PC REVUE
Image
8.8.2018 1 Comments

Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien. Ilúzia oklame mozog

Oklamanie mozgu vizuálnymi ilúziami o zmene podoby kolena môže stlmiť bolesť u ľudí s osteoartritídou. S týmto zistením prišli výskumníci z University of South Australia po otestovaní metódy na ľuďoch starších ako 50 rokov, trpiacich osteoartrózou kolena. Osteoartritída je bežná degeneratívna choroba kĺbov, ku ktorej dochádza opotrebovávaním chrupky.

Dvanástim účastníkom testu výskumníci nasadili VR okuliare, na ktorých sledovali real-time zábery vlastných kolien, ktoré boli nasnímané zhora (akoby sa pozerali na svoje koleno) alebo naproti (akoby videli svoje koleno v zrkadle). Na manipuláciu s videom bola použitá technológia sprostredkovanej reality (mediated reality), takže účastníci videli svoje kolená ako predĺžené a natiahnuté alebo skrátené a stlačené.

Keď sa účastník testu pozrel cez okuliare na manipulovanú verziu kolena, praktik uchopil jeho holeň a jemne stlačil alebo natiahol. Desať z 12 účastníkov (83 %) pri tom zaznamenalo výrazné zníženie bolesti, a to až o 40 %.

„Napriek tomu, že sme vlastne s ich kolenami neurobili nič, táto ilúzia zmiernila bolesť, ktorú cítili,“ povedala vedúca výskumu Dr. Tasha Stantonová. U ľudí, ktorí majú veľké bolesti, by sa takéto ilúzie dali kombinovať napríklad s cvičením. „Vieme, že cvičenie je dobré pre týchto ľudí, prináša skvelé výsledky, ale keď sa spája s bolesťou, môže byť naozaj ťažké s ním začať,“ hovorí Stantonová.

Predchádzajúci výskum použil ilúziu u ľudí s osteoartrózou ruky a priniesol podobné výsledky. Najnovšia štúdia ukázala, že technika funguje aj pri kĺboch nesúcich záťaž, ako je koleno. Ide o „dôkaz koncepcie“, že vizuálne ilúzie môžu hrať veľkú úlohu pri zmierňovaní bolesti. No na to, aby sa táto technika uplatnila v klinickom prostredí, je potrebný ešte ďalší výskum.

Štúdia bola publikovaná v časopise Peer J.

Zdroj: theleadsouthaustralia.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kvôli vybaveniu úveru už nemusíte chodiť do banky. V mobile všetko vybavíte rýchlo a jednoducho

18.10.2018 17:06

Mobilné bankové aplikácie sa zvyknú nazývať aj „banka v mobile“ a musíme konštatovať, že takéto označenie vystihuje podstatu. Jednou z charakteristických atribútov nielen biznisu, ale aj osobného živo ...

Technológie 4

Budúcnosť s autonómnymi autami bude bez semaforov. Autá sa budú míňať naozaj tesne

18.10.2018 00:20

Predstavte si svet, v ktorom nebudete musieť na rušných križovatkách zastaviť na červené svetlo a jediný dôvod na zastavenie vášho auta bude ten, že ste dorazili na miesto určenia. Automobilka Ford n ...

Technológie

Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom

18.10.2018 00:05

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne p ...

q

1 Comments

  1. daj mi dlhe nohavice nech ma to neboli reakcia na: Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien, ilúzia oklame mozog
    8.8.2018 10:08
    to je uplne bezne u deti. dieta si rozbije koleno ale ked ma potom dlhe nohavice a nevidi ranu tak ho v podstate nic neboli. vyskusane.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button