Image
8.8.2018 1 Comments

Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien. Ilúzia oklame mozog

Oklamanie mozgu vizuálnymi ilúziami o zmene podoby kolena môže stlmiť bolesť u ľudí s osteoartritídou. S týmto zistením prišli výskumníci z University of South Australia po otestovaní metódy na ľuďoch starších ako 50 rokov, trpiacich osteoartrózou kolena. Osteoartritída je bežná degeneratívna choroba kĺbov, ku ktorej dochádza opotrebovávaním chrupky.

Dvanástim účastníkom testu výskumníci nasadili VR okuliare, na ktorých sledovali real-time zábery vlastných kolien, ktoré boli nasnímané zhora (akoby sa pozerali na svoje koleno) alebo naproti (akoby videli svoje koleno v zrkadle). Na manipuláciu s videom bola použitá technológia sprostredkovanej reality (mediated reality), takže účastníci videli svoje kolená ako predĺžené a natiahnuté alebo skrátené a stlačené.

Keď sa účastník testu pozrel cez okuliare na manipulovanú verziu kolena, praktik uchopil jeho holeň a jemne stlačil alebo natiahol. Desať z 12 účastníkov (83 %) pri tom zaznamenalo výrazné zníženie bolesti, a to až o 40 %.

„Napriek tomu, že sme vlastne s ich kolenami neurobili nič, táto ilúzia zmiernila bolesť, ktorú cítili,“ povedala vedúca výskumu Dr. Tasha Stantonová. U ľudí, ktorí majú veľké bolesti, by sa takéto ilúzie dali kombinovať napríklad s cvičením. „Vieme, že cvičenie je dobré pre týchto ľudí, prináša skvelé výsledky, ale keď sa spája s bolesťou, môže byť naozaj ťažké s ním začať,“ hovorí Stantonová.

Predchádzajúci výskum použil ilúziu u ľudí s osteoartrózou ruky a priniesol podobné výsledky. Najnovšia štúdia ukázala, že technika funguje aj pri kĺboch nesúcich záťaž, ako je koleno. Ide o „dôkaz koncepcie“, že vizuálne ilúzie môžu hrať veľkú úlohu pri zmierňovaní bolesti. No na to, aby sa táto technika uplatnila v klinickom prostredí, je potrebný ešte ďalší výskum.

Štúdia bola publikovaná v časopise Peer J.

Zdroj: theleadsouthaustralia.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

1 Comments

  1. daj mi dlhe nohavice nech ma to neboli reakcia na: Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien, ilúzia oklame mozog
    8.8.2018 10:08
    to je uplne bezne u deti. dieta si rozbije koleno ale ked ma potom dlhe nohavice a nevidi ranu tak ho v podstate nic neboli. vyskusane.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button