25-kilometrovej trati rýchlosť 800 až 960 km/h. To by značilo, že v budúcom roku sa uskutoční ďalšia súťaž Hyperloop Pod. A možno raz tento dopravný systém bude naozaj súperiť s leteckou dopravou.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

Technológie 1

Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

16.11.2018 00:04

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním. Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button