Image
11.9.2017 0 Comments

Vírusový radar

Strácate sa v šifrovaní? Pozrite si zoznam bodov, ktoré hľadať v správnom riešení

Šifrovanie môže byť odpoveďou na mnohé bezpečnostné problémy, ktorým čelia firmy a organizácie bez rozdielu veľkosti. Okrem ochrany citlivých informácií a minimalizácie rizika vyplývajúceho z ich úniku predstavuje táto technológia aj jedno z možných opatrení v snahe o dodržiavanie legislatívy, najmä GDPR, teda nariadenia Európskej únie o ochrane osobných údajov, ktoré vstúpi do platnosti 25. mája 2018.

Kybernetická bezpečnosť však nepozná všelieky. Takže nijaký produkt nedokáže čeliť všetkým potenciálnym hrozbám súčasne. To sa týka aj šifrovania, keďže aj táto technológia napriek svojim nesporným výhodám má svoje hranice, ktoré by ste mali vziať do úvahy. Pred začiatkom výberu sa preto uistite, že viete, ako si vybrať vhodné riešenie, ktoré čo najlepšie uspokojí vaše potreby.

Jednoduchosť použitia

Hneď po škodlivom kóde je ľudská chyba druhý najčastejší dôvod úniku dát vo firmách. Hovorí to štúdia o cene únikov dát, ktorú nedávno vydal Ponemon Institute. Ľudským chybám sa však dá predísť nasadením šifrovacieho riešenia, ktoré je pre zamestnancov jednoducho použiteľné.

Vo firme vždy dôjde k situácii, keď bude musieť dokument zašifrovať bežný zamestnanec. Ak bude aj takýto základný úkon vyžadovať expertné znalosti a komplikovaný postup, zamestnanci si budú hľadať cestu, ako sa šifrovaniu vyhnúť, a teda porušiť firemné nariadenia. Šifrovacie riešenie s jednoduchým použitím podobnej situácii dokáže predísť.

Žiadajte riešenie s jednoduchou správou

Nedávny prieskum analytickej spoločnosti IDC pre ESET ukázal, že jednoduché spravovanie a možnosť obnoviť stratený prístupový kľúč sú pre firmy a organizácie najdôležitejšie kritériá pri výbere šifrovacieho riešenia. Aby ste sa vyhli prípadom, keď zamestnanci zabudnú kľúč a zablokujú tým dáta, hľadajte riešenie so zdieľanými šifrovacími kľúčmi a spravovateľné on-site systémovými administrátormi.

Je to podobné ako s používaním bežných kľúčov od bytu či domu, s čím sa všetci stretávame už od základnej školy. Koncovému používateľovi to zrýchľuje a zjednodušuje zdieľanie zašifrovaných dát v rámci preddefinovanej skupiny ľudí.

Hľadajte adaptabilnosť, škálovateľnosť a flexibilitu

Riešenie, ktoré si vyberiete, by malo byť škálovateľné, aby ste v ňom v prípade potreby mohli aktivovať aj pokročilejšiu funkcionalitu. Malo by zároveň byť flexibilné a umožniť vám upravovať rozdiely medzi vynucovanými bezpečnostnými politikami a kľúčmi aj na diaľku. To vám tiež pomôže udržiavať silnú prednastavenú konfiguráciu.

Vyberte si produkt, ktorý na upgrady a obnovenia nevyžaduje zakaždým novú inštaláciu. Nezabúdajte ani na to, že ak má šifrovacie riešenie licenciu s automatickým obnovením vrátane každoročnej údržby a technickej podpory alebo predplatenú licenciu, umožní vám to lepšie manažovať náklady.

Vyberajte si, komu budete dôverovať

Vyberte si šifrovacie riešenie, ktoré používa šifrovací algoritmus s vysokým priemyselným štandardom, ktorému môžete dôverovať, a zároveň dômyselný systém zdieľania kľúčov na bezpečnú výmenu dát medzi používateľmi.

Preverte, či riešenie, nad ktorým uvažujete, spĺňa štandard FIPS-140-2 a je overené americkým Národným inštitútom štandardov a technológií (NIST). Overte si takisto, či bolo riešenie certifikované kľúčovým hráčom na trhu (napríklad OPSWAT) a darilo sa mu v nezávislých testoch.

Pri téme ochrany dát zlé otázky neexistujú

Dôkladne si premyslite a nastavte stratégiu ochrany vašich dát a zvoľte si šifrovacie riešenie, ktoré vám ju čo najlepšie pomôže spĺňať. Pri rozhodovaní sa pritom nebojte klásť akékoľvek otázky o použiteľnosti alebo vlastnostiach produktu, nech už vám pripadajú akékoľvek elementárne. Možno budete prekvapení, koľko šifrovacích riešení by nepokrylo ani vaše základné potreby.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Microsoft bije na poplach. Varuje pred zneužitím technológie rozpoznávania tváre

12.12.2018 00:20

Sofistikovaná technológia rozpoznávania tváre je jadrom mnohých čínskych dystopických bezpečnostných iniciatív. Pomocou 200 miliónov dohliadacích kamier, čo je štyrikrát viac ako v USA, čínske systémy ...

Bezpečnosť 1

Vodič zaspal v idúcej Tesle. Policajti využili systém Autopilota a vozidlo šikovne zastavili

06.12.2018 00:05

Kalifornská diaľničná kontrola (CHP - California Highway Patrol) tvrdí, že systém Autopilot Tesly by sa dal použiť na zastavenie auta po tom, čo jeho vodič zaspal. CHP hovorí, že jej hliadka sa pokúsi ...

Bezpečnosť

Mysleli ste, že ste v iPhone zmazali nežiaduce fotky? Hackeri našli spôsob, ako ich získať späť

28.11.2018 00:05

Vo virtuálnom priestore sa dvakrát ročne konajú "olympijské hry v hackingu", čiže medzinárodná súťaž Pwn2Own, ktorá špičkovým lovcom kybernetických chýb z celého sveta umožňuje predviesť svoje zručnos ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button