Image
11.9.2017 0 Comments

Vírusový radar

Strácate sa v šifrovaní? Pozrite si zoznam bodov, ktoré hľadať v správnom riešení

Šifrovanie môže byť odpoveďou na mnohé bezpečnostné problémy, ktorým čelia firmy a organizácie bez rozdielu veľkosti. Okrem ochrany citlivých informácií a minimalizácie rizika vyplývajúceho z ich úniku predstavuje táto technológia aj jedno z možných opatrení v snahe o dodržiavanie legislatívy, najmä GDPR, teda nariadenia Európskej únie o ochrane osobných údajov, ktoré vstúpi do platnosti 25. mája 2018.

Kybernetická bezpečnosť však nepozná všelieky. Takže nijaký produkt nedokáže čeliť všetkým potenciálnym hrozbám súčasne. To sa týka aj šifrovania, keďže aj táto technológia napriek svojim nesporným výhodám má svoje hranice, ktoré by ste mali vziať do úvahy. Pred začiatkom výberu sa preto uistite, že viete, ako si vybrať vhodné riešenie, ktoré čo najlepšie uspokojí vaše potreby.

Jednoduchosť použitia

Hneď po škodlivom kóde je ľudská chyba druhý najčastejší dôvod úniku dát vo firmách. Hovorí to štúdia o cene únikov dát, ktorú nedávno vydal Ponemon Institute. Ľudským chybám sa však dá predísť nasadením šifrovacieho riešenia, ktoré je pre zamestnancov jednoducho použiteľné.

Vo firme vždy dôjde k situácii, keď bude musieť dokument zašifrovať bežný zamestnanec. Ak bude aj takýto základný úkon vyžadovať expertné znalosti a komplikovaný postup, zamestnanci si budú hľadať cestu, ako sa šifrovaniu vyhnúť, a teda porušiť firemné nariadenia. Šifrovacie riešenie s jednoduchým použitím podobnej situácii dokáže predísť.

Žiadajte riešenie s jednoduchou správou

Nedávny prieskum analytickej spoločnosti IDC pre ESET ukázal, že jednoduché spravovanie a možnosť obnoviť stratený prístupový kľúč sú pre firmy a organizácie najdôležitejšie kritériá pri výbere šifrovacieho riešenia. Aby ste sa vyhli prípadom, keď zamestnanci zabudnú kľúč a zablokujú tým dáta, hľadajte riešenie so zdieľanými šifrovacími kľúčmi a spravovateľné on-site systémovými administrátormi.

Je to podobné ako s používaním bežných kľúčov od bytu či domu, s čím sa všetci stretávame už od základnej školy. Koncovému používateľovi to zrýchľuje a zjednodušuje zdieľanie zašifrovaných dát v rámci preddefinovanej skupiny ľudí.

Hľadajte adaptabilnosť, škálovateľnosť a flexibilitu

Riešenie, ktoré si vyberiete, by malo byť škálovateľné, aby ste v ňom v prípade potreby mohli aktivovať aj pokročilejšiu funkcionalitu. Malo by zároveň byť flexibilné a umožniť vám upravovať rozdiely medzi vynucovanými bezpečnostnými politikami a kľúčmi aj na diaľku. To vám tiež pomôže udržiavať silnú prednastavenú konfiguráciu.

Vyberte si produkt, ktorý na upgrady a obnovenia nevyžaduje zakaždým novú inštaláciu. Nezabúdajte ani na to, že ak má šifrovacie riešenie licenciu s automatickým obnovením vrátane každoročnej údržby a technickej podpory alebo predplatenú licenciu, umožní vám to lepšie manažovať náklady.

Vyberajte si, komu budete dôverovať

Vyberte si šifrovacie riešenie, ktoré používa šifrovací algoritmus s vysokým priemyselným štandardom, ktorému môžete dôverovať, a zároveň dômyselný systém zdieľania kľúčov na bezpečnú výmenu dát medzi používateľmi.

Preverte, či riešenie, nad ktorým uvažujete, spĺňa štandard FIPS-140-2 a je overené americkým Národným inštitútom štandardov a technológií (NIST). Overte si takisto, či bolo riešenie certifikované kľúčovým hráčom na trhu (napríklad OPSWAT) a darilo sa mu v nezávislých testoch.

Pri téme ochrany dát zlé otázky neexistujú

Dôkladne si premyslite a nastavte stratégiu ochrany vašich dát a zvoľte si šifrovacie riešenie, ktoré vám ju čo najlepšie pomôže spĺňať. Pri rozhodovaní sa pritom nebojte klásť akékoľvek otázky o použiteľnosti alebo vlastnostiach produktu, nech už vám pripadajú akékoľvek elementárne. Možno budete prekvapení, koľko šifrovacích riešení by nepokrylo ani vaše základné potreby.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

PR: Staňte sa špecialistom na alarmy. Certifikované školenie aj vo vašom meste!

31.08.2018 08:01

Láka vás začať montovať alarmy prestížnej značky Jablotron? Chcete sa stať certifikovaným odborníkom v tejto oblasti? Tak si do svojho diára poznačte termíny najbližších školení:  18 a 19. 9. 2018  v  ...

Bezpečnosť

Startup učí autonómne vozidlá rozpoznávať zámery chodcov, či vstúpia na cestu alebo počkajú

22.08.2018 00:10

Chodci predstavujú jednu z najväčších výziev pre autonómne vozidlá - nakoľko ostatné autá sa pohybujú viac-menej predvídateľným spôsobom, no pohyb chodcov je nepravidelný a ťažko sa dá vopred odhadnúť ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli zneužiť faxy v multifunkčných zariadeniach na ovládnutie celej firemnej siete

20.08.2018 00:05

Vo veku okamžitých správ cez internet sa fax považuje za archaický kus technológie. No výskumní pracovníci zo spoločnosti Check Point varujú, že kybernetickí kriminálnici môžu využívať zraniteľnosti, ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

codefest

Najnovšie videáPC forum button