Virálne video s výcvikovým robotom na tréning zubárov

0

Nedávno sa na Twitteri objavilo video so zubárskym výcvikovým robotom. Robot v ňom lapá po dychu, krúti hlavou, oči mu vyliezajú z jamôk, pohľad naň je dosť hrôzostrašný. Redaktorka webu vice.com začala pátrať po jeho pôvode. 

Daniel Holland, ktorý robota tweetoval, sa vyjadril, že vlastne nevie, odkiaľ pochádza zdrojové video, pretože ho našiel na Reddite. No vo výskumnom dokumente z roku 2011, kde skorú verziu zubárskeho výcvikového robota opísali vedci zo stomatologickej fakulty na univerzite Showa v japonskom Tokiu, je robot nazvaný Showa Hanako. Vo videu z roku 2011 sa vysvetľuje, že preto, aby bola silikónová pokožka správna, vyrobili robota v spolupráci s výrobcom sexuálnych bábik Orient Industry.

Vedci pracovali na spôsoboch, ako zlepšiť výcvik budúcich zubných lekárov nad rámec možností stacionárnej figuríny. Zubári sa totiž musia naučiť aj zvládať pacientove obavy, nepokoj a úzkosť vrátane neočakávaných pohybov, zvracania, kašľa a prisúvania jazyka. Preto je dôležité vyrobiť robota, ktorý má realistický jazyk, dokáže žmurkať a reagovať na požiadavky.

Prvý pokus o takéhoto robota sa uskutočnil v spolupráci s japonskou robotickou spoločnosťou Tmusk, zameranou na rozpoznávanie hlasu a pohyb, a vyzerá oveľa tuhšie a menej realisticky ako súčasná verzia. Robot bol nazvaný DENTAROID. Prvá verzia Hanako bola vyrobená z PVC namiesto silikónu. Spolupráca s výrobcom sexuálnych bábik bola nadviazaná po tom, čo výskumníci zistili, že pôvodná Hanako vyzerá príliš strašidelne.

Hľadali teda možnosť, ako poskytnúť študentom realistickejšie zážitky. Približne v rovnakom čase, v roku 2011, ďalší tím výskumníkov z Nippon Dental University predstavil Simroid. Tento robot ide ďalej ako Hanako a má senzory v tele, vďaka ktorým dokáže vyskočiť a lapať po dychu, keď sa oň zubár pri práci oprie. Tvorcovia Simroidu vo vtedajšom videu uviedli, že použili „iný materiál“ ako silikón – taký, ktorý sa neroztrhne, ak sa príliš natiahne alebo je poškodený stomatologickými nástrojmi.

Ťažko povedať, ktorý z týchto robotov je viditeľný vo virálnom videu. Simroid aj Hanako majú rozpoznávanie reči a obaja disponujú pohybovými schopnosťami, aby odvážne čelili študentom chtivým zábavy.

Zdroj: vice.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať