Virgin Hyperloop si už vyskúšali prví cestujúci

0

Spoločnosť Virgin Hyperloop oznámila, že na testovacej trati DevLoop v púšti za hranicami Las Vegas v Nevade uskutočnila prvý test svojho ultrarýchleho dopravného systému s ľudskými cestujúcimi. Prvými dvoma pasažiermi boli hlavný technologický riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Virgin Hyperloop Josh Giegel a vedúca oddelenia pre cestujúcich Sara Luchian. Po pripútaní cestujúcich na sedadlá bola hyperloopová kabína spoločnosti, nazvaná Pegasus, vzduchotesne uzavretá a z vákuového potrubia bol odstránený vzduch.

Kabína potom zrýchlila na svižných 160 km/h a touto rýchlosťou absolvovala celú trať, na jej konci postupne spomaľovala až po zastavenie. Je to dôležitý úspech spoločnosti Virgin Hyperloop, ktorá bola založená v roku 2014, aby premenila na skutočnosť víziu Elona Muska o futuristickom dopravnom systéme magneticky levitujúcich kabín, ktoré jazdia v takmer vákuových potrubiach rýchlosťou až okolo 1220 km/h.

Testovacia dráha DevLoop je dlhá 500 metrov a má priemer 3,3 metra. Spoločnosť tvrdí, že na nej vykonala už viac ako 400 testov, ale doteraz len bez ľudských pasažierov. Kabína Pegasus použitá pri prvom teste s cestujúcimi bola navrhnutá v spolupráci so známou dizajnérskou firmou dánskeho architekta Bjarke Ingelsa.

Ide o zmenšenú verziu zamýšľanej kabíny, ktorá pojme až 23 cestujúcich, má hmotnosť 2,5 m a meria podľa Giegela asi 4,5 až 5,5 m. Giegel uviedol, že zrýchlenie cítiť podobne ako pri štarte lietadla. Kabína je poháňaná magnetickou levitáciou, rovnakou technológiou, aká sa používa pri vlakoch maglev v Šanghaji, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 480 km/h.

Doterajší rekord spoločnosti Virgin Hyperloop je však 386 km/h a bol dosiahnutý v roku 2017. Kritici tvrdia, že hyperloop síce môže byť technicky uskutočniteľný, ale ide len o „utopickú víziu“, ktorú by bolo finančne nemožné dosiahnuť. A keďže by mal jazdiť oveľa rýchlejšie ako vysokorýchlostné železnice (métou je rýchlosť okolo 1220 km/h), treba zodpovedať ešte veľa bezpečnostných otázok.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať