Image
8.8.2018 1 Comments

Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien. Ilúzia oklame mozog

Oklamanie mozgu vizuálnymi ilúziami o zmene podoby kolena môže stlmiť bolesť u ľudí s osteoartritídou. S týmto zistením prišli výskumníci z University of South Australia po otestovaní metódy na ľuďoch starších ako 50 rokov, trpiacich osteoartrózou kolena. Osteoartritída je bežná degeneratívna choroba kĺbov, ku ktorej dochádza opotrebovávaním chrupky.

Dvanástim účastníkom testu výskumníci nasadili VR okuliare, na ktorých sledovali real-time zábery vlastných kolien, ktoré boli nasnímané zhora (akoby sa pozerali na svoje koleno) alebo naproti (akoby videli svoje koleno v zrkadle). Na manipuláciu s videom bola použitá technológia sprostredkovanej reality (mediated reality), takže účastníci videli svoje kolená ako predĺžené a natiahnuté alebo skrátené a stlačené.

Keď sa účastník testu pozrel cez okuliare na manipulovanú verziu kolena, praktik uchopil jeho holeň a jemne stlačil alebo natiahol. Desať z 12 účastníkov (83 %) pri tom zaznamenalo výrazné zníženie bolesti, a to až o 40 %.

„Napriek tomu, že sme vlastne s ich kolenami neurobili nič, táto ilúzia zmiernila bolesť, ktorú cítili,“ povedala vedúca výskumu Dr. Tasha Stantonová. U ľudí, ktorí majú veľké bolesti, by sa takéto ilúzie dali kombinovať napríklad s cvičením. „Vieme, že cvičenie je dobré pre týchto ľudí, prináša skvelé výsledky, ale keď sa spája s bolesťou, môže byť naozaj ťažké s ním začať,“ hovorí Stantonová.

Predchádzajúci výskum použil ilúziu u ľudí s osteoartrózou ruky a priniesol podobné výsledky. Najnovšia štúdia ukázala, že technika funguje aj pri kĺboch nesúcich záťaž, ako je koleno. Ide o „dôkaz koncepcie“, že vizuálne ilúzie môžu hrať veľkú úlohu pri zmierňovaní bolesti. No na to, aby sa táto technika uplatnila v klinickom prostredí, je potrebný ešte ďalší výskum.

Štúdia bola publikovaná v časopise Peer J.

Zdroj: theleadsouthaustralia.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 2

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

1 Comments

  1. daj mi dlhe nohavice nech ma to neboli reakcia na: Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien, ilúzia oklame mozog
    8.8.2018 10:08
    to je uplne bezne u deti. dieta si rozbije koleno ale ked ma potom dlhe nohavice a nevidi ranu tak ho v podstate nic neboli. vyskusane.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button