Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien. Ilúzia oklame mozog

Technológie
1

Oklamanie mozgu vizuálnymi ilúziami o zmene podoby kolena môže stlmiť bolesť u ľudí s osteoartritídou. S týmto zistením prišli výskumníci z University of South Australia po otestovaní metódy na ľuďoch starších ako 50 rokov, trpiacich osteoartrózou kolena. Osteoartritída je bežná degeneratívna choroba kĺbov, ku ktorej dochádza opotrebovávaním chrupky.

Dvanástim účastníkom testu výskumníci nasadili VR okuliare, na ktorých sledovali real-time zábery vlastných kolien, ktoré boli nasnímané zhora (akoby sa pozerali na svoje koleno) alebo naproti (akoby videli svoje koleno v zrkadle). Na manipuláciu s videom bola použitá technológia sprostredkovanej reality (mediated reality), takže účastníci videli svoje kolená ako predĺžené a natiahnuté alebo skrátené a stlačené.

Keď sa účastník testu pozrel cez okuliare na manipulovanú verziu kolena, praktik uchopil jeho holeň a jemne stlačil alebo natiahol. Desať z 12 účastníkov (83 %) pri tom zaznamenalo výrazné zníženie bolesti, a to až o 40 %.

„Napriek tomu, že sme vlastne s ich kolenami neurobili nič, táto ilúzia zmiernila bolesť, ktorú cítili,“ povedala vedúca výskumu Dr. Tasha Stantonová. U ľudí, ktorí majú veľké bolesti, by sa takéto ilúzie dali kombinovať napríklad s cvičením. „Vieme, že cvičenie je dobré pre týchto ľudí, prináša skvelé výsledky, ale keď sa spája s bolesťou, môže byť naozaj ťažké s ním začať,“ hovorí Stantonová.

Predchádzajúci výskum použil ilúziu u ľudí s osteoartrózou ruky a priniesol podobné výsledky. Najnovšia štúdia ukázala, že technika funguje aj pri kĺboch nesúcich záťaž, ako je koleno. Ide o „dôkaz koncepcie“, že vizuálne ilúzie môžu hrať veľkú úlohu pri zmierňovaní bolesti. No na to, aby sa táto technika uplatnila v klinickom prostredí, je potrebný ešte ďalší výskum.

Štúdia bola publikovaná v časopise Peer J.

Zdroj: theleadsouthaustralia.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
virtuálna realita VR clovek zdravie headset smartfon

1 komentár

daj mi dlhe nohavice nech ma to neboli reakcia na: Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien, ilúzia oklame mozog

8.8.2018 10:08
to je uplne bezne u deti. dieta si rozbije koleno ale ked ma potom dlhe nohavice a nevidi ranu tak ho v podstate nic neboli. vyskusane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať