Víťazi a porazení na svetových trhoch v čase koronakrízy

1

Každá kríza prináša zmenu paradigmy. Mení zavedené zvyklosti a urýchľuje naštartovaný proces fundamentálnych zmien. Koronavírus nie je výnimkou. Okrem pandémie priniesol aj zmenu spotrebiteľského správania a návykov, nárast digitálnej interakcie a s ním súvisiaci dopyt po kybernetickej bezpečnosti. Pozorovať možno aj prvky „deglobalizácie“, keďže sa jednotlivé krajiny uzatvárajú s cieľom väčšieho osamostatnenia. Zároveň rastie dôležitosť ochrany zdravia. Kto sú teda víťazi a porazení korona depresie a čo z toho vyplýva pre postpandemickú dobu?

Sociálny dištanc a nárast online priestoru

Jakub Rosa, portfólio manažér Across Private Investments vysvetľuje, že „uväznení“ spotrebitelia smerujú čoraz viac svojho dopytu do online priestoru, z čoho ťažia internetové obchody, napr. Amazon či eBay. Tovary musí niekto dovážať, čo je vodou na mlyn pre logistické spoločnosti. Uber Eats, Wolt či Bolt si na nedostatok práce nemôžu sťažovať. Pri uprednostňovaní zdravia sú podľa portfólio manažéra žiadané aj technologické spoločnosti, napr. ich koncentráciou na vývoj autonómnych doručovacích prostriedkov. Dôležitú úlohu má v súčasnej koronakríze aj farmaceutický priemysel. Biotechnologická spoločnosť Gilead Sciences dosahuje zaujímavé výsledky pri vývoji lieku Remdesivir, Roche zasa ťaží z dodávok testovacích súprav. Zákaz vychádzania sa prejavil aj na spôsobe komunikácie, nielen osobnej, ale aj firemnej.

„Spoločnosti zaoberajúce sa videokonferenciami ako napr. Zoom, Webex, Skype či Microsoft Teams dosiahli pri poklese ekonomiky prudký nárast tržieb. Zvýšil sa záujem o úložiská súborov v cloudoch, s čím súvisí dopyt po kyberbezpečnosti. Rozmach zaznamenáva aj zábavný priemysel, keďže mladá generácia sa na nedostatok času nemôže sťažovať. Nárast užívateľov hlásia platformy Netflix či Disney+, ale aj herný priemysel a e-športy,“ konštatuje Rosa. 

Krvácanie ropných a leteckých spoločností

Karanténne opatrenia si na druhej strane najviac odniesol cestovný ruch, čo sprostredkovane ovplyvnilo aerolínie a hotelierov. „Na krízu doplatil aj Warren Buffett, ktorý vypredal všetky akcie aerolínií v strate a označil ich nákup za chybu. Pokles cestovania vyústil do zníženého záujmu o palivá a zapríčinil bezprecedentný pokles cien ropy (v prípade májového futures kontraktu až do záporného teritória),“ vysvetľuje portfólio manažér Acrossu. Dodáva, že ropný gigant Royal Dutch Schell v tejto súvislosti znížil dividendu prvýkrát od 2. svetovej vojny. Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla aj globálny filmový priemysel a profesionálnych športovcov.

 Víťazi a porazení koronakrízy

Víťazi

Porazení

Spoločnosť

Zhodnotenie 1Q

Oblasť pôsobenia

Spoločnosť

Zhodnotenie 1Q

Oblasť pôsobenia

Regeneron Pharmaceuticals

30,0 %

Biotechnológie

Apache Corp

-83,7 %

Energetika

Citrix Sysem

27,6 %

Softvérová infraštruktúra

Marathon Oil

-75,9 %

Norton Life Lock

27,0 %

Kybernetická bezpečnosť

Noble Energy

-75,7 %

Netflix

16,0 %

Online streaming

Devon Energy Corp

-73,4 %

Digital Realty Trust

16,0 %

Reality

Halliburton Co.

-72,0 %

Gilead Sciences

15,0 %

Biotechnológie

Occidental Petroleum

-71,9 %

Clorox

13,0 %

Spotrebiteľský tovar

Diamondback Energy

-71,8 %

Nvidia

12,0 %

Technológie - polovodiče

Norwegian Cruise Line

-81,2 %

Turizmus

SBA Communications

12,0 %

Softvérová infraštruktúra

Royal Carribean

-75,9 %

MSCI

11,9 %

Informačné služby

Carnival

74,1%

Zdroj: Bloomberg, spoločnosti zahrnuté v akciovom indexe S&P 500

Postpandemické megatrendy

Počas turbulencií oslabil na akciových trhoch v prvom kvartáli t.r. americký akciový index S&P 500 až o 20 %, čo podľa portfólio manažéra Acrossu predstavuje najhorší kvartál od roku 2008. Len 31 akcií (približne 6 % z celkového počtu) dosiahlo kladné zhodnotenie. „Pohľad na oblasti pôsobenia hovorí o perspektívnych sektoroch a smere, ktorým sa ekonomika vydá v nasledujúcich desaťročiach. Koronavírus tento proces značne urýchlil. Robotizácia, automatizácia, digitalizácia, informačné technológie, kybernetická bezpečnosť, e-mobilia, online úložiská, zelené energie či ESG (Environmental, Social and Governance),“ tvrdí Rosa a dopĺňa, že pre investorov ide o vhodných kandidátov na budovanie tzv. satelitného akciového portfólia. To vhodne dopĺňa kvalitne zostavenú, regionálne diverzifikovanú akciovú stratégiu a zároveň predstavuje recept na vyššie výnosy.

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid

1 komentár

Infrastructure of San Marino reakcia na: Víťazi a porazení na svetových trhoch v čase koronakrízy

20.10.2020 12:10
In San Marino, 100% of the population has access to electricity. San Marino has 1 airports nationwide. There are 11,015 internet hosts in San Marino. The number of road motor vehicles per 1000 inhabitants in San Marino is 238. http://www.confiduss.com/en/jurisdictions/san-marino/infrastructure/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať