Videokonferencie vo firmách? Dnes je to nevyhnutnosť, nie výhoda

0

Keď som mal približne osemnásť a chceli sme sa ísť s priateľmi zabávať, volali sme si navzájom telefónom. Kým sme sa dohodli, ubehla aj hodina. Dnes už majú mladí efektívnejšie metódy spolupráce a prinášajú si ich so sebou aj do pracovného prostredia.

Mladí fungujú cez video

V komunikácii mileniálov hrajú zásadnú rolu sociálne siete a rôzne komunikátory. Nezaostáva ani video, ktoré nahrávajú, zdieľajú alebo prostredníctvom neho komunikujú, ak práve nie sú spolu. Dôkazom toho je aj nárast popularity youtuberov. Mladí si skrátka zvykli prijímať a odovzdávať informácie prostredníctvom videa. Je to pochopiteľné, neverbálna časť komunikácie tvorí viac ako polovicu odovzdávanej informácie a jej obsah tvorí len 7 %. Spolu s mileniálmi sa tak do firiem dostávajú komunikačné nástroje, ktorým dominujú videokonferencie. Tak ako komunikáciu medzi priateľmi dokážu zefektívniť aj spoluprácu v rámci firmy, ale i s partnermi alebo zákazníkmi. Ich prostredníctvom možno zároveň výrazne skresať náklady na cestovanie.

Video ako nástroj HR

Bez videokonferencií dnes firma skôr stráca, ako by s ňou niečo v porovnaní s konkurenciou získala. Firmu však nerobia samotné technológie, ale najmä kvalitní zamestnanci, ktorým pomáhajú rozvíjať sa a využiť ich potenciál. Aj s tým dokážu videokonferencie pomôcť. Sú totiž užitočné aj pri nábore zamestnancov, kde slúžia ako nástroj na pohovory, sú neoceniteľné pri školeniach a najmä sú atraktívnym pracovným nástrojom pre talentovaných mladých uchádzačov. Aj v minulosti ľudia radšej išli tam, kde mali počítače namiesto písacích strojov.

Podľa štúdie analytickej spoločnosti Aberdeen Group ušetrí využitie videokonferencií pri nábore 35 % času a 32 % nákladov na prijatie zamestnanca. Ak sa navyše videokonferencia využíva aj na školenie zamestnancov, znižuje sa počas prvého roka miera dobrovoľných odchodov o 7,7 %.

Videokonferencia s benefitmi

Dnes zamestnanci chcú v práci využívať to, na čo sú zvyknutí zo súkromného života, bez toho, aby sa museli nejako obmedzovať. Také riešenie musí byť dostatočne komfortné a jednoduché na používanie a zároveň musí spĺňať náročné firemné požiadavky. Technológia sa preto prispôsobuje ľuďom, nie ľudia technológiám. Ponúkame preto videokonferenčné riešenie Circuit, ktoré vie viac ako len prenášať hlas a obraz. Funguje ako sociálna sieť. Jednotlivé tímy môžu v rámci skupín riešiť svoje projekty, dajú sa v ňom ukladať a zdieľať súbory i pokročilo vyhľadávať, takže funguje ako firemná znalostná databáza. Pri takýchto komplexných nástrojoch na spoluprácu by zamestnanec nemal mať pocit, že pracuje s nejakým sofistikovaným nástrojom. Keď zamestnanec dostane nový mobil alebo auto, takisto nepotrebuje školenie, aby ho vedel používať.

Povinná výbava

Samozrejmosťou by tak pri videokonferencii mala byť možnosť komunikovať z akéhokoľvek zariadenia bez ohľadu na platformu a ľubovoľne ho meniť i počas hovoru, samozrejme, vďaka prevádzke v cloude. Nesmie chýbať prepojenie s hlasovým (voice) systémom a Outlookom ani nekompromisné zabezpečenie pred kybernetickými hrozbami. Určite nebude na škodu, ak možno do videokonferencie pozvať napríklad zákazníkov bez toho, aby museli čokoľvek inštalovať. Stačí kliknúť na odkaz.

Bolo by chybou myslieť si, že videokonferencie sú len pre veľké firmy alebo veľké zasadačky. Aj riešenie pre menšie zasadacie miestnosti – hardvérová súprava Circuit Meeting Room – zaistí najvyššiu kvalitu videokonferencie a pritom si nevyžaduje vysoké náklady ako vybavenie pre väčšie zasadacie miestnosti. Moderné nástroje jednoducho umožnia byť tímu nápomocný, nech už je človek kdekoľvek. Navyše odľahčia e-mail a ľuďom zostane viac času a elánu na rodinu a koníčky.

Michal Pleyer, odborník spoločnosti Atos na nástroje na spoluprácu

Všetky autorove články
Videokonferencie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať