
Virtuálna realita môže odomknúť schopnosť lucidného snívania
V novej štúdii výskumníci zaoberajúci sa spánkom zistili neočakávané spojenie medzi virtuálnou realitou, konkrétne nepriaznivými účinkami pridlhého času stráveného vo VR, a lucidnými snami, pri ktorých si snívajúci uvedomuje, že je vo sne. Tieto zistenia naznačujú, že virtuálna realita môže byť schopná vycvičiť mozog snívať úplne iným spôsobom. Výsledky boli zverejnené v časopise Philosophical Transactions of the Royal Society B.
Hacking snívania nie je nový nápad. Vlastne už existuje osvedčená metóda na trénovanie mozgu, aby stimuloval lucidné snívanie. Snívajúci sú v podstate povzbudzovaní, aby sa počas celého svojho bdenia občas zastavili a položili si otázku: „Je to sen?“ Časté kladenie takýchto otázok a ich zodpovedanie v bdelom stave môže podvedome viesť váš mozog, aby si položil rovnakú otázku, aj keď spíte. A tu sa začína lucidný sen. Táto metóda však nefunguje u každého.
Vedci predpokladali, že virtuálna realita by mohla lepšie trénovať náš mozog. V rámci svojej štúdie porovnali výhody tréningového programu s virtuálnou realitou, tradičného tréningu lucidných snov a nulového tréningu, aby zistili, aký vplyv by mali rôzne prístupy na schopnosť človeka mať lucidný sen. Všetkých 39 účastníkov testu rozdelili do troch skupín, každú s iným štýlom tréningu. Pritom skupina pre virtuálnu realitu sa zúčastňovala aj na tradičnom tréningu, ale tradičná tréningová skupina sa nezúčastňovala na tréningu s virtuálnou realitou.
Potom si účastníci museli viesť 6 dní denníky snov. Účastníci skupiny s virtuálnou realitou a tradičná tréningová skupina sa zúčastnili počas štyroch týždňov aj na určitých ďalších aktivitách. Skupina pre virtuálnu realitu absolvovala 12 sústredení s VR. Počas týchto stretnutí účastníci začínali v dosť všedných prostrediach, napríklad boli čašníkmi v jedálni. Postupom času sa však tieto prostredia stávali čoraz nereálnejšími - napríklad „zákazníci“ v jedálni sa zmenili na figuríny.
Výskumný tím zistil, že účastníci, ktorí absolvovali tréningy s virtuálnou realitou, mohli mať lucidné sny častejšie ako netrénovaní snívajúci. Naznačuje to, že virtuálna realita môže poskytnúť prostredie na výcvik mozgu, aby získal prístup k tomuto druhu snívania. Vedci však zistili aj súvislosť medzi nepríjemným vedľajším účinkom virtuálnej reality a lucidnými snami. „VR choroba“, ktorá je charakterizovaná nevoľnosťou a pocitmi disociácie, môže hrať úlohu v tom, ako táto technológia stimuluje lucidné snívanie.
Zdroj: inverse.com.