Image
8.8.2018 1 Comments

Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien. Ilúzia oklame mozog

Oklamanie mozgu vizuálnymi ilúziami o zmene podoby kolena môže stlmiť bolesť u ľudí s osteoartritídou. S týmto zistením prišli výskumníci z University of South Australia po otestovaní metódy na ľuďoch starších ako 50 rokov, trpiacich osteoartrózou kolena. Osteoartritída je bežná degeneratívna choroba kĺbov, ku ktorej dochádza opotrebovávaním chrupky.

Dvanástim účastníkom testu výskumníci nasadili VR okuliare, na ktorých sledovali real-time zábery vlastných kolien, ktoré boli nasnímané zhora (akoby sa pozerali na svoje koleno) alebo naproti (akoby videli svoje koleno v zrkadle). Na manipuláciu s videom bola použitá technológia sprostredkovanej reality (mediated reality), takže účastníci videli svoje kolená ako predĺžené a natiahnuté alebo skrátené a stlačené.

Keď sa účastník testu pozrel cez okuliare na manipulovanú verziu kolena, praktik uchopil jeho holeň a jemne stlačil alebo natiahol. Desať z 12 účastníkov (83 %) pri tom zaznamenalo výrazné zníženie bolesti, a to až o 40 %.

„Napriek tomu, že sme vlastne s ich kolenami neurobili nič, táto ilúzia zmiernila bolesť, ktorú cítili,“ povedala vedúca výskumu Dr. Tasha Stantonová. U ľudí, ktorí majú veľké bolesti, by sa takéto ilúzie dali kombinovať napríklad s cvičením. „Vieme, že cvičenie je dobré pre týchto ľudí, prináša skvelé výsledky, ale keď sa spája s bolesťou, môže byť naozaj ťažké s ním začať,“ hovorí Stantonová.

Predchádzajúci výskum použil ilúziu u ľudí s osteoartrózou ruky a priniesol podobné výsledky. Najnovšia štúdia ukázala, že technika funguje aj pri kĺboch nesúcich záťaž, ako je koleno. Ide o „dôkaz koncepcie“, že vizuálne ilúzie môžu hrať veľkú úlohu pri zmierňovaní bolesti. No na to, aby sa táto technika uplatnila v klinickom prostredí, je potrebný ešte ďalší výskum.

Štúdia bola publikovaná v časopise Peer J.

Zdroj: theleadsouthaustralia.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

1 Comments

  1. daj mi dlhe nohavice nech ma to neboli reakcia na: Virtuálna realita pomáha zmierňovať bolesti kolien, ilúzia oklame mozog
    8.8.2018 10:08
    to je uplne bezne u deti. dieta si rozbije koleno ale ked ma potom dlhe nohavice a nevidi ranu tak ho v podstate nic neboli. vyskusane.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button