Image
26.4.2018 0 Comments

Virtuálna realita, robotika a princíp “uncanny valley”

Haptická, čiže hmatová spätná väzba a vibrácie, ktoré vyvolávajú herné ovládače, telefóny a iné zariadenia môžu pri používaní vo virtuálnej realite alebo na diaľkovom ovládaní zariadenia podliehať efektu podobnému "uncanny valley", píšu výskumní pracovníci Microsoftu. Fenomén “uncanny valley” patrí medzi princípy robotiky, zaoberá sa emocionálnymi reakciami ľudí na roboty a iné, nie ľudské, entity.

Podstatou teórie je, že čím viac sa robot podobá človeku výzorom a pohybom, tým viac sa zvyšuje pozitívna emocionálna reakcia človeka na robota, kým sa nedosiahne bod, v ktorom sa robot stáva pre človeka odpudivým. Ak je stroj -  entita dostatočne ľahko odlíšiteľná od ľudskej bytosti, potom nie je problém pre človeka prejaviť empatiu s danou entitou.

Na druhej strane, ak je entita skoro „ako človek“, teda veľmi podobná ľudskej bytosti, potom každá neľudská vlastnosť bude vyčnievať, čo bude človek vnímať ako divný pocit. C. C. Berger a jeho kolegovia z California Institute of Technology z Pasadeny predpokladajú, že v prípade, ak nie sú vibrácie správne spárované s obrazom, ktorý vidíme, mohli by oslabiť pocit ponorenia sa do virtuálnej reality.

Túto teóriu testovali na dobrovoľníkoch s okuliarmi VR na sebe, pričom v rukách držali dva ovládače. Ovládače reprezentovali dva konce drevenej palice. Pri rôznych intenzitách súčasne vibrovali, čím vytvárali ilúziu, že palice sa niečoho dotýkajú v rôznych bodoch medzi rukami používateľa.

Význam takéhoto skúmania môže ovplyvniť reakcie ľudí, využívajúcich VR v rôznych aplikáciách, ako sú scenáre teleoperácii, diaľkových robotických manipulácii alebo chirurgických operácii na diaľku.

Zdroj: sciencemag.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Západoslovenská distribučná modernizovala v projekte ACON jedno z najporuchovejších vedení

12.11.2019 21:43

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) v rámci medzinárodného projektu ACON Smart Grids investovala vyše 840 000 EUR do modernizácie jedného z najporuchovejších  vedení, ktoré zabezpečovalo dist ...

Technológie

Video: inžinieri vypustili roboty Mini Cheetah pohrať sa vonku

12.11.2019 07:50

Ak sa vás v minulosti pri pohľade na robotického psa MIT nazývaného Mini Cheetah zmocňoval strach, nové zábery z ich posledného výletu môžu vaše obavy zmierniť. Tím inžinierov totiž vypustil svoje rob ...

Technológie

Elon Musk: Na vybudovanie prvého mesta na Marse budeme potrebovať 1000 rakiet a 20 rokov

12.11.2019 08:00

CEO spoločnosti SpaceX sa nedávno rozhovoril o časovom harmonograme a požiadavkách na nosné rakety Starship, ktoré sú potrebné nielen na to, aby sa ľudia dostali na Mars, ale aby tam aj vytvorili udr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá