Image
31.8.2017 0 Comments

Víťazný návrh kabíny hyperloopu prekročil rýchlosť 320 km/h

Do súťaže o najlepší návrh kabíny hyperloopu, vyhlásenej vedením spoločnosti SpaceX, sa zapojilo 25 tímov. Víťaz sa vyberal na základe toho, ako rýchlo dokázali kabíny absolvovať trasu dlhú 1,25 kilometra. Do finále sa dostali traja súťažiaci.

S malou, ale rýchlou kabínou dosahujúcou rýchlosť viac ako 320 km/h ďalších dvoch finalistov porazil tím Warr z Technickej univerzity v Mníchove. Ich malé elektrické vozidlo, zhotovené špeciálne na túto súťaž, má hmotnosť len 80 kg a poháňa ho motor s výkonom 50 kW.

Warr bol síce najrýchlejší v tuneli, ale pôsobivé rýchlosti dosiahli aj ďalší dvaja finalisti. Paradigm, skupina študentov z Northeastern University a Memorial University of Newfoundland and Labrador, na dosiahnutie rýchlosti svojej kabíny použil tlačný stroj SpaceX, potom sa spoľahli na vzdušnú šmykovú dráhu, aby znížili trenie. Počas jazdy dosiahli maximálnu rýchlosť 101 km/h.

Tretí tím zo švajčiarskeho ETH Zürich použil prúdový pohon. Po počiatočných problémoch však stratili spojenie so svojou kabínou, no tá aj tak dosiahla úctyhodnú rýchlosť 40 km/h.

Po skončení súťaže sa šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk vyjadril, že neexistuje  nijaký dôvod, prečo by súťažiaci nemohli v budúcnosti dosiahnuť na 1,25-kilometrovej trati rýchlosť 800 až 960 km/h. To by značilo, že v budúcom roku sa uskutoční ďalšia súťaž Hyperloop Pod. A možno raz tento dopravný systém bude naozaj súperiť s leteckou dopravou.

Zdroj: Engadget

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá